Jak integrovat SP2 do instalačního CD Windows XP

Instalujete často systém? Ať už je to pro to, že rádi experimentujete a nebo máte na starost správu více počítačů, určitě se vám bude hodit postup, jak do instalačního CD Windows XP integrovat SP2. Odpadne vám tak kus práce, kdy bylo nutné nejprve nainstalovat systém z původního CD a teprve poté doinstalovat příslušný service pack.

Související odkazy

Slovník
bootsektor
image
sektor
server
update
utilita

Databáze znalostí
Instalační soubor
Windows XP SP1

Kopírování souborů
z boot sektoru CD

Zabezpečení systému
Změny v Service Packu 1
pro Windows XP

Následující postup je poměrně známý, říká se mu slipstreaming, používal se už i na starších systémech než XP, a proto tento článek nepřináší žádný nový objev. Ale pro uživatele, kteří o podobné možnosti netuší, bude jistě přínosem a ušetří jim v budoucnu práci. Až budete příště opět instalovat systém, hned po úspěšné instalaci již budete mít v systému rovnou i SP2.

Ještě než mě někdo nařkne z plagiátorství, rovnou a rád uvádím, že zdrojem a inspirací pro tento text byl článek ze známého serveru Tom`s Hardware, takže chcete-li si počíst v angličtině a nebo se vám bude zdát můj popis příliš nejasný a chtěli byste vidět detailní obrázky, navštivte uvedený odkaz. Ostatním se zde pokouším předložit pokud možno jasný, srozumitelný a stručný český návod.

Co budeme potřebovat? V první řadě originální CD s Windows XP. Dále pochopitelně musíme stáhnout kompletní SP2, pokud jej ještě nemáte a dejte pozor na správnou jazykovou verzi. Připomínám, že je nutná opravdu celá kompletní verze (síťová instalace, která má téměř 270 MB). Dál budeme potřebovat utilitu pro získání bootsektoru z originálního CD (použijeme ISOBuster) a samozřejmě musíme mít i vypalovací program (v popisu budeme používat Nero Burning ROM). Zda použijete přímo ISOBuster a Nero nebo jiné programy, to už je celkem jedno, pokud splní funkce, které po nich budeme dále vyžadovat. Nemusíte tedy hned shánět Nero, pokud máte jiný oblíbený vypalovací program, který umí vytvářet bootovací CD. V neposlední řadě si připravte přibližně 1 GB volného místa na disku. A začínáme...

Začneme vytvořením pracovního adresáře C:\WIN_CD, ve kterém dále vytvoříme podadresáře CD a SP. Pochopitelně můžete adresář vytvořit i na jiném disku než C:, prostě tam, kde máte místo a v následujících krocích pak v použitých příkazech pouze příslušným způsobem nahradíte písmeno disku.

Do podadresáře C:\WIN_CD\CD\ zkopírujte běžným způsobem pomocí libovolného souborového manažeru originální instalační CD s Windows XP. Do podadresáře C:\WIN_CD\SP\ pak nakopírujte stažený exe soubor SP2. Teď ho musíme rozbalit do jednotlivých souborů. Toho docílíme jeho spuštěním s parametrem /X. Spustíme tedy nejprve příkazový řádek a přejdeme do adresáře SP. Poté následujícím příkazem rozbalíme celý service pack:

C:\WIN_CD\SP>WindowsXP-KB835935-SP2-CSY.exe /x

Budete dialogem vyzváni k výběru adresáře, kam chcete SP2 rozbalit. Ponechte přednastavenou hodnotu, tedy aktuální adresář (C:\WIN_CD\SP).

Teď začíná vlastní proces integrace, který je velmi jednoduchý. Mezi rozbalenými soubory v podadresáři C:\WIN_CD\SP\i386\update\ najdete soubor update.exe, který spuštěn s příslušným parametrem zařídí zbytek. Oním parametrem je slůvko integrate a jako další parametr za dvojtečkou je pak cesta k originálním instalačním souborům, které máme připraveny a do kterých SP2 integrujeme. Celý příkaz bude tedy vypadat takto:

C:\WIN_CD\SP\i386\update>update /integrate:c:\win_cd\cd

Poté se vám zobrazí okno s průběhem integrace, což nějaký čas zabere a po dokončení pak informační dialog o úspěšné integraci. Ověřit si to ještě můžeme pohledem do adresáře C:\WIN_CD\CD, kde se nyní již nachází instalace s integrovaným SP2 a poznáme to podle souboru win51ip.sp2, který by zde měl být.

Tím je integrace dokončena a čeká nás již jen pálení na CD. Nejprve ovšem musíme z originálního CD získat bootsektor, abychom i z našeho nového CD s integrovaným SP2 mohli bootovat a instalace systému tak byla pohodlná (bez šesti startovacích disket). Spustíme zmiňovaný ISOBuster, vložíme do mechaniky originální CD a načteme v programu jeho strukturu, která se nám zobrazí v přehledném stromu. Ve struktuře nalezneme položku Bootable CD, kterou označíme a v pravém panelu programu uvidíme seznam souborů. Nás zajímá soubor Microsoft Corporation.img, na který klikneme pravým tlačítkem myši a přes položku Extract v kontextovém menu uložíme soubor do adresáře C:\WIN_CD. Tento krok lze tedy provést i v jiném podobném programu, cílem je prostě získat soubor Microsoft Corporation.img z originálního instalačního CD.

Zbývá nám již jen poslední věc a tou je vypálit připravené soubory na CD. Spustíme vypalovací program, zde tedy zmiňované Nero, a zvolíme novou kompilaci typu CD-ROM (Boot). Poté, stejně jako u každého jiného vypalování, přidáme do nové kompilace kompletní obsah adresáře C:\WIN_CD\CD\. Když se nám poté znovu otevře dialog pro pálení, doladíme ještě několik důležitých věcí na záložce Boot. Zde nejprve musíme vybrat image s naším originálním bootsektorem Microsoft Corporation.img, dále mezi nastavením pro experty v položce Kind of emulation vybereme No emulation. Poslední věcí je nastavení počtu sektorů (Number of loaded sectors), které budou v našem případě 4 (velikost sektoru je 512 B a soubor má 2 kB).

Nakonec, než spustíme samotné vypalování, ještě správně pojmenujeme budoucí CD a můžeme proces pálení odstartovat. V jiném vypalovacím programu bude postup obdobný (možná i jednodušší), takže klidně zkuste váš oblíbený. Možná je to zbytečná poznámka, ale dokud nebudete mít jistotu, že se vypálené CD povedlo, resp. že celý postup včetně přípravy a následné integrace SP2 byl bezchybný, použil bych nejprve CD-RW a až po odzkoušení funkční instalace bych si vyrobil "ostrou" verzi.

A to je všechno, teď už jen z disku zmažte pomocný adresář C:\WIN_CD a můžete se klidně hned pustit do instalace Windows XP s integrovaným SP2.

Diskuze (67) Další článek: Chyba v kódu umožní vyřadit z provozu Microsoft SQL Server

Témata článku: Windows, Windows XP, Kompletní systém, Pálení, Nero, Window, Podobný krok, Win +, Český návod, Boot, Instalační systém, Podobný dialog, Instalační CD, Windows +, Pomocný systém, INS, Poslední update, Jak, Startovací okno, Kompletní dokončení, CD, Podobné parametry, Celý disk


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní