Testy | Wi-Fi | TP-Link

Jak funguje TP-Link Deco P7: Wi-Fi propojená vzduchem i dráty současně

  • Novinka v Mesh Wi-Fi dokáže vytvořit páteřní spoj přes běžné elektrické vedení
  • Komunikace přes elektrické vedení umí přecházet i mezi fázemi
  • Stačí umístit Wi-Fi adaptér tam, kde chce mít silný signál

Na trhu už najdete širokou nabídku Mesh Wi-Fi řešení, jedna varianta mi ale pořád chyběla: něco, co využije přenos dat přes elektrické rozvody – tzv. Powerline.

Propojení vzduchem funguje dlouho

Mesh Wi-Fi dokáže skvěle rozšířit pokrytí Wi-Fi signálem, kam jediný byť sebesilnější router nedosáhne. Zkombinujete několik základnových stanic, ty se mezi sebou propojí a domluví si předávání připojených zařízení. Když tak vyrazíte třeba z garáže do ložnice, váš mobil nepřijde o signál a Youtube video se bude po celou dobu přehrávat bez zaškobrtnutí. Nemusíte sami přehazovat z DomaWiFi1 na DomaWiFi2 a notebook se nebude zuby nehty držet slabého signálu i když má pod nosem silnější zdroj.

Na jaře jsme testovali Mesh Wi-Fi v Computeru:

Doposud ale i zasíťování přes Mesh Wi-Fi vyžadovalo určité plánování. Základnové stanice se domlouvají bezdrátově a tak jednu bublinu Wi-Fi můžete rozšířit jen připojením další stanice na její hranici. Nemůžete tedy jen tak zapojit stanice tam, kde bude potřeba silný WiFi signál. Musíte najít místo s dostatečným signálem z hlavní stanice, aby bylo vůbec co nabízet dál.

TP-Link Deco P7

Rychlost: 867 Mb/s na 5 GHz, 400 Mb/s na 2,4 GHz, 600 Mb/s přes powerline ● 4 vnitřní antény ● 2× WAN/LAN Gb porty, USB-C pro napájení a powerline data ● rodičovská kontrola, antivirus, QoS ● rozměry 12 × 3,8 cm ● adaptér 12V/1,2A ( 6 W změřená spotřeba při přenosu dat)

doporučená 6 689 Kč
TP-Link Deco P7, 2ks

Kam vede elektrika, vede internet

A tady právě přichází příležitost pro novinku TP-Link Deco P7. Jeho základnové stanice se umí domluvit přes elektrické rozvody a tak nejsou závislé na vzájemném propojení vzduchem. Na první pohled se tu nic zásadně nemění. Deco P7 vypadá jako ostatní zařízení z řady Deco – menší kulatý puk připojený do napájení USB-C adaptérem. Tady ale není adaptér jen zdrojem napájení. Přes USB-C se přenášejí i data.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na pohled vypadá Deco P7 jako jeho sourozenec Deco M5, chytřejší tu je ale adaptér do zásuvky, který se stará o komunikaci přes elektrické vedení

Síťování přes Powerline totiž vyžaduje zpracování signálu co nejblíže zásuvce na zdi, ostatně rychlosti přes Powerline zbrzdí i obyčejná prodlužka, chce to pevné dráty. Hloupý adaptér by proto nestačil. Díky oddělení funkcí do dvou zařízení ale pořád můžete v případě Deco P7 zdroj Wi-Fi signálu umístit na dobře viditelné místo a připojení k zásuvce schovat třeba za skříň.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zjednodušené pokrytí jediným Wi-Fi routerem a druhým AP připojeným na hranici pokrytí
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V případě Powerline není třeba počítat s pokrytím prvního routeru, stačí si vybrat,
kde chcete mít nejlepší pokrytí

Nemění se ale síťování na samotném Deco – dva LAN/WAN porty najdete jen na WiFi modulu a do něj tedy budete připojovat i Ethernet. Esteticky lepší by asi byl WAN port na zásuvkovém adaptéru, ale to by nejspíš zbytečně zvedlo cenu při stejné funkčnosti.

Gigabit jen pro vnější svět

Deco samo pozná, zda jste připojili zdroj internetu nebo místní připojení k síti, nemusíte tedy nic nastavovat. Na hlavním modulu vám tak zůstane jeden volný LAN port, na sekundárním máte dva volné LAN porty. Ačkoli specifikace tvrdí, že jde o gigabitové porty, pro LAN jsou nastavené jen jako 100Mb konektory. Pokud tedy připojíte velmi rychlý internet s rychlostmi přes 100 Mbit/s, Deco ho dokáže přijmout a využít na bezdrátové síti, LAN zařízení ale umí komunikovat jen na 100 Mbit/s.

Když použijete Deco s domácím NASem připojeným přes LAN a doufáte v rychlé gigabitové propojení pro domácí zařízení, nevyhnete se zklamání. Gigabit platí jen pro WAN, konektory v LAN režimu umí jen 100 Mbit/s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Po zapnutí nejprve svítí vše oranžově, po chvíli se propojí páteřní spoj přes powerline a za pár sekund se rozsvítí zeleně i Wi-Fi modul

Síťování přes Powerline tu slibuje certifikaci AV600, tedy 600 Mbit/s, ale tyto teoretické hodnoty pochopitelně v běžném životě neuvidíte. Deco P7 navíc tvrdí, že PowerLine využívá pro propojení stanic spolu s bezdrátovým propojením, bohužel nikde v nastavení neuvidíte aktuální využité rychlosti pro různá rozhraní. Jedinou zpětnou vazbu o síle signálu dává zelená/oranžová/červená dioda na Wi-Fi modulu a na Powerline adaptéru.

Kolik z toho dokážeme vytáhnout?

Protože mám doma velmi rychlý internet s rychlostí nad 500 Mbit/s oběma směry, mohl jsem vyzkoušet úbytek rychlostí v různých režimech Deco P7. Naměřená rychlost přes Speedtest.net samozřejmě průběžně mírně kolísá, ale na hodnocení to nemá výraznější vliv. Nejvyšší rychlost jsem naměřil na Wi-Fi primárního modulu, drátové připojení nedokázalo překročit stín 100 Mbit/s. Ve vzdálené místnosti, kde signál primárního Wi-Fi skomíral, dokázal sekundární modul s přispěním Powerline vykouzlit pořád použitelné rychlosti připojení k internetu.

Typ připojení download Mb/s upload Mb/s
WAN 515 906
U primárního modulu
LAN 95 96
WiFi 327 470
Vzdálené místo
primární WiFi 65 6
Mesh WiFi 119 139
Mesh LAN 71 71
Velmi vzdálené místo
primární WiFi nedostupné nedostupné
Mesh WiFi 25 13
Mesh LAN 22 15
Změřeno přes Speedtest.net na Microsoft Surface Laptop s USB3.0 Gb LAN adaptérem, blízké Wi-Fi bylo vždy připojené přes 5 GHz

Pro extrémní případ jsem nechal primární modul doma a přesunul se z bytu do domovní kočárkárny. Signál primární WiFi neměl šanci, jedinou možností bylo propojení přes Powerline. I tento signál se přitom musel dostat přes jističe v bytě, hlavní jističe na chodbě a přes jističe kočárkárny nemluvě o skákání signálu mezi různými fázemi. Po zapojení do zásuvky sice vše několik minut svítilo červeně, ale nakonec zelený signál na Powerline zapnul zelenou diodku i na WiFi modulu. Dosahované rychlosti nebyly zdaleka excelentní vzhledem k původní rychlosti internetu, ale pokud máte zaplacený internet o rychlosti 20 Mbit, i v takovémto extrémním případě si úbytku rychlosti nevšimnete.

Konfigurace jen přes mobil

Veškerá konfigurace probíhá pouze v mobilní aplikaci pro Android nebo iOS. Webové rozhraní neexistuje. Naštěstí ale není mobilní aplikace extrémně zjednodušená a tak nepřijdete o pevně nastavené IP adresy, WiFi pro hosty nebo přesměrování portů.

Podívejte se, jak se ovládá a co umí mobilní aplikace Deco:

Líbí se mi nastavení rodičovské kontroly. Snadno obejitelné blokování stránek nepočítám, ale můžete nastavit nejen povolenou dobu připojení, ale i povolenou délku připojení. Dětem tak můžete současně nastavit vypnutí internetu v deset večer a maximální délku připojení dvě hodiny přes den. Aplikace sama ohlásí každé nově připojené zařízení, takže dokážete čelit i případné změně MAC adresy. Pro konfiguraci navíc nemusíte být přímo u zařízení – parametry domácí sítě nastavíte i třeba z práce. Funguje to, i když se Deco schovává v NATu za několika routery a nepotřebujete veřejně přístupnou vnější IP adresu routeru.

Stačí jen zapojit, kde chcete mít internet

Na Deco P7 oceňuji především jednoduchost zapojení. Nemusíte pečlivě plánovat hranice signálu, dělat kompromisy mezi pokrytím a propojení Wi-Fi jednotek. Můžete vzít doma spárované jednotky, odvézt je na cizí chalupu, o které jste předtím neslyšeli, a máte jistotu, že dokážete dostat internet kamkoli. Nebo klidně přes několik pater rodinného domu. Stačí je zapojit do zásuvek a domluví se. Samozřejmě můžete do jedné mesh sítě připojit více jednotek, ne jen ty dvě v jednom balení.

Pokud potřebujete využívat rychlé LAN porty, nebo chcete dostat gigabitové rychlosti po celé nemovitosti, není Deco P7 ideální. Pokud jste mysleli dopředu a už máte v husích krcích natažený UTP kabel alespoň Cat5e, je zbytečné používat pro propojení Powerline a budou vhodnější jiná mesh Wi-Fi řešení (například UniFi). Deco P7 ale za rozumnou cenu dokáže dostat Wi-Fi i tam, kde jste si na to zatím netroufali svými zkušenostmi nebo technickými limity nemovitosti.

Diskuze (18) Další článek: Volvo bude používat „zázračné“ lidary Luminar. Chodce a jeho záměry odhalí i na vzdálenost 250 metrů

Témata článku: Video, Testy, Android, Wi-Fi, YouTube, Mobilní aplikace, Router, TP-Link, Případná změna, První pohled, Powerline, Bezdrátové propojení, Naměřená rychlost, Výrazný vliv, Adaptér, Wi-fi modul, Drátové připojení, Webové rozhraní, Místní připojení, Celá doba, Vzájemné propojení, Microsoft Surface Laptop, Extrémní případ, Použitelná rychlost, Ethernet, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 23

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu