Jak dlouho bude možné na Internetu prodělávat?

5. května 2000
Computer 8/00 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Spekulační kapitalisté a finančníci ze Silicon Valley, kteří financují začínající (start up) společnosti, otevřeně diskutují, jestli nákladné reklamní kampaně v zájmu zvyšování návštěvnosti stojí doopravdy za to.
Spekulační kapitalisté a finančníci ze Silicon Valley, kteří financují začínající (start up) společnosti, otevřeně diskutují, jestli nákladné reklamní kampaně v zájmu zvyšování návštěvnosti stojí doopravdy za to. Základním principem těchto obrovských investic je myšlenka, že získání loajálních klientů je snazší dnes, než bude v budoucnu. Všichni spekulační kapitalisté chtějí financovat tzv. first movers, což jsou společnosti, které se stanou jako první nejvýznamnějšími ve svém oboru. Proto zatím ochotně financují obrovské náklady na reklamu, která má těmto firmám zajistit vedoucí postavení. Otázkou zůstává, jestli tito web-prodejci prokážou skutečnou výhodnost a pravdivost uvedené teorie.

Typickým příkladem snahy získat zákazníky za každou cenu je kalifornská Etoys. Veškerá její snaha v posledním období byla zaměřena na nejdůležitější obchodní oblasti: agresivní reklamní kampaň, pečlivý zákaznický servis a rychlé posílání objednávek. A to vše za každou cenu bez ohledu na zisk. Jak Etoys prodala zboží v hodnotě 1 USD? Tak, že ji to stálo 1,75 USD.

Tuto strategii často používají i ostatní B2C e-prodejci (Business-to-Customers neboli firmy prodávající přímo zákazníkům), ale dosud nebyla ve světě elektronické komerce prokázána jako ověřená. Jen velmi málo e-prodejců s veřejně obchodovatelnými akciemi vykazuje v současnosti alespoň minimální zisk. I servery, které se těší velké oblibě zákazníků, prodělávají obrovské sumy peněz a mají malou naději, že se ztráty brzy přemění v zisk. Předpokládá se však, že brzy přijde doba, kdy dojde k vybírání zisků, a že strategie řízených ztrát je snad správná.

Všechny tyto společnosti ale získaly důvěru Wall Streetu s vidinou, že se stanou úspěšnými a vedoucími firmami v určitých oborech. Následkem jejich současných ztrát ale může dojít k tomu, že tito e-prodejci utratí veškerý kapitál a pak budou obtížně získávat další. Podle Philipa Andersona z Tuck School of Business se také ukazuje, že internetový B2C prodej už není nejatraktivnější součástí z oblasti e-commerce. Anderson upozorňuje, že množství rizikového kapitálu proudícího do maloobchodního (B2C) odvětví v porovnání s investicemi do ostatních internetových společností kleslo na čtvrtinu oproti době před 6 až 9 měsíci. Tento trend se tak může stát pro některé společnosti osudným. Ne všichni budou pohlceni největšími hráči, jako je Microsoft, AOL nebo Yahoo, kteří mají dostatečné finanční zázemí a obrovskou návštěvnost, což vytváří nejlepší předpoklady pro budoucí úspěch.

Během minulého roku již klesly akcie mnoha internetových společností. EToys je ve svém sektoru příkladem jednoho z největších poklesů. Oproti průměrnému poklesu 9 % souhrnného indexu padesáti e-prodejců za minulý rok ztratila Etoys za stejné období od října minulého roku 80 % ze své hodnoty. Tento pokles dále pokračuje a dnes je Etoys na hodnotě 12 1/16, což je ještě pod hranicí ceny 20 USD, se kterou začínala obchodovat na burze. Jen pro příklad: v říjnu minulého roku se Etoys obchodovala za 86 USD.

Etoys zatím ale nehrozí, že v blízké době nebude mít peníze na fungování. Ještě stále má k dispozici okolo 200 miliónů USD v hotovosti. Její ztráta v letošním roce ale ukáže, jak rychle musí začít shánět čerstvý kapitál.

Pokud její akcie nezačnou stoupat, bude pro ni velmi obtížné vydat nové akcie a získat tak další kapitál. Ale potřeba nového kapitálu vzhledem k jejím pokračujícím ztrátám každopádně nastane.

Přes to všechno zůstává Etoys jako nejvíce navštěvovaný e-obchod s hračkami stále mocná. Podle finančních analytiků Etoys stále plní představy Wall Streetu ohledně množství peněz, které společnost může prodělávat. Takže zatím je vše v pořádku.

Váš názor Další článek: Computer 8/00

Témata článku: Microsoft, Riziková oblast, Určitý obor, Nejdůležitější otázka, Dostatečný zájem, První start-up, Jak, Začínající start-up, Správné fungování, Čerstvá kampaň, Start Up, Dostatečné množství, Obrovské peníze, Bude, Start-up, Philip Anderson, Wall Street, Minimální zisk, Obrovské množství


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5