Koronavirus | Smartphone | Týden mobilně

Jak krize pohne s cenou mobilů. Zatím je to 3:1 pro zdražování

Pokud jste uvažovali o výměně mobilu, možná vám udělalo čáru přes rozpočet zdražení. Čím je způsobené a špatné to ještě bude?

Vliv první: koruna oslabila nejvíce ze středoevropských měn. Euro během šesti týdnů zdražilo z 25 na 27 Kč, dolar z 22,5 na 25 Kč. Rozdíl je tak velký, že prodejci jednoduše musí reagovat, jinak by se jim rozplynula marže, nebo by přístroj dokonce dotovali. Naději skýtají skladové zásoby nakoupené ještě za staré ceny a a brzká korekce koruny směrem k původním hodnotám. 1:0 pro zdražování.

Další problém je nabouraný výrobní proces. Čína úplně stála měsíc a stále se rozebíhá do původního tempa. Mezitím se problémy přenesly do továren jinde po světě. A když už firma vyrobí, tak má problém s dopravou. Kapacity jsou teď omezené, tedy i tady rostou ceny. To už je celkem 3:0 pro zdražování.

Naději skýtá 5G, které se ve světě rozjíždí na plné obrátky. Výrobci se ze všech sil snaží nabídnout co nejpestřejší paletu smartphonů s podporou 5G, takže 4G modely budou postupně ztrácet na prioritě a doufejme i na ceně. V Česku nás to ale nemusí trápit. Start 5G je u nás v nedohlednu a ani pak nebude úplně nutné, abyste okamžitě měli 5G telefony. S klidným svědomím si vyberte 4G model, ušetříte. Tedy konečně bod pro zlevňování!

Naše „skóre vlivů“ tedy končí 3:1 pro zdražování. Takhle jednoduché to ale pochopitelně není. Záleží na tom, jaké váhy budou jednotlivé vlivy mít, jak se projeví v čase a jaká rozhodnutí přijmou jednotliví lokální dovozci.

Diskuze (4) Další článek: Zatímco virus řádí, emise klesají. Jaký bude mít pandemie COVID-19 dopad na klimatické změny?

Témata článku: Koronavirus, Video, Čína, Smartphone, Týden mobilně, Jak, Model, Stará cena, Mobil, Cena, Naděje, Česká republika, Cena mobilů, Kříž, Zdražování, Vliv, Mobilní telefony na Heureka.czJak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody