A údajně 40% společností vlastní nevyužité zakoupené licence na software...
S zajímavými a místy až kuriózními výsledky přišla významná finanční společnost Merrill Lynch ve průzkumu mapujícím různé aspekty užívání informačních technologií. Společnost všeobecně sledovala investice do IT v tomto a příštím roce a její dotazníkový výzkum ukázal, že letošní rok bude „flat“, tedy že se investice do IT ani nezvednou, ale ani nepoklesnou ve srovnání s minulým rokem. Konec roku by měl znamenat poskočení nahoru, ale nijak grandiózní, zatímco příští rok už má být podstatně lepší.
Zajímavým a důležitým faktorem v rozvoji IT je tzv. upgradovací cyklus osobních počítačů. Byly doby, kdy se pohyboval okolo dvou let – to bylo v období nejrychlejšího technologického růstu, zhruba v letech 94-98: od DOSu k prvním Windows, od prvních Windows k Windows 98, s tím pak přicházely verze software, které se skutečně jedna od druhé podstatně kvalitativně lišily a dávaly důvod k zakoupení, a pochopitelně stejně tak rychle stoupal i výkon osobních počítačů i serverů. Merill Lynch ale tvrdí, že loni tento upgradovací cyklus trval už 36 měsíců (tj. tři roky) a letos stoupl na dalších 40 měsíců. Navíc ještě musíme připočíst vliv „Y2K“ neboli problému roku 2000, na který většina z nás už zapomněla. Podniky totiž v lehce panickém strachu z Y2K upgradovaly právě na konci roku 2000 (tj. i ty počítače, které ještě zastaralé nebyly, jen ze strachu ze starších BIOSů atd.), nyní jejich počítače dožívají a podle čtyřicetiměsíčního cyklu by mělo velké nahrazování nastat právě v roce 2003. Pokud se toto splní, vylétne prodej osobních počítačů v příštím roce prudce nahoru a je zcela samozřejmé, že stejně tak poletí vzhůru i prodej software a periférií – mnohdy je totiž držen zpět právě kvůli tomu, že se čeká na dožití, že starší hardware nové verze softwaru neutáhne, že na starém hardware ještě dlí Windows 95 a nový soft na nich nejede a podobně.
Další zajímavý až kuriózní závěr ukazuje studie ve věci licencovaného software. Zatímco na jedné straně pirátství kvete a bují, kamkoli se podíváme, údajně čtyřicet procent firem vlastní legální, zakoupené licence na programy, které leží nevyužité – software není nainstalován a nepoužívá se, ať už z jakýchkoli důvodů. Na druhé straně je zajímavým zjištěním využití úložného (datového) prostoru na desktopech i na serverech – je údajně na průměrné úrovni 60%, což znamená, že firmy budou přinuceny brzy k upgrade disků, diskových polí, SAN sítí a podobně.
Se závěry z této studie se můžeme i nemusíme ztotožnit: sporným bodem je zejména to, jestli určitý návrat k lepším časům bude už letos nebo příští rok. Jiné analytické firmy, například rovněž známá IDC v dřívějších průzkumech tvrdila, že pokles zaznamenaný od poloviny roku 2000 skončil a letošní rok bude ve znamení slušného růstu (průměrně meziročně 12.4%), Merrill Lynch říká: ne, ještě letošek bude slabý, posunujeme začátek lepších časů až na start roku 2003. My k tomu nemáme příliš co dodávat: místní odhady a zkušenosti by ukazovaly spíše na ten rok 2003, ale český trh je natolik malý, že v celosvětových analýzách nehraje nejmenší roli, i kdyby se stavěl na hlavu.