Jak fungují kryptoměny: Za oponou se odehrává perfektně organizovaný chaos

  • Bitcoin letos trhal rekordy
  • Zdaleka není sám, jsou tu i další kryptoměny
  • Jak vlastně kyberpeníze v nitru fungují?
Jak fungují kryptoměny: Za oponou se odehrává perfektně organizovaný chaos
Kapitoly článku

Proč se těžařům říká těžaři a proč se sdružují do poolů?

No dobrá, ale proč se vlastně tomuto procesu říká těžba – mining? Protože je to zároveň jediný způsob emise nových bitcoinů. Těžaři za svoji práci dostávají od systému jako odměnu určitý obnos, přičemž jeho výše se postupně logaritmicky snižuje. Nerozhoduje o něm žádná rada starších, žádná centrální banka – celý algoritmus je totiž nastavený už od startu bitcoinu. Tímto způsobem se do oběhu dostaly všechny bitcoiny včetně těch, které si třeba sami koupíte. Někdo je musel tímto způsobem vytěžit.

Klepněte pro větší obrázek
Postupné zpomalování emise nových bitcoinů (charts.bitcoin.com)

Zní to jednoduše: Stačí tedy na PC spustit těžební software a začít ověřovat transakce, těžit bitcoiny a k Vánocům si místo rezavějící škodovky koupíte teslu. Ano i ne. Ověřit blok s transakcemi a získat za odměnu nějaký ten bitcoin je totiž opravdu velmi složité, takže kdybyste se o to pokoušeli v gauči na svém notebooku, bude nejspíše výnosnější i sběr víček.

Namísto toho těžaři podle výpočetního algoritmu konkrétní kryptoměny stavějí výkonné klastry plné klasických procesorů, grafických karet (CUDA), anebo specializovaných čipů (FPGA/ASIC) navržených přímo pro těžbu. Jenže ani to dnes nemusí stačit, a tak se sdružují do tzv. poolů, kdy se velký problém rozdělí na mnohem menší části.

Klepněte pro větší obrázek
Webový přehled těžby kryptoměny monero (XMR) v jednom z poolů. Celý systém má aktuální výkon 384 MH/s (megahešů za sekundu), náš pool 37 MH/s a moje tři mašiny do něj přispívají titěrnou silou zhruba 1 kH/s. Po nějakém čase jsem se dočkal souhrnné odměny 1,1 XMR, které se dnes obchoduje za cenu okolo 300 USD.

Souhrnný výkon těžebního poolu složeného ze stovek a tisíců počítačů jednotlivých členů může dosahovat ohromné síly a taková skupina pak o to rychleji vytěží bitcoinovou odměnu, kterou si rozdělí adekvátně podle toho, jak kdo přispěl svými GPU a CPU.

Zatímco majitelé specializovaných těžebních mašin sice mají ohromné vstupní náklady, ale měsíčně si mohou přijít na zajímavé peníze, takže je celá tato legrace rentabilní, nadšenecká těžba na (sic) herní domácí mašině může být ekonomickou sebevraždou.

Klepněte pro větší obrázek
Software kryptoměny monero umožňuje spustit těžbu, na běžném PC a laptopu by to byl ale jen čirý altruismus – podpora komunitního systému jako takového a nikoliv reálný způsob, jak něco vydělat

Na webu ale naštěstí najdete hromadu těžebních kalkulaček, které se na základě aktuálního vytížení jednotlivých kryptoměn, ceny elektřiny a dalších faktorů pokusí odhadnout, jak rentabilní bude těžba na vašem hardwaru a jestli nakonec za elektřinu a superpočítač nezaplatíte více, než kdy vyděláte.

Na bitcoin může zakleknout stát

Největší aktuální výzvou pro kryptoměny, ať už je to bitcoin, litecoin, ethereum, nebo monero a desítky dalších, je samotný stát, který teprve hledá cestu, jak na kryptoměny pohlížet.

Ačkoliv se tu a tam objeví nějaký nový regulační nápad, kryptoměny jsou nyní v kurzu a lidé je nakupují jak smyslů zbavení. Nutno podotknout, že všichni ti, kteří už nějaké bitcoiny vlastní, to samozřejmě kvitují, kurz BTC k USD se totiž jen letos vyšvihl z pár set dolarů na aktuální cifru okolo 16 tisíc dolarů, a přestože předpověď střídá předpověď, jak vysoko může bitcoin v dlouhodobém měřítku vyrůst, ve skutečnosti to neví naprosto nikdo.

Klepněte pro větší obrázek
Velkých kryptoměnových burz je dnes celá hromada. Jednou z nich je HitBTC, která nabízí obchodování hned s několika desítkami z nich.

Zatímco jedni ještě letos mluvili o jen těžko představitelné hladině 20 000 dolarů za jeden bitcoin, která je náhle naprosto realistická, podle mnohem starších a také odvážnějších aproximací se může jeden jediný bitcoin dočkat tržní hodnoty třeba i milionu dolarů. Ostatně proč ne? Opět jde pouze a jen o čas. Emise nových bitcoinů se postupně zpomaluje, takže pokud v příštích letech kryptoměnu nepostihne nějaká forma globální krize, klidně k tomu může dojít.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash nebo třeba Ripple a Monero. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinObchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyJak vybrat peníze za bitcoiny z bankomatuKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Témata článku: Technologie, Software, Byznys, Kryptoměny, Ethereum, Bitcoin, Nvidia, Zajímavosti, Peníze, BitTorrent, Litecoin, Monero, Těžba, P2P, Cena bitcoinu, BTC, Totální chaos, Malý stát, Pool, Raketový růst, Dolar, Dlouhodobé měřítko, Ekonomická sebevražda, Proof of Work, CUDA


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku