Koronavirus | COVID-19 | USA

Jak koronavir řádí v USA: Podívejte se na novou interaktivní mapu

Prakticky hned po vypuknutí pandemie onemocnění COVID-19 se stala jedním z osvědčených zdrojů internetová mapa univerzity Johnse Hopkinse. V jejím rámci lze sledovat aktuální situaci prakticky ve všech zemích světa. K dispozici jsou průběžně aktualizované údaje o počtu nakažených, mrtvých a vyléčených pacientů.

Aktuálním epicentrem pandemie jsou nesporně Spojené státy, kde počet potvrzených nákaz překročil hranici půl milionu. Univerzita Johnse Hopkinse reagovala na tuto situaci a v pondělí spustila novou samostatnou sekci, věnovanou území USA. V jejím rámci lze sledovat situaci až na úroveň jednotlivých krajů.

USA v boji s koronavirem

Pomocí rozbalovacích nabídek v pravé horní části okna lze zobrazovat stav v jednotlivých státech a krajích. Pro každý je k dispozici údaj o počtu mrtvých a vyléčených a dále grafy, znázorňující nárůst počtu nakažených a úmrtí v průběhu času.

V mapách lze přepínat mezi několika pohledy: dle celkového počtu potvrzených nákaz, poměru nakažených vůči počtu obyvatel, podle počtu úmrtí, případně dle smrtnosti v daném státě nebo kraji.

Po klepnutí na konkrétní region se otevře plovoucí nabídka s podrobnou infografikou. Ta obsahuje údaje o počtu lůžek na jednotkách intenzivní péče, celkovém počtu míst v nemocnicích a další informace. Součástí jsou také data o populaci – grafy rozdělení dle rasy a etnika, údaje o celkovém počtu obyvatel a seniorů starších 65 let.

Další vylepšení pandemické mapy

Kromě nového samostatného panelu pro Spojené státy oznámila univerzita Johnse Hopkinse další vylepšení v globální verzi. V interaktivní mapě se nyní zobrazují počty testů, míra hospitalizace a křivka nárůstu případů v USA.

„Cílem je zpřístupnit tato data co nejširší veřejnosti“ uvedla univerzita v tiskové zprávě. První verze mapy byla spuštěna v lednu a velice záhy si získala značnou popularitu. Používají ji nejen laici, ale i odborné instituce a výzkumníci v oblasti veřejného zdraví z celého světa.

Podle nedávné zprávy Nature Index byl web vytvořen studentem postgraduálního studia během několika hodin od původního nápadu. Nyní zaznamenává více než miliardu přístupů v průběhu jednoho dne.

Koronavirus online

Váš názor Další článek: Elon Musk objasnil, k čemu je v Modelu 3 kamera snímající interiér vozu

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, USA, Mapy, Celkový počet, Johns Hopkins, Mapa, Pandemie, Interaktivní mapa, Jak, Vyléčený pacient, Univerzita, Graf

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně