Jak chránit děti před temnou stránkou internetu

Internet je plný zajímavých informací a zábavy, má ale i své stinné stránky. Poradíme vám, jak ochránit svoje děti před nebezpečím internetového světa.
Jak chránit děti před temnou stránkou internetu
Kapitoly článku

Rodičovské desatero

Programů, které dokážou kontrolovat přístup dětí k internetu, existuje celá řada, žádný z nich vám ale nedá stoprocentní jistotu. Všechna omezení lze pochopitelně obejít a je pak už na uvážení rodiče, zda si takový výkon dítěte zaslouží pochvalu, či pokárání. Nezapomínejte ale, že rodičovská úloha rozhodně nekončí nastavením softwarové kontroly, s dětmi je třeba o pravidlech a obsahu diskutovat a zajímat se o jejich očekávání.

1. Poznávejte internet spolu s dětmi – pokuste se nalézt zajímavé stránky, možná spolu s dítětem najdete pozitivní vztah k bádání na internetu, který vám usnadní sdílet kladné i záporné zkušenosti.

2. Dohodněte si pravidla používání internetu – týkat se mají například používání osobních údajů (jméno, adresa, telefon, e-mail), chování k ostatním (chat, e-mail) či vhodnosti jednotlivých webových stránek.

3. Upozorněte dítě, aby bylo opatrné při sdělování osobních údajů – mnoho stránek pro děti požaduje registraci pro přístup k jejich obsahu. Dítě by nemělo nikomu dát své jméno, telefon nebo fotku bez vašeho souhlasu.

4. Mluvte o možném riziku osobní schůzky s internetovým „kamarádem" – je důležité, aby děti nechodily samy na schůzky s cizími lidmi, které poznaly na internetu. V každém případě by rodiče měli předem takovou schůzku povolit.

5. Naučte své dítě být zdravě kritickým k internetu – většina dětí užívá internet k obohacení svých znalostí. Ne všechny informace jsou však správné. Naučte své děti, jak je ověřovat porovnáním alternativních zdrojů na stejné téma.

6. Nebuďte příliš kritičtí k internetovému bádání svého dítěte – dítě se může náhodou dostat na webové stránky určené dospělým. Pokud takové stránky vyhledává úmyslně, uvědomte si, že je pro ně přirozené být zvídavé. Zkuste to využít k rozhovoru o jejich obsahu.

7. Informujte odpovědné orgány o obsahu na internetu, který považujete za nezákonný – lze tím předcházet nezákonným aktivitám, jakými jsou dětská pornografie či pokusy lákat děti prostřednictvím chatu a e-mailů.

8. Posilujte dodržování etikety – netiketa je soubor neformálních pravidel chování na internetu (například být zdvořilý a neobtěžovat ostatní). Děti by stejně jako dospělí neměly číst cizí poštu a měly by respektovat autorská práva.

9. Poznávejte, jak dítě používá internet – je třeba vědět, jak se vaše dítě chová na internetu a co preferuje, abyste ho byli schopni vést.

10. Pamatujte, že kladné stránky internetu převažují nad těmi zápornými – internet je vynikající nástroj pro vzdělání i oddech dětí. Pobízejte je, aby byly zvědavé a odhalovaly jeho možnosti.

 

Článek původně vyšel v časopisu Computer

Témata článku: Software, Bezpečnost, Operační systémy, Děti, Dospělí, Úplný zákaz, Stahování dat, Většina dětí, Administrační rozhraní, Internetové surfování, Dostupný nástroj, Str, Ideální nástroj, Safety, Oddělený účet, Premier, Rado, Pozitivní vztah, Dětský účet, Program, Mobilní Android, Výchozí vyhledávání, Rodičovská kontrola, Účet, Osobní setkání, Počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky