Jak je možné, že se nic nestalo?

Byl problém roku 2000 nesmírně přeceněn nebo skvěle zvládnut? Pravda bude někde uprostřed.
Jak během noci z loňského Silvestra na letošní Nový rok přecházelo časové pásmo od Oceánie přes Asii, Evropu až po geograficky nejzápadnější výspu civilizace, Havajské ostrovy, začala kuriózně vzrůstat nervozita jiného druhu: jak je sakra možné, že se nic vážného nestalo? Ani v Americe, ve které analytici tvrdili, že 80 % středních společností a dokonce desítky procent tzv. mission critical systémů (tj. takových systémů, jejichž výpadek má okamžitý, viditelný a vážný následek) nejsou pečlivě zkontrolovány, a tudíž jsou na tuto chybu silně náchylné? Ani v Rusku, ve východní Evropě či v zemích třetího světa, kde analytici předstírali zoufalství a lomili rukama nad tím, jak se problému nikdo nevěnuje, nebo že se mu státy i velké firmy začaly věnovat naprosto nedostatečně pozdě a s nedostatečnými kapacitami?

Přečteme-li si dnes předpovědi světových analytických firem, jsou nám téměř k smíchu – i ti největší optimisté tvrdili, že nastanou dlouhodobé výpadky elektřiny ve velkých městech, že vypadnou celé komunikační systémy, telefonní sítě, systémy pro řízení dopravy, že několik dní nebude fungovat celá řada bank a dalších finančních institucí.

Dva krajní názory na tuto situaci existují. Jeden extrémistický primát drží (což by nás moc nemělo těšit) oba naši tzv. přední politici, kteří veřejně věc prohlásili za bublinu nafouklou počítačovými firmami, aby z hloupých firem a států vytahali peníze za zbytečné opravy a upgrade. S druhým extrémem se setkáme častěji – ten tvrdí, že problému se zamezilo „mimořádným zdvojeným úsilím“, „bezprecendentní mobilizací“ lidí a podobně. Mezi extrémy vede obvykle nějaká střední cesta a i ta vypadá v našem případě věrohodně – problém Y2K byl skutečně přeceněn, buď i trošku záměrně, nebo i z opatrnosti, kvůli vybudování jakéhosi „koeficientu bezpečnosti“, vyššího, než bylo nutné, ale zato s větší pravděpodobností, že se nestanou neštěstí.

Problém Y2K samozřejmě existoval (a jak správně poznamenal jeden expert, „nikdy nebude vyřešen“, i později se mohou objevovat nové a nové problémy pramenící z neošetření tohoto jevu), balónek však byl skutečně docela umně přifouknutý, a to zcela nepochybně počítačovými firmami i různými tzv. analytickými a konzultačními firmami, žijícími z počítačového byznysu. Je zajímavé vzpomenout si na genezi postoje IT firem k tomuto problému. Nejdříve – zhruba před rokem a půl až dvěma roky – firmy tvrdily, že Y2K může znamenat obrovský propad v prodejích počítačového vybavení, tedy že se vlastně jedná o věc, na které všichni hrozně prodělají. To firmy opakovaly a dokládaly různými ciframi tak často, až se to stalo obecně přijímaným faktem; šikovně to ale vzbudilo u zákazníků touhu tento hrozící problém odstranit investicemi do modernějších systémů. Dalším zajímavým faktem je, že se IT firmám podařilo zcela se zbavit odpovědnosti za jakékoli následky problému Y2K, ba dokonce odpovědnosti za vznik tohoto jevu jako takového. V sedmdesátých letech se zkrátka „takto programovalo a jinak to nikdo nedělal“, tečka – buďte rádi, že jsme aspoň upozornili na to, že tento problém zde je, a že nabízíme, abyste si mohli koupit nové počítače a nové programy, které touto potenciální vadou netrpí. Nakonec se ukázalo, že až na pár výjimek žádné prodeje ničeho neklesly, ba naopak stouply: divadlo bylo sehráno dokonale a hercům i režisérům se dostalo zasloužené finanční odměny.

Finance vynaložené na řešení problému Y2K dosáhly údajně sumy půl bilionu (500 miliard) dolarů. Určitě byla značná část této sumy vynaložena zcela zbytečně, značná část naopak zcela cíleně a nezbytně, a další část pak přinejmenším s užitečnými vedlejšími účinky – vymýtily se některé zcela zastaralé technologie i vybavení a nahradily se výkonnějšími a užitečnějšími, což by muselo nastat dříve nebo později, nyní se to alespoň provedlo najednou. Starosta Washingtonu přirovnal účet, který byl zaplacen, docela trefně k invazi v Normandii: dobyli jsme vítězství a nikdo dnes nezhodnotí, zda cena za to zaplacená byla vysoká nebo nízká, zda to šlo udělat celé jinak a lépe.

Problém Y2K samozřejmě způsobil tisíce chyb, chybiček nebo i skutečných „událostí“. Řada z nich je veřejnosti zcela utajená (chyby byly rychle opraveny dříve, než vyšly najevo), nebo se jednalo o prkotiny, jako o datum na webových stránkách typu rok 19100. Znamená to, že skutečné, klíčové „mission critical“ systémy nebyly ponechány náhodě a byly všude dobře ošetřeny (nebo měl někde někdo z pekla štěstí...). Současně ale platí, že stále nežijeme v kyberprostoru, kde chod lidstva závisí na chodu počítačů – to je sice atraktivní a často medializovaná představa, ale neodpovídá realitě. Jinými slovy – když díky Y2K zablokuje počítač vchod do velína jaderné elektrárny, přijde člověk, vytáhne z kapsy klíč a odemkne si. Jak se vzdalujeme od prvního ledna roku 2000, stále více těchto historek vychází najevo: problém nastal, ale byl (zcela jistě i díky nasazení a pohotovosti kompetentních lidí v kritické době) rychle vyřešen.

Vrátíme-li se zpět k našim dvěma politikům a jejich vyjádření, nad kterým každý v branži kroutí hlavou: vůbec se nedomnívám, že říkali to, co si skutečně oba myslí, ale tvrdili přesně to, co chce slyšet voličská masa, která sleduje tuto televizní stanici. Pro běžného člověka, který situaci nijak zvlášť nestudoval (a to je zcela nepochybně přes 90 % našich občanů), je problém Y2K obyčejným humbukem: v novinách se dočetl, že budou padat letadla, a na něj spadla akorát silvestrovská rachejtle. Psali, že nepůjde elektřina a nepoteče voda, a přitom jediná věc, která byla na Nový rok ráno tuhá, byl on sám. Takže ti naši dva pánové našli viníka (zlé počítačové firmy, co si to všecko vymyslely, beztak jsou americké), jejich pověst autoritativních vůdců národa je potvrzena.

Diskuze (16) Další článek: Ztratilo se vám TweakUI?

Témata článku: Nesta, Půl bilionu, Jaderná technologie, Hrozící problém, Vážný problém, Běžný občan, Vážný následek, Nová chyba, Obrovský propad, Analytická firma, Oceánie, Opatrnost, Balónek, Finanční problém, Nést, Značný problém, Jak, Kritická částNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux