Jak fungují Firefox a Chrome pro Windows 8

Pro Windows 8 Metro jsou už k dispozici tři prohlížeče: IE, Chrome a Firefox. Podívali jsme se, jak vypadají, co umí a jak si rozumí s dotyky. A víte, že není Metro jako Metro?

Už za pár týdnů představí Microsoft svůj nový Windows 8. Za ty poslední měsíce jsme mu věnovali hromadu článků, tentokrát se tedy podíváme na konkrétní programy a to rovnou ty nejdůležitější – webové prohlížeče.

Není tu jedno Metro. Jsou dvě

Na desktopu samozřejmě můžete používat stejné prohlížeče jako na Windows 7, pak je tu ale ještě dotykové Metro. Tam je situace poněkud složitější. Metro je k dispozici ve dvou verzích. Jako to ARMové a velmi přísné, které najdete ve Windows RT, a jako Metro pro procesory x86.

Vizuálně vypadají obě Metra identicky, podstatný rozdíl je ale skrytý v jejich nitru. Vývojáři aplikací pro Windows RT mohou používat pouze omezených možností technologie WinRT, na které jsou postavené právě aplikace Metra. Na klasických desktopových Windows ale jejich aplikace mohou využívat i klasický desktopový kód třeba formou knihoven a nemusí se instalovat výhradně z obchodu Windows Store.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Metro a dlaždice s ikonou tří podporovaných prohlížečů (ikony desktopových verzí vypadají trošku jinak)

Pokud jste programování nikdy nepřičichli, tak vám budiž názornou ukázkou právě webový prohlížeč pro Metro. V tuto chvíli jej vedle Microsoftu vyvíjí také Google (Chrome) a Mozilla (Firefox). Jenže nejde o technologicky omezenější Metro z Windows RT, ale o Metro pro klasická Windows.

Chrome pro Metro a Firefox pro Metro tedy nebudou kompatibilní ani s jedním z ARMových tabletů pro Windows RT včetně Surfacu, které se na trhu objeví snad už někdy v listopadu. Je to dáno hlavně tím, že takto nemuseli programátoři vyvíjet prohlížeč včetně jádra úplně od začátku a pomocí technologie WinRT v podstatě nakreslili jen uživatelské rozhraní. Jádro je víceméně převzaté z desktopových verzí. Obě firmy zatím ani neoznámily, jestli s vývojem pro Windows RT vůbec začnou a do hry je ostatně zapletena i Evropská Komise, která bude možná vyšetřovat Microsoft, jestli náhodou nemá jeho IE 10 na Windows RT příliš exkluzivní roli (má, ale tu má i Safari a jeho jádro na iOS).

Tak a teď už konečně k samotným prohlížečům. Začnu Internet Explorerem 10. Na desktopu se vizuálně nijak nezměnil. Vypadá úplně stejně jako IE 9. Jenže to je asi tak jediný společný jmenovatel. Jeho nové jádro je rychlé. Vážně rychlé.

Internet Explorer 10

Windows 8 testuji od verze Release Preview na referenčním tabletu Samsung Series 7 Slate, který ostatně používají i v Mozille a Googlu. V nitru tabletu tepe klasický notebookový Intel Core i5-2467M s 64GB SSD jednotkou a při této konfiguraci je v tuto chvíli Internet Explorer 10 opravdu nejrychlejší – alespoň při surfování po běžných webech. V jemnosti posouvání stránek prstem se mu nevyrovná ani Chrome, Firefox a Opera.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 10 vypadá úplně stejně jako IE 9, je ale rychlejší a podporuje dotyková gesta včetně pinch-to-zoom

Jako jediný je také nejlépe připravený na dotyky a podporuje přibližovací gesto pinch-to-zoom. Pokud jej budete ovládat prsty, ať už v Metru, nebo na desktopu, skutečně se bude chovat stejně dobře jako Safari na iOS. Na stranu druhou se není čemu divit, IE 10 má totiž více než roční náskok a především je už hotový. Firefox a Chrome pro Windows se dotykům teprve učí, protože je to pro ně novinka – to umí pouze jejich mobilní a tabletové verze.

To by k desktopovým verzím prohlížečů stačilo. Teď se ale pojďme podívat do Metra, do x86 Metra. I zde je IE 10 z hlediska rychlosti, jemnosti pohybů a bezchybnosti dotyků jedničkou, ale na druhou stranu je to velmi jednoduchý prohlížeč, který ke všemu není plně synchronizovaný se svou desktopovou verzí.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 10 pro Metro – pro x86 i ARM

Jak už dobře víte, nepodporuje žádné plug-iny, tedy nejen Flash Player, ale také Adobe Reader, Google Earth Plug-in a nejrůznější další doplňky třetích stran. Také není vhodný pro ty, kteří mají v oblíbených uložené třeba desítky adres. Oblíbené záložky se totiž ukládají jako rozměrné dlaždice bez řazení do složek a bylo by to tedy absolutně nepřehledné. Suma sumárum, IE 10 pro Metro je rychlý, ale stejně hloupý jako Internet Explorer třeba na telefonech Windows Phone. Má sice lepší podporu HTML5, ale to nestačí.

Porovnání posouvání náročné stránky Google+ (mnoho vložených objektů) prstem v desktopovém IE 10 a testovacím Chromu 24.

V Metru můžete používat pouze výchozí prohlížeč

Na závěr ještě jedna důležitá poznámka. V prostředí Metro se vždy spouští pouze výchozí prohlížeč. Když tedy nainstalujete vedle IE také dotykový Chrome a Firefox, nicméně jako výchozí bude i nadále nastavený IE, ostatní se i z Metra spustí na desktopu. Pokud chcete pracovat s metroidní verzí prohlížeče, musí být nastavený jako výchozí. Dva vedle sebe provozovat bohužel nemůžete.

Chrome pro Metro

Chrome pro Metro je zase opačný extrém. Tato verze prohlížeče je součástí běžné instalace, pokud se přepnete do vývojářského aktualizačního kanálu DEV. V tuto chvíli se tedy jedná o verzi 24, zatímco stabilní Chrome má číslo 22.

Klepněte pro větší obrázek
Vývojová verze Chromu pro Metro – na první pohled se nijak neliší od desktopu

Pokud po instalaci nastavíte Chrome jako výchozí, bude se vždy zobrazovat jeho verze v Metru – tedy i když spustíte Chrome z desktopu. Chrome tedy bude vždy maximalizovaný, ale až tak moc to nevadí, protože Chrome pro Metro v tuto chvíli vypadá úplně stejně jako Chrome pro desktop. Jediným rozdílem jsou snad trošku rozšířené nabídky, abyste se do nich trefili prstem. Chrome je rychlý, ale zatím je na něm znát mnoho dětských nemocí. Občas při šoupnutí prstem neposunete stránku, ale označíte text, no a občas prostě celý program spadne.

Na druhou stranu je to ale momentálně jediný prohlížeč pro Metro, který bez problému podporuje Flash Player. Jak víte, Chrome ho dnes obsahuje přímo v sobě, takže se neinstaluje samostatně. Je to možné právě proto, že může Chrome pracovat s klasickými desktopovými knihovnami a nemusí se omezovat pouze na aplikační vrstvu WinRT a její možnosti.

Klepněte pro větší obrázek
A opět Chrome pro Metro – tentokrát s ukázkou nabídky, která je rozměrnější pro ovládání dotykem

Zatím nevíme, jak se bude podoba Chromu pro Metro dále vyvíjet, v diskuzích na internetu ale skoro všichni doufají, že programátoři zatím pracují jen na jeho nitru a grafické rozhraní přijde na řadu později. Určitě by se mělo trošku změnit a vypadat třeba tak, jako Chrome na tabletech.

Firefox pro Metro

No a nakonec Firefox pro Metro, i v tomto případě pouze pro x86 Metro. O jeho vývoji víme už od jara, před pár týdny se ale na webu Mozilly objevil zdrojový kód a teď už konečně i přeložené instalační soubory. Jedná se o noční sestavení Firefoxu 18 ve speciální větvi s názvem Elm. Verze pro Metro je tedy součástí pouze této řady, nikoliv dalších nočních sestavení.

Klepněte pro větší obrázek
Firefox pro Metro s jedním otevřeným panelem a pohotovostní lištou

V tuto chvíli se jedná asi o nejlepší průnik mezi desktopovým a mobilním – metroidním prohlížečem. Stejně jako u Internet Exploreru se při spuštění z desktopu aktivuje klasická podoba Firefoxu a při spuštění z Metra ta ryze dotyková.

Klepněte pro větší obrázek
Firefox s více otevřenými panely, které se zobrazují formou miniatur stejně jako v IE 10

Na rozdíl od Chromu je skutečně lépe optimalizovaná pro dotyk a tedy jednodušší a s dostatečně velkými ovládacími prvky. Nicméně ani v tomto případě nefunguje přibližovací gesto pinch-to-zoom a bohužel ani Flash Player a další plug-iny a doplňky pro Firefox. Konfigurace je zatím velmi jednoduchá a nabízí v podstatě jen nastavení klasické synchronizace.

Klepněte pro větší obrázek
K dispozici je i klasické zobrazení panelů, nicméně oproti Chromu je lépe upravené pro dotyk

Firefox pro Metro je teprve na začátku a obsahuje nejvíce chyb včetně chabé spolupráce se softwarovou klávesnicí – například se mi nepodařilo napsat ani zavináč. Je to opravdu jen testovací noční sestavení a první veřejná zkušební verze, nikoliv prohlížeč určený k ostrému nasazení. Jeho grafické uživatelské rozhraní je ale povedené. Není tak spartánské jako v případě metroidního IE 10, ani tak desktopové jako v případě Chromu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konfigurace Firefoxu a prázdný nový panel s oblíbenými stránkami

Proč vlastně prohlížeč pro Metro?

Na závěr nesmím zapomenout na tuto klíčovou otázku. Jistě, pokud nainstalujete Windows 8 na současný notebook, tak bude Metro pro mnohé leda tak fulltextovým vyhledávačem a nabídkou Start, která se myší neovládá zrovna nejintuitivněji. Jenže Metro na tabletu je úplně odlišný zážitek. I zde jsou dětské ergonomické chyby, nicméně namísto hledání nějakých aktivních rohů obrazovky, které zobrazí postranní panel Charm, prostě od kraje obrazovky šoupnete prstem.

Zatímco na notebooku trávím v Metru opravdu minimum času – naučil jsem se ho ovládat právě jako nabídku Start a fulltextový vyhledávač, na tabletu Slate na desktop chodím čím dál tím méně a vlastně jen tehdy, když tablet spáruji s klávesnicí a myší, usadím ho do doku a případně rozšířím plochu na externí monitor. To z něj ale vlastně udělám klasický desktop, který se už ovládá opravdu úplně jinak.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 8 se může zalíbit těm, kteří touží po hybridním řešení. V gauči chtějí tablet používat skutečně jako tablet...

Jistě, opět můžete logicky namítnout, že Firefox a Chrome budou přinejmenším zpočátku k dispozici jen pro x86 Metro a nikoliv pro ARM a tedy Surface a další. Tím pádem se bude jednat o tablety s větráčkem a menší výdrží. Slate od Samsungu skutečně není žádná placka do kapsy, ale maximálně placka na pár hodin do gauče, pak okamžitě musí do elektrické sítě.

Jenže už nějaký měsíc se píše o dalších generacích intelových procesorů a zejména o architektuře Haswell, která bude nástupcem současné generace Ivy Bridge. Haswell by měl dle Intelu nabídnout ULV procesory bez potřeby aktivního chlazení a s celodenní výdrží. Pokud to Intel dodrží a nezůstane jen u zbožných přání, mohlo by ho to opět vrátit do bitvy o tablet, který momentálně okupuje konkurenční procesorová rodina ARM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
... a na pracovním stole jako desktop se vším všudy

Nejspíš právě na tento okamžik čekají hybridní Windows 8, která by tak ve stejné placce jako iPad mohly nabídnout jak ryze tabletové rozhraní do gauče, tak i plnohodnotný desktop na stůl. Příští rok ukáže, jestli to není jen bláznivá iluze z Redmondu.

Diskuze (50) Další článek: Unikátní nahrávka Steva Jobse: o iPadu přemýšlel 27 let

Témata článku: Software, Windows, Prohlížeče, Firefox, Chrome, Internet Explorer, Windows 8, Opačný extrém, Explorer, Fung, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Vývojová verze, Jediný rozdíl, Mozilla Firefox, Podstatný rozdíl, IE 11, Referenční tablet, Desktop, Celodenní výdrž, Surface Phone, Plnohodnotný desktop, Roční náskok, Jak, Společný jmenovatel, Windows +, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Herní adaptace kultovního hororu Evil Dead potichu vyšla a slaví obří úspěch

Herní adaptace kultovního hororu Evil Dead potichu vyšla a slaví obří úspěch

V naší recenzi můžete zjistit, proč tomu tak je.

Michal Maliarov
KooperaceEvil Dead: The GameByznys
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy