Jak je na tom trh s CD?

Analýza cen produktů vázaných na CD technologii - médií a mechanik.
Je tomu už pár let, co se vedou diskuse o tom, která technologie a který typ média nahradí klasické 3,5" diskety. Zdá se, že nejblíže tomu je Zip, ale nikdo nemůže zpochybnit, že klasické diskety se nadále používají a k přenosu většího objemu dat se používá stále více zapisovatelných CD, protože na rozdíl od náhražek disket čte vypalovaná cédéčka téměř každá mechanika. Nehledě na to, že můžou posloužit i k jiným účelům než k přenosu dat – především k zálohování a ke kopiím lisovaných CD-ROM.

Jsme na cenovém dně
Jako standard pro zapisovatelná média se v ČR s téměř úplným zastoupením na trhu ujala technologie CD-R. Na začátku roku 1998 stála média přibližně 90 Kč (to je průměrná cena – byla dražší, ale i levnější), nyní je to zanedbatelných 40 korun. Samozřejmě ona „značková média“ stojí o něco více, ale média CD-R nejsou diskety a na kvalitě povrchu až tolik nezáleží. U těch často namáhaných (čtených) disků je lepší sáhnout po kvalitním médiu (to poznáte při pohledu přes datovou vrstvu proti zdroji světla – u kvalitních médií je méně vidět potisk na druhé straně, v ideálním případě vůbec; pokud potisk vidět je, jedná se o „slabší“ médium), ale i na těch méně kvalitních vám data vydrží několik let a záleží spíše na tom, jak s nimi zacházíte a nakolik je poškrábete.

Ceny vypalovacích mechanik CD-R příliš neklesly, resp. pokles je sotva znatelný. Nedá se předpokládat, že by navíc cena v budoucnosti klesala, a to jak u mechanik, tak u samotných médií. V současnosti se už totiž blíží výrobním nákladům a šance na velmi levné pořízení mechaniky bude až v okamžiku, kdy se začnou díky nástupu technologie DVD vyprodávat. Ale i tak budou tyto technologie několik let souběžné, takže nečekejte a pořiďte si zapisovací mechaniku v okamžiku, kdy ji potřebujete. Chcete-li však ušetřit za každou cenu, je zde ještě volba mechaniky PC/CD, jejíž cena je nyní pod čtyřmi tisíci – o ní však více v článku Jiřího Poláčka na jiném místě přílohy.

A zrychlujeme!
Dnes jsou vypalovací mechaniky a vypalovací software na takové úrovni, že se dá vypalovat téměř vše. Každého ale nejdříve bude zajímat rychlost: dvourychlostní vypalovačky už jsou minulostí a pokud vám ji někdo bude nabízet, dobře se rozmyslete, nakolik ji budete využívat. Běžným standardem se v průběhu roku staly vypalovací mechaniky čtyřrychlostní, které už ale začaly být z ceníků vytlačovány mechanikami šestirychlostními. Podobně, jako se začaly během krátké doby prudce zrychlovat mechaniky CD-ROM, začínají nasazovat brouky do hlavy mechaniky CD-R osmirychlostní a je pravděpodobné, že se bude dále zrychlovat (tady úspěšně tlačí standard DVD-RAM, který má startovací laťku na poměrně vysokých rychlostech).

Na trhu dominuje CD-R, především díky skvělé ceně za 1 MB, ale uchytila se i technologie CD-RW. Protože z pohledu vypalovací mechaniky se jedná o skoro stejnou technologii jako u CD-R, jsou jejich ceny jen trochu vyšší a také nebudou příliš klesat. Co ale klesat bude, je cena za média CD-RW, která v současnosti stojí v širokém rozmezí 200 až 600 korun! Určitě poroste také rychlost zápisu na média CD-RW a především počet mechanik CD-ROM, které přepisovatelná média dovedou číst. Téměř každá nová (a 1–2 roky stará, u značkových i starší) mechanika tento standard podporuje, ale mezi uživateli je spousta starších kousků, které budou ještě chvíli svým majitelům vyhovovat. Toto je jedna z nevýhod technologie CD-RW oproti CD-R.

Konečně, jak si stojí klasické mechaniky CD-ROM? Zdárně opustily rychlosti začínající třicítkou a honba za maximálním datovým tokem se na chvíli zastavila na čísle 44. Tyto mechaniky sice ještě nejsou běžně na trhu, ale za chvíli začnou vytlačovat v současnosti nastupující 40rychlostní a zatím ještě cenově přitažlivé 36rychlostní mechaniky. Třicetdvarychlostní mechaniky jsou spíše doprodávány a vše pomalejší je už jen výprodej hluboce pod cenou. Přesto tyto mechaniky nemusejí být špatnou alternativou, ani už ne kvůli ceně. Například 24rychlostní mechaniky nabízejí skvělý výkon, a pokud podporují všechny standardy (především CD-RW), není důvod váhat – jsou optimalizované, rychlost a datový tok je stabilní, jsou spolehlivé a rozdíl od nejrychlejších až tolik nepoznáte. Vše pomalejší jsou pouze vyhozené peníze.

Krade se stále více
Masové rozšíření vypalovacích mechanik CD-R a především pád cen médií mělo za následek prudký nárůst datového pirátství. Píšu datového, protože se zdaleka nejedná jen o software. Není totiž sebemenší problém vytvořit si kopii nejen originálního instalačního, ale jakéhokoliv lisovaného cédéčka, včetně hudebního. Navíc si každý uživatel může z jednotlivých skladeb poskládat libovolnou kompilaci. Donedávna se dařilo výrobcům softwarových i hudebních CD zabraňovat kopírování tím, že vylisovali CD s délkou větší než 74 minut. To je totiž limit pro média CD-R i CD-RW. Čtecím mechanikám tato délka (až 80 minut, proto se těmto médiím říká „osmdesátková“ nebo „dlouhá“) vůbec nevadila – ta prostě čtou, dokud nenarazí na konec. Tento technologický limit je překonán a dnes už se dá pálit i na „dlouhá“ média. Stačí k tomu jen vhodný vypalovací software (starší verze těch nejběžnějších produktů to nepodporují, novější už ano) a médium. Zatím existují jen média CD-R, která jsou ale poněkud dražší než ta obyčejná, „krátká“. Stojí přibližně 80 Kč a v době, kdy píšu tento článek, jsou těžko k sehnání a podle ohlasů na Internetu je jich nedostatek i ve světě. Že je o tento typ médií velký zájem, poznáte i při pohledu do internetových diskusí, kde dotazy na téma „80 CD-R’s“ tvoří podstatnou většinu příspěvků.

Hodně dlouho předtím, než padla i tato poslední zábrana nelegálního kopírování, se producenti obsahu (především to byl ale filmový průmysl), výrobci spotřební elektroniky a výrobci klasických technologií CD shodli na standardech DVD. V současnosti jsou na trhu mechaniky DVD-ROM (jednorychlostní a dvourychlostní) a DVD-RAM – chcete-li si na počítači přehrávat filmy v digitální kvalitě, jsou tyto mechaniky tou správnou volbou. Nepleťte si stejné označení rychlosti s rychlostmi mechanik CD-ROM – jednorychlostní mechaniky DVD odpovídají přibližně desetirychlostním mechanikám CD-ROM. Jednorychlostní mechaniky rychle mizí z ceníků, protože nepodporují některé v současnosti ještě nedostupné technologie – DVD-R a DVD-RW. Právě prvních kousků mechanik pro zápis na média DVD-R a DVD-RW bychom se měli dočkat v letošním roce.

Přehrávače DVD začínají pronikat do domácností a existuje už spousta nejen softwarových (těch je zatím méně), ale především filmových titulů (za všechny jmenujme první evropský film na DVD – Kolju). Pro rozmach technologie DVD hraje i další skutečnost: Zatímco mechaniky CD nejdříve pronikly do spotřební sféry a poté do počítačové, DVD proniká koordinovaně do obou současně a nesnaží se je dělit, ale spojovat. S těmito zbraněmi, stejně jako obrovskými sumami vloženými do vývoje a tím pádem i očekávaných zisků, se nedá nevyhrát, i když na druhou stranu – pár takových technologií tady už bylo a válka teprve začala.

Zdroj: Computer

Diskuze (5) Další článek: SMC EZ Card: Jednoduchost především!

Témata článku: Software, Jak, CD-ROM, Skvělá alternativa, Široké rozmezí, Stejné označení, Technologický limit, CD, Kvalitní kousek, Obrovský rozmach, Startovací cena, Dlouhá léta, Trh, Krátký článek, CD-R


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně