Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

  • Životnost akumulátorů není neomezená a jednoho dne přijde konec
  • Otestovat stav baterie můžete pomocí celé řady nástrojů
  • Případné problémy díky nim odhalíte dřív než bude pozdě

Baterie v noteboocích postupně stárnou a jejich výdrž na jedno nabití v průběhu času klesá. Uživatel však bývá informován o špatném stavu až v okamžiku, kdy je situace opravdu kritická. Notebook bez fungující baterie je pak odkázaný na dostupnost elektrické sítě a ztrácí tak svou hlavní výhodu v podobě přenositelnosti.

Pokud chcete mít přehled, jak na tom akumulátor aktuálně je, můžete se pustit do testování - dnes vám k tomu doporučíme 7 různorodých nástrojů.

„Odcházející“ akumulátor poznáte nejčastěji podle kratší doby, po kterou zvládne držet notebook při životě. Nejedná se o nic neobvyklého – baterie jsou v zásadě spotřební materiál a jejich životnost zpravidla neodpovídá celé době předpokládané životnosti notebooku. I z tohoto důvodu jsou ve většině případů relativně snadno uživatelsky vyměnitelné.

V případě kompaktnějších zařízení bývá akumulátor nainstalován uvnitř. Pak je především otázkou záruky a vlastní odvahy, zda se do výměny pustíte sami, nebo ji svěříte autorizovanému servisu.

1. Příkaz Windows powercfg

První možností, jak zjistit podrobné informace o baterii, je příkaz powercfg /batteryreport dostupný v operačním systému Windows. Stačí spustit Příkazový řádek, zadat tuto sekvenci a potvrdit ji stiskem klávesy Enter. Výsledek najdete v podobě souboru battery report.html, uloženém v adresáři C:\Users\vaše_uživatelské_jméno.

Nutno podotknout, že parametr batteryreport funguje jen pod Windows 8, 8.1 a 10, zatímco starší verze ho nepodporují. Výsledky dostanete pouze na zařízeních vybavených baterií – pokud příkaz zadáte na běžném počítači, zobrazí se pouze chybová zpráva.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o stavu baterie notebooku

Protože jde o běžný HTML soubor, otevře se ve výchozím webovém prohlížeči. Obsahuje informace o typu baterie, historii využití, počtu provedených nabíjecích cyklů, deklarované kapacitě a odhadované kapacitě. Jedná se o patrně nejpodrobnější údaje, jaké můžete o akumulátoru svého notebooku vytěžit.

Diskuze (20) Další článek: Jak zjistit body řidiče: Nově to jde snadno přes Portál občana

Témata článku: Software, Notebooky, Windows, Wi-Fi, Baterie, Akumulátory, Sto korun, Stav baterie, Výdrž baterie, Vybití, BatteryBar, McAfee, Jak, Status monitoru, Typ baterie, BatteryMon, Monitoring, Windows sám?, Akumulátor, BatteryCare, Dolar, Aplikace, Přenositelnost, Kapacita, Notebook


Určitě si přečtěte

Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní