Koronavirus | Smartphone | Týden mobilně

Jak krize pohne s cenou mobilů. Zatím je to 3:1 pro zdražování

Jak krize pohne s cenou mobilů. Zatím je to 3:1 pro zdražování

Pokud jste uvažovali o výměně mobilu, možná vám udělalo čáru přes rozpočet zdražení. Čím je způsobené a špatné to ještě bude?

Vliv první: koruna oslabila nejvíce ze středoevropských měn. Euro během šesti týdnů zdražilo z 25 na 27 Kč, dolar z 22,5 na 25 Kč. Rozdíl je tak velký, že prodejci jednoduše musí reagovat, jinak by se jim rozplynula marže, nebo by přístroj dokonce dotovali. Naději skýtají skladové zásoby nakoupené ještě za staré ceny a a brzká korekce koruny směrem k původním hodnotám. 1:0 pro zdražování.

Další problém je nabouraný výrobní proces. Čína úplně stála měsíc a stále se rozebíhá do původního tempa. Mezitím se problémy přenesly do továren jinde po světě. A když už firma vyrobí, tak má problém s dopravou. Kapacity jsou teď omezené, tedy i tady rostou ceny. To už je celkem 3:0 pro zdražování.

Naději skýtá 5G, které se ve světě rozjíždí na plné obrátky. Výrobci se ze všech sil snaží nabídnout co nejpestřejší paletu smartphonů s podporou 5G, takže 4G modely budou postupně ztrácet na prioritě a doufejme i na ceně. V Česku nás to ale nemusí trápit. Start 5G je u nás v nedohlednu a ani pak nebude úplně nutné, abyste okamžitě měli 5G telefony. S klidným svědomím si vyberte 4G model, ušetříte. Tedy konečně bod pro zlevňování!

Naše „skóre vlivů“ tedy končí 3:1 pro zdražování. Takhle jednoduché to ale pochopitelně není. Záleží na tom, jaké váhy budou jednotlivé vlivy mít, jak se projeví v čase a jaká rozhodnutí přijmou jednotliví lokální dovozci.

Diskuze (4) Další článek: Zatímco virus řádí, emise klesají. Jaký bude mít pandemie COVID-19 dopad na klimatické změny?

Témata článku: Koronavirus, Video, Čína, Smartphone, Týden mobilně, Zdražování, Cena, Česká republika, Model, Mobil, Jak, Naděje, Stará cena, Cena mobilů, VlivJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment