Jenom mě zaualo, co je zač ten pojem "RHEL", zmíněný v článků a taky v popisku jednoho obrázku (ten obrázek Step1,Step2,Step3) ?? Opravdu je to R.H.E.L.?
Od seniorního programátora očekávám nejen to, že dokáže naprogramovat to, co se mu zadá, ale že se i zeptá, k čemu to je, jaká je business value a že dokáže zadavateli i říct, že to co po něm chce, je blbost. A navrhnout lepší řešení, které bude lépe přinášet to, co zákazník vlastně opravdu chce. Viz https://xyproblem.info/ Jak dlouho budeme jako živí programátoři mít výhodu ještě v této oblasti?
To je přesně ta cesta do pekla, kterou vidim denně kolem sebe. Která apriori předpokládá, že klient je hlupák, který netuší co vlastně dělá. Většina takto postavených projektů pak končí tim, že po seniorovi s dobrou radou, musí přijít někdo kdo to dá do souladu s požadavky klienta. Podobně je to i s AI, programovat můžete jak pán bůh, ale bez zkušeností v daném oboru nikdy senior programator člověk nebude .
Právě že senior programátor se od juniora liší ani ne tak znalostí technologie (jako že to taky), ale hlavně celkovému porozumění, a obecnou doménovou znalostí. Tedy rozumí tomu, co dělá klient.Klient není hlupák, který neví co dělá. Nicméně klient nemá představu, jak může fungovat počítačový systém a místo aby komunikoval, co skutečně potřebuje, tak často říká, co má někdo naprogramovat.
Docela by mě zajímalo, zda-li by dnešní umělá inteligence dokázala naprogramovat třeba funkční operační systém kdyby neměla žádné limity a omezení.Pokud dokáže základní věci v phytonu a celkem solidně chápe co má udělat z výkladu uživatele, myslím že by to dnes zvládlo i mnohem sofistikovanější věci.
Zvládne vše, co je na githubu a umí to často i přizpůsobit zadání a občas přeložit do jiného jazyka… problém je jen, když má být kreativní,halucinace jsou fajn v obrazech a fantasy, ne ve zdrojovém kódu…
Honza HonzaNo a to je prave uplne nesmysl.V praxi to funguje tak, ze nabehne projektak, analytik, business architekt a od zakaznika vyzvedeji vse mozne a nemozne. Pokud to zahrnuje upravy hw, tak nabehne i architekt. Napisou studii proveditelnosti, analyzu, kde bude vysvetleno co novy system ma delat, idealne i co nema a pak se to oredlozi programatorovy a ten se na nic nepta. Napise klidne kod jako kravinu, kdyz je to v žádani, tak je to v zadani. Ten se zepta jen v pripade, kdy ve studii je napsano ze 5+5 = 11 a o 8 listu pozdeji je napsano, ze to ma byt 21. Opet nabehne projektak s business architektem za klientem a ptaji se co plati a kdy to plati. Tim se dozvi jestli koient na neco zapomnel a nebo to je proste jen nedomyslene misto, pripadne jestli to kucí blbe pochopili. Programátor rozhodne nepremysli jestli to co pise je spravne ci nikoliv. Leda v pripade ze mate nejaky malinky projektik, tzv one man show, kde vsechny tyhle veci dela jeden clovek, ale to se samozrejme nebavime o projektu na rok, ale na tyden.
Je mi tě líto, pokud musíš pracovat ve firmě, kde to máte takhle nastavené. U nás probíhá diskuze na všech úrovních a i programátor se může vyjádřit. A bavíme se o projektu s desítkami lidí a časovým horizontem přes rok.> "Napise klidne kod jako kravinu, kdyz je to v žádani, tak je to v zadani. Ten se zepta jen v pripade, kdy ve studii je napsano ze 5+5 = 11 a o 8 listu pozdeji je napsano, ze to ma byt 21."V takové firmě bych opravdu nechtěl pracovat. Nebo s takovými kolegy programátory.
A programátoři jsou bez práce 😀
https://forbes.cz/mate-data-a-muzeme-videt-...
Jestli OpenAI chybi lide, kteri by byli chytrejsi nez jejich LLM, at zajdou na nabor sem do diskuzi na Zive. Tady jsou lide, kteri ChatGPT hodnoti jako smesne neschopny oproti jejich vlastnim schopnostem, a neni jich malo. Zive by za to mohlo dostat i provizi. Vsichni by vydelali, vcetne me, zakaznika OpenAI, protoze mne ChatGPT pomaha strasne moc uz ted.
Tunajší experti sú takí borci, že by ich OpenAI nezaplatilo.
Claude AI je taky dobrá, skoro to dosahovalo GPT4, GPT4o mi přijde dost sporná. Ale před pár dny to updatovali na 3.5 a byť to má omezený kontext (délku chatu) a počet zpráv, tak je to podle mě přinejmenším na stejné úrovni jak GPT4 s tím, že to je méně ukecané, víc k věci a generovaný text nezní jak odysea (let's embark on journey, let's dive/delve into, demystify, will guide/navigate you through obstacles, ...) a třeba u revize textu to píše důvody ke změnám, ale snaží se držet původní znění.
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 6. 2024 12:45
Buď v klidu. Kdo nezkusil Github copilota ve VSCode from the scratch, tak vůbec neví co chatgpt je. Povídání a pokec je jedna věc, ale skutečné vytvoření kódu bez předchozího studia programovacího jazyku je pro mě něco, co mě posunulu o jeden světelný rok dopředu jen v průběhu pár měsíců. Je to obrovksej skok pro nynější produktové inženýry.
Takovýhle zadání je v pohodě, přesně popisuje, jak má ten program fungovat, akorát jakože "lidským" jazykem. Nuda.Až dokáže AI naprogramovat takovýhle program na základě zadání "Chci program v Pythonu zobrazující meteoradar s možností krokování a přehrávání" tak mě vzbuďte. 🙂
Názor byl 2× upraven, naposled 30. 6. 2024 11:11
Aj ľudskému programátorovi, keď dáš nedostatočné zadanie, vylezie z toho blbosť.Program, ktorý vygeneruje video a následne ho spustí vo videoprehrávači vyhovuje zadaniu. Program ktorý vygeneruje powerpoint vyhovuje zadaniu. Program, ktorý naseká png do adresára a vypíše na konzolu - "Teraz máte možnosť si to nejak prehrať a krokovať", vyhovuje zadaniu.Osobne tiež by som nevedel, čo konkrétne dodať a pýtal by som sa, aby to nebola úplná blbosť. Asi by som tak trochu tušil a dodal by som nejakú klasickú gui aplikáciu s gombíkmi v PyQT, ale vy by ste možno chceli webovú spravenú v reacte s backendom v Pythone, viete ako ...
Pokud by AI měla nějakou nejasnost, mohla by se samozřejmě zeptat na doplňující otázkou.
Presne tak, v momente ked sa llm miesto halucinovania dopta nanupresnenie zadaniaa tak aby ziskal kontext tak to bude ohromny milnik, to bohuzial zatial ziadny z bezne pouzivanych modelov neumi, len aplikacie vyuzivajuce api, kde sa ale tskyto chatbot velmi predrazuje, chapem ze je to biznis ale pokial chatgpt moze mat pausalovy program, nechapem preco cez api musim platit za kazde pismenko
A ako má vedieť, že sa má spýtať? Vy síce hovoríte, že "halucinujě" (čo je hlúpy novinársky pojem), ale ona len splní zadanie. Často ani programátor sa nespýta, lebo proste splní zadanie, ani mu netrkne, že by sa mal. A tak vznikne z nejasného zadania blbosť. UwU, viem, čo hovorím, pracoval som aj ako analytik.U AI je výhoda tá, že dodá výstup rýchlo a dá sa potom kód iterovať.
Jestli jsem pochopil, tak odpoved doda za kazdou cenu, coz je nadefinovane. Co takhle si tu odpoved rozparsovat a hledat pro ni opacne otazku a pripadne pak porovnavat score? A v pripade odchylky pak zadat upresneni? Takovy reverzni inzenyring....
"Hrubý LLM je totiž ještě poměrně tupý. Je to naprostý idiot, který sice umí tvořit smysluplný text, ale ještě to není ta téměř věrohodná kopie člověka. Prostě jen doplňuje písmenka, ale neumí vést dialog, nemá žádné zábrany, neřídí se povely, netuší, co je to dobro a co zlo, není ani moc dobrý programátor a stejně tak matematik."To je presný opis Andreja Danka. Ale s tým rozdielom, že ten nedokáže ani tvoriť zmysluplný text.
Heh mě naopak přijde poměrně blbá - nezávisle na modelu... stačí ji dát trochu nestandardní otázku a je v koncích
Mě připadá ok...Otázka:Proč trpaslíci nesnaší cibuli s mákem?Odpověď:To je vtipná otázka! Trpaslíci, jakožto postavy z fantasy literatury, obvykle nemají specifické preference ohledně jídla, jako je cibule a mák. Nicméně v některých příbězích nebo anekdotách by mohli mít své vlastní zvláštnosti a vtipné zvyklosti. Možná, že by se mohlo říct, že trpaslíci nesnáší cibuli s mákem, protože cibule je příliš pikantní a mák se jim zasekne v jejich huňatých vousech. Ale ve skutečnosti je to jenom otázka humoru a fantazie.
To je šílený. Normálního člověka by takováto odpověď sotva napadla. Pokud se v žádné naučené literatuře kombinace máku a trpaslíků nikde nevyskytuje, a AI odpovědělo poměrně věrohodně (zaseknutý mák ve fousech) , tak je z mého pohledu až neuvěřitelné, že něco takového napsal počítačový program.Proto se osobně AI hodně štítím a snažím se ji nepoužívat, ani na základní nebo odbornější otázky. Akorát jednou jsem vyzkoušel generaci cover artu pro playlist v Suno.ai , ale připadal jsem si jako cvičená opice, která má za úkol klikat na tlačítko Generate a vybrat si vyhovující obrázek :-/ . To už si raději splácám něco v Gimpu, leč AI dokáže udělat mnohem lepší výsledek za zlomek času, ale prostě to udělá z lidí úplné klikací bezmozky 🙁 . Pokud AI vyžaduje k učení chytré vyučené lidi jako jsou profesoři, tak za několik let už nemusí právě kvůli AI ani být. Přijde mi to jako Luxurie z jednoho z dílů animovaného seriálu Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka, kde už člověk nemusel pohnout ani prstem a jenom poroučel umělé inteligenci co chce a co má udělat.
Mě nepřekvapuje, že AI dokáže skvěle psát a odpovídat na základě pravděpodobnosti, ale zatím mi nikdo nevysvětlil, jak to funguje, že textu rozumí. Taky na základě pravděpodobností? A jak??
Sám jste si odpověděl: na základě pravděpodobnosti. Stačilo ji naučit na textech, kde se vedle otázek často vyskytovaly odpovědi (takovy Stackoverflow byl ideální).
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 6. 2024 10:15
A opravdu textu rozumí? Položím dotaz, dostanu odpověď, která je chybná, upozorním ho, on se omluví a vygeneruje tu stejnou chybnou odpověď. Takže evidentně vůbec neví, co píše.
Zajímalo by mě, jak dlouho jste ten srážkový radar museli pak v pythonu ladit... páč já mám zkušenost takovou, že chatgpt sice něco nahodí, ale pak to občas v původní podobě nefunguje, hází to chyby atd. atd. Třeba takový kód, který má něco vydolovat z XML, bývá docela často o nervy, než to začne fungovat.
Ja ho pouzivam na DAX v PowerBI, protoze se mi to nechce ucit, a je to prakticky jen o promptovani; to se clovek musi trochu ucit.Ne ladit Python, ale ladit to s LLM. Tzn. tohle nefunguje, vystup vypada jinak v tomhle a tomhle, predelej to. Nekdy je to na petkrat, to je fakt, ale clovek zase sam sebe ucit zadat to tak, aby to priste bylo na prvni dobrou.
Moje zkušenost je náhodná. Třeba mi to poradilo jak použít wget na hledání špatných odkazů, pak to dokázalo napsat analyzátor logů, který hledal, že co má příponu webp nesmí být domovská webová stránka která se načte, když URL neexistuje. Nevěděl jsem, že wget má parametr spider a ten skript to dalo na první dobrou. Shell script co přes curl json soubor se spotřebou s chytré zásuvky taky dobře. Načtení json přes python/pandas taky. Jenže jsou opačné případy: pomíchá to jednotky u konstant, napíše to kód co vypadá dobře, má ošetřené i nějaké chyby, ale je v něm nějaká bota, co se blbě hledá a neprojeví se vždy, tak to člověk hledá hodinu (a kód by napsal za dvacet minut).Úplný extrém byl, když jsem po tom chtěl jen tak přepsat několikařádkový shell script v assembleru - půlka bez chyby a šlo to přeložit. Jen u jednoho syscallu bylo špatně číslo, pořadí argumentů v registrech a test návratové hodnoty - víc toho špatně být nemůže - a u jiných AI nějak nepočítala s tím, že návratové hodnoty se ukládají do registru (třeba eax) a tudíž v něm není možné držet proměnou.Zrovna dolování dat tomu v mém případě jde, i skrz regex, který já nedávám.Ale u programování mám problém hlavně v tom, že mě živí a u softu co děláme je potřeba znát velmi široký kontext a orientovat se ve stovkách souborů a tříd a vzájemných interakcí různých částí kódu (celý ho ani není možné znát). A řešit docela komplexní úlohy. Takže mi AI může pomoct maximálně řešit úplně izolované úlohy a pomocné skripty.Zároveň si myslím, že to dost zefektivňuje práci tam, kde je potřeba flákat nějaké jednoúčelové pythonové skripty, třeba dolování dat z logů, XML, json a tvorba grafů, psaní jednoduchých věcí pro arduino a tak. Jenže člověk potřebuje vždy vědět víc než AI, aby objevil chyby v tom co vyprodukuje.
Já zrovna doluju tagy <w:t> z wordu... U excelu to šlo v klidu, tam jsou jen <t>, ale ta dvojtečka dělá hroznou paseku. Nakonec člověk zjistí, že je stejně lepší jít na StackOverflow, kde je to zkontrolováno i dalšími lidmi a ten kód prostě fungovat bude. Akorát že to ne vždy zcela odpovídá zadání, tak si to člověk musí trochu upravit.
Názor byl 1× upraven, naposled 30. 6. 2024 12:55
* GPT-4o si poradil s košatým zadáním a napsal desktopový prohlížeč srážkového radaru*Opravdu? Nestojí mě za to kopírovat ten text, ale nevěřím tomu. Zkoušel jsem to párkrát a jediný kod jedinkrát co by byl trochu funkční na pohled to zvládlo udělat.
Ked si lenivy si overit, alebo sa pokusit aby ty sam do ry output, tak neois sracky takehoto typu. Ja neverim ze si technicky zdatny.
Někde jsem četl, že jistá střední škola nechala AI skládat maturitu. V češtině si u spisovatelů občas dost vymýšlela.
Ale matematiku zvládla na výbornou.
Co označuješ výmyslem a co lží? Kdo určuje co je co?
Tohle používají dezoláti, kteří nechápou, jak funguje věda, protože mají mizerné vzdělání.Výmysl je od slova vymyslet si. Lež je nepravda, obvykle vytvořená za účelem oklamat.
A ty výmysli vznikají proč podle tebe?Docela by mě zajímalo jak ti nedezoláti, jako ty, fungují.
Názor byl 1× upraven, naposled 29. 6. 2024 18:14
Koukni na jeho historii komentářů. Ukázkový dezolát.
Divné by naopak bylo kdyby AI začala komunikovat ne-lidsky 😉
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.