Jak dostat maximum z USB pamětí

Pokud patříte mezi majitele tolik oblíbených USB flash klíčenek, můžete jejich funkčnost rozšířit několika různorodými aplikacemi. V článku se dozvíte o softwarových řešeních, která dokáží toto oblíbené médium v mnoha ohledech zdokonalit a efektivněji využít.
Jak dostat maximum z USB pamětí
Kapitoly článku

Související odkazy

Slovník
algoritmus
komprese
shareware
USB

Flash paměti jsou stále levnější a nejrůznější USB klíčenky plní kapsy nejednoho počítačového uživatele. S rozšiřováním tohoto typu média se začala pozornost vývojářů soustředit také na software určený jen pro něj. Světlo světa tak postupně spatřily aplikace různého zaměření a rozličného účelu – USB paměť může sloužit jako náhrada či doplněk přihlašování do systému, vhodné zálohovací médium nebo prostě jako šifrovaná databanka. Následující text se podívá na využití USB disku z několika rozdílných úhlů pohledu:

 • Zabezpečení PC – hesla lze nahradit nebo vhodně doplnit přihlašováním pomocí USB pamětí. Představíme si proto několik aplikací, které tímto způsobem zabezpečí přístup do počítače.
 • Ochrana dat – šifrování pevných disků není žádnou novinkou, existují ale také aplikace, které se zaměřují na ochranu dat USB pamětí v celé jejich kráse.
 • Zálohování – v této části bude pozornost věnována softwaru pro zálohování a synchronizaci dat mezi USB pamětí a diskem počítače.
 • Ostatní – do této kategorie jsme zařadili aplikace, jež ulehčují práci ve všech různých směrech. Sem spadají například mobilní varianty oblíbeného webového prohlížeče Firefox či vypalovacího software.

Zabezpečení PC

Natural Login Pro

Tato aplikace hned během instalace uživatele navádí k připojení zvoleného USB zařízení a zadání platného hesla, které bude přihlašováním hardwarovou variantou nahrazeno. Pokud je vloženo prázdné heslo nebo jinak slabé nabídne Natural Login Pro mininápovědu na téma podoby bezpečného hesla. Ztrátu USB disku v budoucnosti řeší volba až pěti kontrolních otázek.

Klepněte pro větší obrázek

Po restartu systému je již standardní přihlašovací obrazovka Windows nahrazena alternativou Natural Loginu a pro bezproblémové přihlášení stačí připojit správný USB disk. V hlavním panelu je neustále dostupná ikonka aplikace, která zpřístupňuje další volby – správa uživatelů a jejich USB disků, aktivace autentizace pomocí hesla a USB zároveň apod. Nastavit lze také automatické zamknutí stanice při vyjmutí disku.

Homepage: www.palcott.com
Licence: shareware
Cena: 30$
+ snadná obsluha
- pouze patnáct přihlášení ve zkušební verzi

Parental Key

Tento prográmek (jedná se opravdu o jediný spustitelný soubor velikosti půl megabajtu) se vydává jinou cestou zabezpečení PC. Jeho cílem totiž není automatické přihlášení uživatele na základě USB paměti, ale omezení některých funkcí systému. Nevyžaduje žádnou instalaci, soubor stačí zkopírovat na „flešku“, spustit a nastavit heslo pro správu bezpečnostních nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

Když je daný USB disk připojen, může oprávněný uživatel konfigurovat několik omezení – deaktivaci tlačítka Start, skrytí Ovládacích panelů, stahování souborů z Internetu apod. Kromě toho lze specifikovat libovolnou aplikaci, kterou nebude možné spustit (plně podporováno v plné verzi). V plné verzi je též dostupné monitorování stisknutých kláves vestavěným keyloggerem.

Homepage: www.parentalkey.com
Licence: shareware
Cena: 26$
+ nevyžaduje instalaci
- nepříliš široké možnosti nastavení

Rohos Welcome

Společnost Teslain přispívá svou troškou do mlýna v podobě aplikace Rohos Welcome, která funguje podobně jako prvně popisovaný Natural Login Pro. Z „ovládacího centra“ tohoto programu lze nastavit používané USB disky, spravovat uživatelské účty a specifikovat akci, která se automaticky provede po odpojení zařízení. Rohos Welcome kromě toho také pro každého uživatele měří dobu aktivně strávenou u počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled přihlašovací obrazovky systému Windows lze nahrát z libovolného grafického souboru, takže fantazii se meze nekladou. Pokud přihlášený uživatel vyjme své USB zařízení, Rohos Welcome může automaticky zamknout stanici, odhlásit uživatele, vypnout počítač nebo jej uspat. Některé rozšiřující funkce jsou dostupné i po stisknutí magické trojkombinace Ctrl+Alt+Del.

Homepage: www.rohos.com
Licence: shareware
Cena: 25$
+ možnost volby akce provedené po vyjmutí USB paměti
+ dlouhá zkušební doba (40 dní)

Ochrana dat

Lockngo

Prográmek Lockngo představuje velice jednoduchou a přímočarou cestu k zabezpečení USB paměti, zkušební verze bohužel nenabízí to nejdůležitější – ochranu heslem. Ani Lockngo nevyžaduje žádnou instalaci, jediný spustitelný soubor stačí zkopírovat na médium.

Pokud je ochrana aktivována, uživatel může pracovat pouze s jediným souborem, kterým je právě program Lockngo. Po jeho spuštění (a v plné verzi také zadání správného hesla) se automaticky zpřístupní kompletní obsah disku. Síla tohoto programu spočívá v až neuvěřitelné jednoduchosti, kdy není vyžadována žádná instalace ani extra konfigurace.

Homepage: www.keynesis.com
Licence: shareware
Cena: 19$
+ jednoduchost použití
- ve zkušební verzi nefunguje ochrana heslem

Remora USB File Guard

Aplikace Remora USB File Guard (Remora) sice neposkytuje natolik transparentní ochranu souborů jako Lockngo, dovoluje však na druhou stranu určit, která data mají být chráněna. Instalace Remory se provádí přímo do kořenového adresáře USB disku, odkud je pak přístupná spustitelným souborem usbguard.exe (ten je samozřejmě chráněn přístupovým heslem).

Klepněte pro větší obrázek

Remora dovoluje vybrat soubory a složky pevného disku, které se na USB zkopírují v zašifrované podobě, takže k nim cizí oči nebudou mít přístup. Jako doplňkové funkce šetřící místo lze využít i kompresi přenášených dat. Odinstalace programu spočívá v prostém smazání z USB disku.

Homepage: www.richskills.com
Licence: freeware
Cena: zdarma
+ dovoluje zvolit chráněná data
+ zdarma
- neposkytuje transparentní šifrování

Take-Away USB Flashdisk Encryption

Tento program funguje podobně jako Remora, liší se však způsobem použití – data se nešifrují při přesunu z pevného disku na USB, ale dochází k ochraně těch souborů a složek, které již na flash paměti jsou.

Po zašifrování se maže původní otevřená podoba dat, přičemž lze použít i bezpečnou variantu, takže původní soubory a složky nepůjdou obnovit. Zkušební verze umožňuje šifrovat pouze jednotlivé soubory, a to algoritmem Blowfish. Šifrovaný soubor má příponu .encrypted a bohužel jej nelze dešifrovat jinou cestou, než vybráním v hlavním okně aplikace a zvolením položky Decrypt. Tento postup v některých případech značně zdržuje.

Homepage: www.edev.no
Licence: shareware
Cena: 30$
- kostrbaté ovládání

 

V následující druhé kapitole naleznete podobně koncipovaný sumář aplikací, které bdí nad zálohováním drahocenných dat a také přehled ostatních programů rozličného zamření.

Témata článku: Open source, USB, Download, CD Burner, Clean, Deep, Guard, Login, Natural, PC, Shareware, Smart Home, USB 3, USB Disk, Welcome, USB flash disky, Ochrana, Spustitelný soubor, Zkušební verze, Přihlašovací obrazovka, Plná verze, Zašifrovaný data, Zašifrovaná data, Přihlášení, Přihlašování

70 komentářů

Nejnovější komentáře

 • webjarika 30. 10. 2015 11:22:16
  Zdravím, sháním také něco podobného jako lockngo.exe, jestli je možno...
 • powalec, powalec 19. 10. 2006 18:57:29
  jestli máš ještě zájem, napiš.
 • Igas 3. 12. 2005 23:35:43
  Kto poradí ako nakonfigurovať USB Flash disk, aby som mohol bootovať...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 15

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 3

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?