Jak české domácnosti využívají výpočetní techniku?

Český statistický úřad zveřejnil na svých internetových stránkách výsledky průzkumu, ve kterém šetřil míru používání informačních technologií v českých domácnostech. Víte jak jsme na tom?

Oblast informačních a komunikačních technologií je co do počtu uživatelů jednou z nejvíce se rozvíjejících. Podíl na tom mají především mobilní telefony, které se prakticky během několika let staly běžnou součástí každodenního života většiny obyvatel České republiky. Ani počítače a internet na tom nejsou nijak špatně a právě tyto dvě položky nás nyní budou zajímat nejvíce.

Kompletní výsledky průzkumu vydává Český statistický úřad v brožuře Využívání ICT v domácnostech a mezi jednotlivci v roce 2004. Podle oficiálních internetových stránek jsou v publikaci prezentovány „aktuální statistické údaje o vybavenosti domácností a jednotlivců vybranými informačními a komunikačními technologiemi.“ Zejména pak údaje o:

  • vybavenosti domácností informačními a komunikačními technologiemi (pevná telefonní linka, kabelová televize, osobní počítač, připojení k internetu, způsob připojení k internetu)
  • vybavenosti jednotlivců informačními a komunikačními technologiemi a způsobem jejich používání (mobilní telefon, notebook)
  • použití osobního počítače jednotlivci (místo a frekvence použití počítače, počítačové školení, účel použití osobního počítače doma)
  • použití internetu jednotlivci (místo a frekvence použití internetu, účel použití internetu doma, cíl a povaha činností prováděných prostřednictvím internetu - činnosti v oblasti komunikace, vyhledávání informací na internetu, použití internetu ve vztahu k veřejné správě atd., bezpečnostní problémy při používání internetu)
  • elektronickém obchodování přes internet (nákup a prodej přes internet).

Výsledky

A co výsledky průzkumu vypovídají o českých uživatelích? Počítač má doma v průměru tři z deseti domácností. Nejvíce jsou to domácnosti pražské (42 %), což není až takovým překvapením. Přeci jen jsou v městském prostředí kladeny na používání počítače mnohem vyšší požadavky než na venkovských sídlech. Ještě dodám, že „nejhůře“ jsou na tom s počítačovým vybavením Olomoucký (18 %) a Ústecký kraj (22 %).

Stálým připojením k internetu je vybaveno 19 % domácností. To je stále číslo poměrně nízké. Celá jedna čtvrtina těchto připojení je řazena do kategorie „vysokorychlostní“. Tento poznatek není nijak překvapující. Při pohledu na ceny dial-upu nastavené Českým Telecomem se vysokorychlostní připojení často vyplatí mnohem více. Dial-up už je v dnešní době jen pro domácnosti, které využijí internet naprosto minimálně nebo nemají jinou možnost přístupu.

Největší procento vybavenosti internetem je opět v Praze a přilehlém okolí (35 %), nejnižší naopak v Olomouckém (13 %) a Zlínském kraji (14 %). Srovnáme-li dosažené výsledky s průzkumy napříč členskými státy Evropské unie zjistíme, že je Česká republika stále ještě značně pod průměrem. Průzkumy prokázaly, že celých 42 % domácností členských států evropské pětadvacítky je vybaveno připojením k internetu.

Klepněte pro větší obrázek

Procento domácností s připojením k internetu ve 4. čtvrtletí 2003 a 2004 podle krajů

* Podíl na celkovém počtu domácností v daném kraji
Zdroj: Šetření o využívání ICT v domácnostech a mezi jednotlivci v roce 2003 a 2004, ČSÚ

Muži využívají služeb počítače častěji než ženy. Pokud bychom měli výsledky používání rozdělit do skupin obyvatelstva podle věku, pak nejvíce je počítač využíván mezi nejmladší generací ve věku od 15 do 24 let. Pro tuto skupinu už je počítač každodenní součástí života nejen díky školní výuce informatiky, ale i díky tlaku vrstevníků. Celých 32 % osob ve věku 15 let a více použilo ve 4. čtvrtletí roku 2004 internet. Tyto ukazatele se budou značně lišit, rozdělíme-li skupiny dále podle pohlaví, věku a především vzdělání.

Klepněte pro větší obrázek

Procento domácností* s přístupem k internetu a s vysokorychlostním připojením k internetu v 1. čtvrtletí 2004 - mezinárodní srovnání

* Podíl na celkovém počtu domácností
(1) 4. čtvrtletí 2004
Zdroj: Eurostat, Community Household Survey on ICT usage 2004
Šetření o využívání ICT v domácnostech a mezi jednotlivci v roce 2004, ČSÚ

O Češích je známo, že jsou SMSkovými králi. Potřeba komunikace mezi jednotlivci se přenáší i na prostředí internetu. Jednou z nejčastějších aktivit během přístupu k celosvětové pavučině byla totiž komunikace. Celých 86 % uživatelů internetu ve 4. čtvrtletí 2004 poslalo nebo obdrželo zprávu elektronické pošty. Protože je dnes v Česku internet chápán jako médium určené pro vyhledávání informací o produktech a službách, nachází se tato kategorie hned na druhém místě s 55 %.

Služby týkající se cestování a ubytování, kde je internet díky svojí možnosti okamžité aktualizace velikou výhodou využívá 35 % uživatelů. Vysoké procento si drží také čtení a stahování online novin a časopisů (32 %). Velice rychle se rozvíjející službou je internetové bankovnictví. Ačkoliv jej banky jako běžnou součást osobního i firemního účtu začaly nabízet až před několika lety, celých 16 % uživatelů ve věku 15 a více (tedy asi 5 % z celkové populace) jej ve 4. kvartále loňského roku využívalo.

Klepněte pro větší obrázek

Procento jednotlivců*, kteří použili internet ve 4. čtvrtletí 2004 za účelem komunikace a získávání bezplatných informací a online služeb

* Podíl na celkovém počtu osob ve věku 15+, které použily internet ve 4. čtvrtletí 2004
Zdroj: Šetření o využívání ICT v domácnostech a mezi jednotlivci v roce 2004, ČSÚ

Velký boom zažilo internetové obchodování. S rozvojem sortimentu a služeb dostupných online v e-shopech se celkový podíl uživatelů starších patnácti let využívajících internetové obchodování zvednul na 7 %. Opět to byli muži, kteří využívali těchto služeb častěji. Stále se však Češi internetového obchodování bojí a příliš jeho možnostem nedůvěřují. Tento fakt dokazují i čísla říkající, že většinou bylo nakupováno elektronické vybavení, knihy, časopisy a učebnice, sportovní potřeby a vstupenky. Tedy věci, u nichž není třeba přemýšlet nad funkčností. Většina nákupů byla zaplacena dobírkou až při převzetí zboží.

Závěr

Kompletní informace o prováděném průzkumu včetně mnoha dalších grafů najdete na internetových stránkách ČSÚ. Myslím, že v dnešní době není třeba se obávat sestupné trendů ve výsledcích podobných průzkumů. Je ale pravdou, že podpora internetu (nejenom toho vysokorychlostního) by mohla být řádově na vyšší úrovni a naše lokální čísla by mohla být blíže celoevropskému průměru.

Diskuze (25) Další článek: Poslanecká sněmovna schválila zákon proti televizním pirátům

Témata článku: Internet, Celý internet, Technik, Výpočet, Největší procento, Ústecký kraj, Internetové připojení, Domácnost, Jak, Bezplatné využívání, Rok šetření, Běžná komunikace, Běžná součást, Městské prostředí, Běžný obyvatel, Český e-shop, Mobilní vyhledávání, Šetření, DOM


Určitě si přečtěte

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11