Jak jsem díky SSD udělal ze starého notebooku raketu

Náročná redakční práce na stárnoucím kancelářském notebooku Dell Latitude E5410 by mi nejspíše časem přivodila infarkt myokardu. Zachránila mě výměna HDD za SSD.

Když jsme před čtyřmi lety fasovali nové laptopy, na mém pracovním stole se usadil čtrnáctipalcový Dell Latitude E5410. Designem a konstrukcí sice neoslnil, ale jeho mobilní Intel Core i5-520M Westmere zajistil dostatečný výkon pro každodenní redakční práci.

Klepněte pro větší obrázek
Stárnoucí pracovní laptop Dell Latitude E5410 z roku 2010 s plotnovým diskem Seagate Momentus 7200.4 (250 GB)

Od roku 2010 se toho ovšem mnoho změnilo a dioda aktivity pevného disku postupně blikala stále častěji. Zatímco čipset samotný zase až tolik nezestárnul, 4 GB RAM a plotnový disk se podepisovaly na stále větších prodlevách. Systém swapoval prakticky bez přestání a indikátor aktivity disku ve správci úloh ukazoval při sebemenší operaci 100% vytížení.

Starý notebook s SSD ožije

Ano, ten notebook je prostě starý a chceš-li jít s dobou, pořiď si jednoduše nový. Podobné realistické zhodnocení stavu věcí by v ten okamžik nejspíše napadlo většinu z vás a fanoušci klasického skládaného desktopu by se jen ušklíbli, že něco takového se jim stát přeci nemůže, protože oni svůj systém mohou za menší peníz vylepšovat až do aleluja.

Ovšem ani majitelé starých laptopů nejsou ztraceni. Jistě, mohou vyměnit a navýšit RAM, ale ještě lépe udělají, pokud nahradí plotnový disk jednotkou SSD. Ano, ta je sice stále dražší, nicméně pokud si v laptopu vystačíte jen s relativně malým systémovým úložištěm s kapacitou okolo 120 GB, vaše bankovní konto jistě nevykrvácí a získaný poměr cena/výkon bude obrovský. PC citelně ožije.

Zrychlí veškerou činnost počítače

Výměna HDD za SSD má naprosto klíčový vliv na rychlost prakticky všech operací v počítači. Nejde přitom pouze o banální rychlost přesouvání souborů sem a tam, ale především o rychlost nahrávání programů a jejich dat do operační paměti RAM.

Pokud se do RAM rychleji nahrají data operačního systému, může celý OS nastartovat mnohem svižněji. Pokud se rychleji nahrají do RAM data libovolného programu, i ten bude k dispozici dříve. Pokud může systém na SSD mnohem rychleji vytvářet virtuální paměť a tedy swapovat, zrychlí se multitasking a přepínání oken spuštěných programů. Výměna plotnového disku za SSD u staršího počítače tedy bude mít stejný efekt, jako byste si pořídili o generaci mladší a výkonnější mašinu.

Výměna disku v praxi

Včera jsem se tedy k výměně plotnového disku konečně rozhoupal i já. Výrobci na nás naštěstí pamatují a SSD dodávají i v kombinaci s migračním softwarem. V takovém případě vyměníte jednotku a starý plotnový disk vložíte do USB krytu. Poté počítač nastartujete s bootovacím médiem, na kterém bude třeba Acronis True Image HD, tedy minimalistický správce, který vedle několika základních diskových úkonů zvládá na prvním místě především klonování jednoho úložiště na druhé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jako náhrada za původní plotnový disk poslouží Kingston SSDNow KC300 s migračním kitem. V balení tedy nechybí USB kryt a CD s klonovacím nástrojem Acronis True Image HD.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výměna disku za SSD a připojení původního HDD v USB krytu jako externí disk, který se bude klonovat

Migrace z externího USB disku na novou systémovou jednotku SSD se samozřejmě protáhne, poněvadž hlavním limitem bude rychlost samotného rozhraní USB, ale v mém případě bylo během necelé hodinky hotovo. True Image HD vytvořil na SSD jednotce identické diskové oddíly a bit po bitu zkopíroval okolo 110 GB dat. Pak už pouze stačilo znovu spustit počítač a… A já ho naprosto nepoznával.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klonovací program Acronis True Image HD nabízí jednoduchý režim, ale i pokročilé nastavení několika režimu kopírování disku

Změna byla opravdu velmi citelná – jako byste mi na stůl položili o třídu výkonnější laptop. Zatímco dříve jsem po přihlášení k účtu Windows ještě dobré dvě minuty čekal, než se na pozadí načtou všechny programy a modlil se, aby náhodou nezačal Windows ke všemu instalovat nějaké aktualizace, nyní byl celý systém responzivní hned od začátku. Jen co se zobrazil desktop, mohl jsem zvesela otevřít webový prohlížeč a otevřít v něm hromadu záložek, zatímco v oznamovací oblasti se teprve postupně načítaly aplikace na pozadí počínaje SkyDrivem a Google Drivem a konče aplikací PicPick pro snímkování obrazovky. Necítil jsem žádný lag, žádné zadýchávání zběsile roztočených ploten a náhodných přístupů na disk, ale dokonalou souhru multitaskingu. SSD se díky své rychlosti krásně doplňovalo s procesorem a RAM a já teprve nyní mohl naplno využít výkon svého čipsetu – po čtyřech letech!  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Graf vytížení systémového úložiště v první minutě po přihlášení k Windows u původního plotnového disku a poté s jednotkou SSD

Zatímco ještě včera dopoledne se začal počítač zadýchávat při otevřeném Wordu, grafickém editoru a Chromu s deseti panely a hromadou doplňků, poněvadž mu docházela paměť a začal swapovat na disk, což automaticky zpomalilo naprosto vše, o pár hodin později jsem měl docela vážný problém zatížit svůj počítač takovým způsobem, aby přestal reagovat alespoň na chvíli.

Spustil jsem rychle po sobě Internet Explorer, Word, Excel, Visual Studio, Zoner Photo Studio a nakonec Chrome s bezmála dvaceti panely. V jednom z nich hrál YouTube, ve druhém Stream od Seznamu, ve třetím muzicíroval Play Music od Googlu, ve čtvrtém se přehrávalo video ze CNN. Pak tu byl panel s titulní stránkou Živě.cz, panel s Google+, Facebookem, Gmailem, Feedly, Google Drivem, několika dalšími weby Mladé fronty a v posledním jsem zobrazil Mapy od Googlu v režimu Earth a tedy v 3D modelu vykresleném pomocí WebGL.

Klepněte pro větší obrázek
Spuštění několika programů a otevření bezmála dvaceti oken s náročným obsahem a několika spuštěnými videostreamy

Posouval jsem se terénem sem a tam – už to by bylo na mé staré konfiguraci při tolika spuštěných programech velmi trhané – a přepínal se z jednoho panelu do druhého a z jednoho okna programu na jiné. Systém reagoval okamžitě, bez sebemenšího zaváhání. Ano, Windows 8.1 už dávno swapoval, ale SSD zapisoval a četl mnohem rychleji než původní plotnový disk, takže jsem nepostřehl žádné citelné zpomalení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledky testu v CrystalDiskMarku pro původní plotnový disk a novou jednotku SSD

Svůj kancelářský notebook jsem prostě poprvé za ony čtyři roky nedokázal plně zatížit a to nakonec ani po spuštění VirtualBoxu s Windows XP. Jednotka SSD opět začala zvesela swapovat a bez problému zvládala I/O multitasking.

Pokud tedy máte doma starý notebook, ve kterém stále vrčí plotnový disk, výměna za ten tichý se vám rozhodně vyplatí. Možná to byl totiž právě ten disk, který vás doposud uměle zpomaloval. 

A ještě jeden údaj. Po výměně úložiště se studený start Windows 8.1 zkrátil na polovinu.

Témata článku: Hardware, Notebooky, SSD, Tipy, Plotnový disk, Systém výměny, Starý počítač, Paměti ram do notebooku, Základní disk, PicPick, Původní data, Multitasking, Pracovní laptop, Acronis True Image, Acronis, Laptop, Starý systém, Stejný efekt, Pokročilé nastavení

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 237

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 36

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

** Microsoft se zabydluje na platformě Android ** Nedávno představený launcher už používá milion uživatelů ** Je to stále jen zanedbatelný zlomek uživatelů Androidu, ale slibný růst

22.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje