Jak chytit video

Analogový videosignál a binární svět počítače jsou dvě dost odlišné dimenze. Ale lze mezi nimi docela úspěšně postavit použitelný most.
Analogový videosignál a binární svět počítače jsou dvě dost odlišné dimenze. Ale lze mezi nimi docela úspěšně postavit použitelný most.

Tím mostem je karta schopná číst analogový signál a převádět jej do formátu s nímž bude počítač schopen pracovat.

Následně lze tato data upravovat (například si z večerního filmu vystříhat reklamy či si upravit hudební klip k obrazu svému) a nahrát zpět na videokazetu, vytisknout si nějaké nezapomenutelné momenty, poslat je e-mailem či nahrát na CD. Co je k tomu tedy potřeba?

Simpsonovi na disku
V prvé řadě je třeba se rozhodnout, zdali budete chtít nahrávat zpět na videokazetu. V případě že ne, bude k provozování domácí střižny stačit karta pouze se vstupy a případně tunerem. Karta by měla podporovat kompozitní a S-Video formát, zachytávání videa a zápis do formátu AVI. Stačí tedy nastavit tzv. poloviční (352 × 243 bodů) velikost obrazu (poloviční vůči rozlišení PAL), rychlost zachytávání 15 snímků za vteřinu a začít nahrávat. Ale je třeba počítat s tím, že vteřina nekomprimovaného záznamu má přibližně 3,67 MB. Je tedy nutné mít dostatek volného prostoru na disku anebo kartu s hardwarovou kompresí. Samozřejmě 25 snímků za vteřinu je mnohem plynulejších. Naopak v nouzi lze použít i 10, ale obraz je velmi trhaný. Přibližné nastavení pro požadovanou kvalitu naleznete v tabulce.

Nákup levné karty přijde minimálně na tři tisíce korun. Ke kouzlům bude zapotřebí program pro střih videa – vyjde minimálně na dva tisíce korun. Dohromady lze tedy s pětitisícovou investicí začít. Zkušební verzi jednoho z nejlepších editorů Adobe Premiere videa naleznete na cédéčku Computeru 10/99. Tamtéž je také program pro vytváření efektů Adobe After Effects.

Jak vyladit systém?
Nejste-li spokojeni s výkonem který počítač při zachytávání videa podává, je vhodné pokusit se Windows vyladit. Co a jak tedy v 95 či 98 nastavit?
  • pevný disk – vypněte dopředné čtení dat z následujících sektorů. Z nabídky Start zvolte položku Nastavení/Ovládací panely/Systém. Zvolte kartu Výkon a stiskněte na tlačítko Systém souborů v sekci Další nastavení. Zvolte kartu Pevný disk a u posuvníku Optimalizace čtením napřed nastavte hodnotu Žádná. Dále zvolte záložku Poradce při potížích a zaškrtněte volbu Nepoužívat zpožděný zápis pro žádné jednotky a dvakrát stiskněte tlačítko OK.
  • CD-ROM mechanika – je vhodné vypnout automatickou detekci vkládaných disků. Z nabídky Start zvolte položku Nastavení/Ovládací panely/Systém. Zvolte kartu Správce zařízení a vylistujte si mechaniku. Označte ji myší a stiskněte tlačítko Vlastnosti. Na kartě Nastavení zrušte zaškrtnutí volby Automatické oznámení vložení a dvakrát stiskněte tlačítko OK.
  • grafická karta – nezachytávejte video ve vyšším rozlišení jak 800 × 600 bodů. Rovněž není vhodné mít nastaveno více jak 24bitovou barevnou paletu a příliš vysokou obnovovací frekvenci na monitoru. Bude-li se vám zdát, že přes obraz jsou pruhy či jiné příznaky interference, můžete je snížením obnovovací frekvence odstranit. Všechny tyto úpravy lze provádět na kartě Nastavení (z nabídky Start zvolte položku Nastavení/Ovládací panely/Obrazovka). Obnovovací frekvenci lze nastavit na kartě Adaptér (na kartě Nastavení stiskněte tlačítko Upřesnit…).
  • nástrojová lišta – můžete také odstranit hodiny z Hlavního panelu. Stiskněte levým tlačítkem na Hlavním panelu a z roletové nabídky zvolte položku Vlastnosti. Na kartě Možnosti hlavního panelu zrušte zaškrtnutí volby Zobrazovat hodiny a stiskněte tlačítko OK.
  • ostatní programy – dříve než začnete zachytávat video ukončete všechny ostatní programy a úkoly na pozadí, které nejsou k zachytávání videa nezbytné. Získáte tak nemalé množství potřebných systémových prostředků.

Zásadně bez sítě
V případě, že máte slabší hardware a nejste schopni zachytávat video rychlostí 25 snímků/vteřinu, zkuste vypnout ovladače pro síť a síťové aplikace. Jste-li připojeni k síti, počítač neustále kontroluje, zda je spojení aktivní. Komunikace v rámci počítačové sítě má v systému mnohem vyšší prioritu než program na zachytávání videa. Bude-li síťová komunikace potřebovat více síťových prostředků, vezme si je na úkor všech programů s nižší prioritou. Navíc vás mohou při práci překvapit dva typy chyb – informativní a systémové. Dialogová okna lze spokojeně ignorovat, ale modrá obrazovka systémové chyby zhatí veškerou doposud provedenou práci.

Dobře si rozmyslete, zdali potřebujete mít obraz včetně zvuku. A to zvláště v případě, že máte zvukovou kartu na sběrnici ISA a televizní či střihová karta s ní komunikuje po sběrnici (nejsou kabelem přímo propojeny výstup a vstup). Značná část procesorového času je totiž potřeba k zajištění komunikace a digitalizaci zvuku. Chcete-li nahrávat ve vysoké kvalitě (datový tok bude na hranici 6 MB/s a výše) je téměř nezbytným vybavením zvuková karta pro sběrnici PCI.

A zpět na pásku?!
V ideálním případě by videozáznam stříhaný na počítači měl mít stejnou kvalitu jako videosignál z kvalitního stereovidea. Chcete-li toho dosáhnout, musí karta podporovat digitalizaci a přehrávání v plněbarevném režimu (16,7 milionu barev) s rozlišením plného signálu (v případě PAL je to 704 × 576 bodů) a rychlostí 30 snímků (respektive 60 půlsnímků) za vteřinu. K tomu potřebujete PCI kartu podporující bus–mastering, která je schopná zachytávat video s datovou propustností 5 MB/s. V současné době existuje na trhu několik variant. Ve všech případech se jedná o PCI karty podporující standard plug-and-play určené pro Windows 95/8 (samozřejmostí je také podpora NT). Neodmyslitelnou součástí karty jsou video vstupy a výstupy s podporou kompozitního a S-Video formátu. Chcete-li ukládat signál zpět na videokazetu, jsou odpovídající výstupy na kartě nezbytnou nutností!

Karty hardwarově podporují buď digitální video anebo kompresi MJPEG (Motion JPEG - nezaměňovat s formátem MPEG), případně i samotný MPEG, který však nelze přímo střihat. Používají-li hardwarovou kompresi Motion JPEG tak data uchovávají ve speciálním tvaru souborů AVI. Soubory lze následně přehrávat pomocí Přehrávače záznamů ze základní instalace Windows či upravovat je v libovolném střihovém programu. Chcete-li se ale o ně podělit s někým, kdo nevlastní speciální kartu, je třeba je konvertovat do standardního tvaru souborů AVI, který nevyžaduje k dekompresi speciální kartu.

Formát digitálního videa je prozatím dost nákladná záležitost (musí jej podporovat kamera a videorekordér). Budete-li s ním chtít v budoucnu pracovat, zaměřte se při výběru na karty umožňující následný upgrade.

Video na web!
Soubory s videem můžete umístit i na webové stránky. Můžete si dokonce vybrat ze dvou formátů k tomu přímo určených – RealVideo a Quicktime. První jmenované řešení je realizováno na principu proudového toku dat. Znamená to, že video můžete začít přehrávat dříve, než je celý soubor uložen na disku počítače. Naopak soubory Quicktime je třeba nejprve stáhnout a pak přehrávat. Jako bolestné nabízí tento formát mnohem vyšší kvalitu obrazu. Například známý trailer k první epizodě Hvězdných válek byl distribuován ve formátu Quicktime, neboť primárním požadavkem byla kvalita obrazu.

Který z těchto formátů budete používat, závisí čistě na vašich prioritách. Letmé srovnání obou formátů a způsob jak vytvořit dané soubory naleznete v tabulce. Řada filmových společností nabízí ukázky z filmů v obou těchto formátech a při stahování si můžete vybrat.

Pokud budete někde video vystavovat vy sami, nezapomeňte vždy ke každému souboru uvést jeho velikost! Můžete také připojit odhadovaný čas potřebný ke stažení.

Srovnání dvou formátů videozáznamu používaných na Internetu

RealVideo

– menší velikost souboru
– nižší kvalita
– lze se ihned začít dívat
– obvykle není třeba stahovat prohlížeč
1. Uložte video ve formátu AVI v požadovaném rozlišení (například 160 × 120 bodů).
2. Spusťte RealEncoder.
3. Přepněte se do režimu Advanced Mode.
4. Zvolte vstupní soubor (Input Source).
5. Zvolte výstupní soubor
– pravděpodobně jej umístíte do stejného adresáře
– soubor bude mít příponu *.rm
6. Stiskněte tlačítko OK.
– v pravé části obrazovky se objeví okno encoderu
7. Zvolte rychlost připojení pro niž má být soubor optimalizován (28,8 kb/s, 56 kb/s, nebo 112 kb/s).
8. Můžete vyplnit bibliografické údaje.
9. Stiskněte tlačítko Start
– encoder přehraje původní a optimalizovaný soubor
– prohlédněte si je a ujistěte se, že splňuje vaše nároky na kvalitu obrazu.

Quicktime

– větší velikost souboru
– vyšší kvalita
– soubor je nejprve třeba stáhnout
– obvykle je třeba stahovat prohlížeč
1. V Adobe Premiere zvolte z nabídky File položku Export – Movie.
2. Stiskněte tlačítko Settings.
3. Z nabídky General Settings zvolte Quicktime.
– nezapomeňte si zvolit zda chcete exportovat celý projekt, nebo jen označenou část
4. Z nabídky Video Settings, Compressor zvolte Sorenson Video.
5.V nastavení Audio Settings navolte hodnoty:
– Rate: 22 kHz
– Format: 16 Bit-Mono
– Type: IMA 4:1
6. Stiskněte tlačítko OK.
7. Zadejte jméno souboru s příponou *.mov a uložte jej.
8. Otevře se okno s právě uloženým souborem.
9. Přehrajte si jej a ujistěte se, že vyhovuje vašim požadavkům.

Zdroj: Computer
Diskuze (5) Další článek: Trojitý boot mezi NT, 95 a MS-DOS

Témata článku: Video, Datový signál, Požadovaná rychlost, Vhodná rychlost, Karta, Systémový prostředek, Obnovovací frekvence, Systémový disk, Poloviční velikost, Vteřina, After Effects, Speciální systém, Večerní práce, Simpson, Síťová komunikace, Vid, Vhodný klip, Adobe After Effects, QuickTime, Adobe Premiere, Vhodný font, Domácí střih, Kvalita obrazu


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11