Jak dopadne boj o kanál?

Internet je nejsvobodnějším masovým médiem, jaké lidstvo kdy poznalo. Ruší rozdíl mezi tím, kdo má peníze a kdo peníze nemá; vyjadřovat se může naprosto každý a prezident největší firmy na světě má stejný hlas jako desetiletý kluk.
Jak se pozná internetový profík a šílenec, alias geek? Má v každém okamžiku nainstalovány současně obě nejposlednější betaverze všech obou kvalitních browserů a pomlouvá jejich nefunkčnost. Má na různých místech dvacet e-mailových schránek. Zavrhl Usenet, vyžívá se místo toho v IRC a vůbec je stále online. Hovoří-li o trendech, pak nikdy ne o browserech, ale jen o kanálech a tzv. push technologii. Prý.

Smrt prohlížečů coby něčí zbožné přání

Zhruba před rokem se začalo diskutovat o nové internetové technologii; o půl roku jí začaly být plné časopisy a hysterie dostoupila vrcholu v posledních měsících, když se stále častěji objevuje názor "browser je mrtev". Uživatel se už nebude muset proklikávat webovými stránkami, aby se dostal k informacím; ty se k němu dostanou samy, přitečou internetovým kanálem a uživatel je bude konzumovat.

Aktivní internetový skaut se tak změní v povaleče, který jen při prvotní konfiguraci kanálového tuneru zaškrtne, co má rád a pak bude sedět před obrazovkou stejně jako před televizí. Tvůrci mu samozřejmě dopřejí určité penzum interaktivní komunikace (hypertextové odkazy zůstávají), ale víceméně se počítá s tím, že uživatel bude hlavně přepínat kanály. Protože dnešní internetoví uživatelé přece jen představují cosi jako digitální elitu, je tento zjednodušující princip nachystán hlavně pro tzv. WebTV, kdy dosáhne konzumentské dokonalosti: uživatel skutečně dostane do ruky škatulku nebezpečně se podobající dálkovému ovládání televize se zhruba stejným počtem funkcí.

O tom, že se technologie internetových kanálů komerčně ujme, není naprosto pochyb. Nahradí ale svět webu s jeho půvaby a neduhy, jak jej dnes známe, nebo ne - a proč?

PointCast s neoddiskutovatelným náskokem

Byť ne historicky prvním (pionýrem byl BackWeb), ale dodnes zřetelně nejúspěšnějším produktem v této kategorii je PointCast, který se stal záhy po svém zrodu světově proslulým. Má dnes více než milión stálých uživatelů ("předplatitelů", byť se za členství neplatí), kteří čtou jeho zprávy denně a dalších několik miliónů členů příležitostných, přicházejících a odcházejících. Systém PointCast používá jednoúčelového klienta, který přijímá a zobrazuje data (pravda, obsahuje též velmi primitivní, de facto nepoužitelný www browser) a server, který na klientovu žádost odešle požadovanou dávku dat - ta může být velká, v objemu i přes megabajt. Klient data přijme, dekomprimuje a uloží do svých adresářů na disk; zobrazuje je pak z těchto souborů, takže může být klidně při prohlížení odpojen. Výhodou je to, že se data přijímají na pozadí (tedy, de facto na pozadí, jak uvidíme dále) a pak se zobrazují už z lokálního úložného prostoru, takže se zobrazují poměrně rychle.

Jak vypadá PointCast (vyzkoušejte na http://www.pointcast.com) dnes? Obsahuje především zpravodajství, v něm ovšem můžete volit z mnoha desítek "kanálů", tj. oborově specifických proudů informací. K dispozici jsou prakticky všechny významné americké noviny, i když ne vždy kompletní - důležitá jsou především denní zpravodajství, méně se vyskytují úvahy a komentáře. To je poměrně důležitý fakt - zpravodajství stačí přezobnout z Reuters, na úvahy a komentáře už musí být jiné a jinak placené hlavičky. PoinCast a všichni ostatní producenti kanálů první generace zatím nepřinášejí nic než konzum s krátkou dobou životnosti; zprávy, které budou mít stejně zítra i všichni ostatní. I prestižní Wired pouští na PointCastu jen dvě své obyčejné, nikterak objevné rubriky - News a Features. Také proto mají časopisy a jiná média - nebojme se přímo jmenovat televizi, protože i sem zasahují pařátky Internetu - stále silnou převahu, protože přinášejí přidanou hodnotu: investigativní žurnalistiku, názory, komentáře, shrnutí a hlubší analýzy. Zajímavou novinku přináší PointCast 2.0, který umožňuje vytvářet své samostatné publikační kanálky jakýmkoli dalším firmám - pár týdnů po jeho zrodu jich nalezneme hned několik stovek.

První generace se vyznačuje mimo jiné tím, že po ní přicházejí generace další. Push média (zatím jsem se nesetkal s inteligentním českým termínem; pojem pušič tvrdohlavě používaný Zajíčkem jen jeho další nepoužitelnou pitvorností) budou obohacovány ve formě i obsahu, takže nakonec vytvoří médium, které bere z novin i televize to nejlepší. Minimálně - je zde totiž prostor pro uživatelskou interakci, který nebyl ani v jednom, ani v druhém.

Je docela zajímavé si připomenout historii PointCastu. Předchůdce firmy byl založen v roce 1992 Chrisem Hassetem jako informační služba pro uživatele CompuServe a Prodigy, pod hrozným jménem PED Software (zní perverzně i v angličtině). O dva roky později napadlo Hasseta vyvinout šetřič obrazovky (screen saver), který tankuje svůj obsah na Internetu; někdo mu poradil změnit jméno firmy a PointCast Inc. byl na světě. Firma licencuje např. materiál z CNN a New York Times, tolik žádané burzovní informace v reálném čase přímo z burzy a ze specializovaných služeb zabývajících se obchodováním s akciemi, další zprávy z Reuters, Business Wire a jiných zpravodajských služeb. Postupně se rozšiřuje počet regionálních zpravodajství (americké státy, ale také některá evropská média), z oblasti počítačů přibyl např. kvalitní TechWeb a prestižní Wired. Stále je to hodně americké; PointCast proto otevírá své dva evropské vysílače.

Provozovatel, elektronický vydavatel získává veškeré své příjmy z reklam; ty běží v pravém horním rohu obrazovky ve formě animovaných sekvencí. Formát je proprietární; nejsou to animace, které můžete přehrávat kdekoli jinde. Pro inzerenty je přímo vytváří PointCast - také na jeho webu naleznete neustále inzeráty shánějící kreativní, rychle pracující grafiky; znalost Macromedia Directoru a Adobe PhotoShopu podmínkou (a to si čeští animátoři stěžují, že pro ně není práce - co takhle se vydat za oceán? Podle důvěrných zdrojů je plat okolo 45000 USD ročně). Animace přitečou spolu se zpravodajstvím - nelze ovlivnit ani to, že vám vlezou na disk, ani to, že se budou přehrávat. Buď PointCast se vším, co k němu patří, nebo nic - nikde žádný butónek k vypnutí animací, jako to má browser.

Přes všechny své triky je PointCast příšerný program, ještě nedávno šestnáctibitový (!). Spouští se asi čtyřikrát pomaleji než např. browser (tj. desetkrát pomaleji než Word) a po spuštění aktualizace spolyká takřka veškerou sílu výkonného Pentia s desítky MB RAM. Pokus o netradiční ovládání dopadl špatně, tradiční windowsové menu by bylo lepší. Jeho pomalost nemá na to, že se jedná vlastně o jednoúčelový prohlížeč, obdoby; na pomalejším počítači čekáte na odezvu po stisknutí tlačítka i desítky sekund!

Další pokusy o kanály

Podobnou cestou jako PointCast se vydalo několik dalších firem (mj. BackWeb, Berkeley Systems či FreeLoader); nejsou zdaleka tak úspěšné a nabízejí toho také podstatně méně. Jiný přístup nabízí Marimba, firma, kterou založila trojice špičkových programátorů a neméně špičková marketingová manažerka - parta, která údajně přivedla k životu a rozkvětu jazyk Java u Sun Microsystems. Dotyčná čtveřice (dnes už je jich okolo dvaceti) vyrábí základní technologii - vysílač a přijímacího klienta, vše v jazyce Java. Výsledkem je nesmírně flexibilní software umožňující vše, co si tvůrce "kanálu" vymyslí (zkuste sami načíst a spustit program Castanet od http://www.marimba.com, je to lepší než číst zde tisíc slov). Byť Castanet běží na pécéčku na pomalé Java Virtual Machine, jsou už vidět jeho možnosti - k dispozici je např. textový editor, několik her, editace bitmap, zpravodajství a mnoho dalšího.

A samozřejmě, je zde aliance Microsoft-NBC a jejich MSNBC (zkuste na http://www.msnbc.com). Zatím ve stavu zrodu, ale určitě je s nimi nutné počítat; zajímavé je navíc, že díky podílu Microsoftu v PointCastu je tento k dispozici i zde - mezi oběma společnostmi je tedy kus spolupráce i kus konkurence.

Push, útok na svobodu

Bez otazníků a výkřičníků - zkrátka, je tomu tak. Push kanály usilují o přetvoření unikátního a dnes zřejmě jediného opravdu svobodného média na tupost televizní obrazovky se vším všudy. Tedy v médium, kde velí zákony konzumu a reklamy, kde se proto vytvářejí takové pořady, které přilákají podle průzkumů nejrozsáhlejší skupinu lidí, navíc s největším koeficientem náchylnosti ovlivnění reklamou - a máme tu Novu s jejími pětadvaceti seriály denně, ev. kterýkoli z několika set amerických kanálů ročně.

V tomto smyslu dostatečně perverzní skrytá myšlenka za kanály se nemohla zrodit nikde jinde než v USA s jejich reklamním byznysem obnášejícím nějakých 130 miliard USD ročně (!! - jen U.S. reklama je mnoho, mnohonásobek hrubého národního produktu ČR). Každá reklama potřebuje svůj nosič, a problém je dosud v tom, že tento nosič je ve standardní podobě drahý. Náklady na tisk a distribuci velkého amerického (i našeho) deníku činí 80% všech nákladů; u televize jsou náklady na vysílání a vše okolo něj také veliké. Postavte proti tomu Internet - vše zaplatí zákazník díky své dvacce dolarů za měsíční přístup k Internetu, což je pro amerického mediálního Ruperta rajská představa. Pronajmout si server na páteři je za pár šupů, a redaktory, resp. authory (authoring obnáší sestavení do vysílatelné podoby z dodaných materiálů, tj. v analogii s tištěnými médii se jedná o jakési internetové détépáky) jsme si už zvykli platit. Výdaje se zmenší na pětinu a navíc je všechny kontroluje mediální magnát, příjmy z inzerce se mohou zachovat - víc si už asi nelze přát.

Největšími propagátory push kanálů, ať už v pozadí nebo nepokrytě, jsou velcí američtí mediální mogulové. Zmíněného Ruperta Murdocha s jeho Corp. jsme už zmínili, pozadu nezůstává Walt Disney nebo Time Warner. Účastnit se chtějí pochopitelně i softwarové firmy, které mají to, co mediálním gigantům chybí (a naopak): náskok v technologiích.

V boji svobody proti penězům, kde na druhé straně stojí země, mající svobodu v každé druhé větě své ústavy, hrozí dopadnout vše podle očekávání. Nebo ne?

Vsuvka: co tedy s PointCastem?

Určitě vás už napadlo, že do zmíněného schématu příliš nezapadá firma typu PointCast. Ta se totiž uchytila v první etapě, když zmíněnému trendu nikdo z velkých nevěřil. Je dnes jakýmsi prostředníkem: levně licencuje zprávy a značně inkasuje z reklamy. To se těm, u kterých se zprávy a další mediální náplň tvoří, nelíbí: je to, jako kdyby velký novinový vydavatel platil své hejno redaktorů a jejich zprávy pouze s nepatrným ziskem přeprodával dále. Očekává se tedy, že stávající poskytovatelé push kanálů nemají do budoucna moc šancí v této podobě; samozřejmě to neznamená, že zaniknou, protože právě takovéto technologicky pokročilé partnery (navíc s velkou, existující zákaznickou obcí) touží pohltit mediální obři. Investice Microsoftu do PointCastu je první vlaštovkou; Marimba, která nemá sama ambice na vlastní vysílání, už chytře prodala či licencovala své technologie na všechny strany.

Situace je velmi podobná jako u poskytovatelů (providerů) Internetu. Ten, který pouze přeprodává či zprostředkovává přístup, má budoucnost značně nejistou. Klíče ke všem zámkům samozřejmě drží v rukou tím, kdo vlastní komunikační infrastrukturu, nesmírně drahé dráty či bez-dráty, bez kterých není přenos informací možný. Proto je sporná budoucnost PointCastu (etc.), ale naopak lákavě vypadá kromě všech Telekomů výhled takových @Home, kteří budují vysokorychlostní přípojky v aglomeracích pro koncové zákazníky, ale kteří budou sami schopni jim dodávat i obsah. Není bez zajímavosti, že firma News Corp., která je součást impéria známého Ruperta Murdocha, chtěla koupit PointCast za 350 mil. USD, ale vedení PointCastu odmítlo. Analytici se domnívají, že PointCast minul svou největší příležitost.

Programy televize jako součást operačního systému

Náznak, jak bude vypadat moderní push kanál doopravdy nabízí Microsoft se svým Memphisem (kódový název budoucí verze Windows). Memphis prakticky nemá smysl provozovat bez spojení, ale nemusí to být nutně Internet, jak jej známe - druhou možností je televizní tuner, který láduje do počítače data přicházející z běžných televizních (pozemních či satelitních vysílačů), aniž platí uživatel korunu za připojení. Ze začátku se bude jednat nejspíše o televizní programy; data budou samozřejmě časem v podobě graficky vyspělých HTML stránek s animovanými a jinými "aktivními" komponenty. Bude možné si dělat vlastní programové výběry, sestavovat pořadí toho, co chci sledovat, vyhledávat atd. - nezapomeňte, že se hlavně jedná o americký trh a jeho průměrné čtyři desítky kanálů dostupných v každém středním městě. Každý Američan odebírá časopis podobný našemu Týdeníku Televize (nejčastější je TV Guide), který je mimo jiné také plný reklamy - a hned tu máte jeden z důvodů, proč Microsoft bez váhání utratil 400 mil. USD za firmu WebTV.

Co na to média tištěná a jiná

Dodávat poučení i zábavu a inkasovat za to (zejména) inzertní peníze je podnikatelským záměrem většiny vydavatelů tištěných médií či provozovatelů televizního vysílání. Desítky let si konkurovaly pouze navzájem, ale už dnes jim World Wide Web užírá pár procent - jak diváků či čtenářů, tak inzerentů. Čísla patřící webu se mají do konce tisíciletí znásobit, a push kanály hodlají tradičním médiím konkurovat ještě více.

Jaký osud čeká tradiční média? Předpovídat jejich zánik je hloupost, nicméně budou Internetem silně zasažena. Určitá stagnace je vidět už nyní - podle posledního oborového průzkumu Fortune 1000 (tisíc největších společností v USA) je oblast tisku a vydavatelství mezi posledními v otázce růstu obratu i profitu. Ještě plastičtěji než na celém oboru je to vidět v tištěných médiích v oblasti informačních technologií. Kdysi třísetstránkové magazíny (Byte atd.) mají dnes méně stran než přední české časopisy o počítačích; pokud navíc odečteme jejich 60 % reklamy vs. našich průměrných 35 %, dostaneme se až k násobkům redakčních stran hovořícím pro naše časopisy. Ale USA bývaly vždy pár let před námi...

Web je v současné době slušnou alternativou k tištěným médiím - www stránky elektronických magazínů také svým zpracováním tištěná média připomínají. Web je rychlejší a pro řadu uživatelů je v podstatě zdarma; je jasné, že tištěná média jsou na ráně první. Oproti televizi je však stále příliš statický, neumožňuje téměř vůbec pasívní konzumaci dat. Proto se televize necítí webem zasažena; co s ní však provede WebTV a technologie push kanálů vůbec, je úplně jiná otázka.

A svoboda Internetu?

Internet je nejsvobodnějším masovým médiem, jaké lidstvo kdy poznalo. Ruší rozdíl mezi tím, kdo má peníze a kdo peníze nemá; vyjadřovat se může naprosto každý a prezident největší firmy na světě má stejný hlas jako desetiletý kluk. Internet dal také vzniknout zvláštní komunitě, která sama sebe s trochou nadsázky nazývá digitální elitou: jedná se lidi neberoucí si servítky a nerespektující autority, mající odpor k tupé komerci všeho druhu a k reklamě zvlášť, s vyšší inteligencí, vzděláním a obvykle i příjmy, kteří jsou na Internetu jako doma - nalézají na něm totiž své protějšky do diskuse. Digitální elita není příliš početná a není samozřejmě nijak exaktně definovaná - můžete se do ní počítat i nemusíte, nikdo vám to nebude chtít ani potvrzovat ani vyvracet.

Pak je zde ale zbývajících 95 % populace, které reprezentují typickou konzumentskou vrstvu. (Samozřejmě, toto zjednodušené dělení platí hlavně pro USA, Evropa je mnohem a mnohem komplikovanější. Ale veškeré zde popisované trendy - a Internet sám koneckonců také - vznikly v Americe a jsou hnány dopředu především americkým trhem; pokud zasáhnou Evropu, pak trošku jako vedlejší účinek.) Konzumenti jsou vždy médii dokonale manipulováni; právě pro ně jsou určeny push kanály.

Na webu je uživatel kormidelníkem a kapitánem zároveň; on určuje, kudy se bude jeho browser plavit a zabránit mu v tom mohou pouze přírodní podmínky, jako je ucpaná internetová linka. Tento uživatel musí pro navštívení webové stránky vyvinout jakési úsilí, rovnající se přinejmenším kliknutí myší; pokud jej stránka nezaujme, příště ji nenavštíví.

Push kanály jsou na tom přesně naopak. Proud informací je dokonale kontrolován jejich vysílačem, stejně jako vydavatel kontroluje obsah svého časopisu či, ještě přesněji, majitel televizní licence to, co uživatel spatří na obrazovce. Konzument push kanálu má jen maličko volnosti, a nepochybuji, že zejména reklamy či jinou, skrytější komerci vůbec nebude moci vypnout. Samozřejmě, kanálů může být časem více a uživatel si tedy bude moci vybírat - ale i televizních kanálů můžete v každém místě USA sledovat mnoho desítek a vůbec to neznamená, že by jediný z nich stál za minutu pozornosti. Produkovat kanál není jako zplodit zajímavou webovou stránku; za stránkou stojí jeden člověk a pár hodin jeho času, za kanálem stojí desítky až stovky lidí a nemalé další investice, takže to celé musí fungovat jako obchodní model. Úhradu výdajů a očekávaný zisk zajistí vydavateli reklamy a možná i procenta z realizovaných elektronických nákupů - neočekávejte proto od push kanálů ani příliš inteligentní zábavu, ani velkou nezávislost.

První zprávy z tábora "push channels" toto jen potvrzují. Velké mediální producenty zatím web příliš nevzrušil; jejich vlastní aktivity na tomto poli byly jen pokusnými balónky a stylu aby se neřeklo. Náhle ale tyto firmy vytahují z kapes stovky miliónů dolarů a investují či se chystají investovat do oblastí push kanálů nebo přímo WebTV; staré pravidlo praví, že nejlepší obranou je útok a zmíněné firmy nechtějí být překvapeny v nedbalkách. Na rozdíl od tolik půvabného internetového samizdatu se jedná o zkušené, velmi vlivné a bohaté společnosti - není pochyb, že jejich nabídka bude doprovázena masívní kampaní a že bude vypadat natolik zajímavě, že jí málokdo odolá. A jakmile se na aktivním desktopu zahnízdí ikonka internetového kanálu, má firma v podstatě vyhráno. Na straně počítačů je dává největší naděje Microsoftu (ten rozhodne, co bude či nebude implicitně zavrtáno v operačním systému), menší šance má zřejmě Netscape a jen velmi malé další, drobní vývojáři. Na straně webové TV jsou to především současní mediální giganti, i když ani Microsoft není bez šancí, určitě ne po nákupu firmy, která má tuto technologii přímo v názvu (WebTV).

Znamenají push kanály či to, co se z nich vyvine, konec webu? Určitě ne; jedná se v podstatě o jiné, paralelně fungující médium, které zasáhne velmi odlišnou (a řádově větší) skupinu lidí než dnešní Internet. Řada dnešních uživatelů Internetu přejde k pasívnímu sledování kanálů, jiní pohrdnou pasívním sledováním a vstoupí do digitální elity - pro ně zůstane Internet stejně zajímavou a vzrušující výpravou do neznáma, setkáváním se spřízněnými dušemi a jiskřící výměnou názorů jako je dnes.

Váš názor Další článek: Videokazety poskytují další šanci pro ukládání dat

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,