Jak být totálně „Google pozitivní“

Třeba je vám Google sympatický a chcete používat co nejvíce jeho služeb. Přinášíme vám přehled, co všechno můžete službám Googlu svěřit.

Nabídka služeb Googlu je obrovská a kromě webových aplikací zahrnuje i pár desktopových programů a dva operační systémy. Pro běžného uživatele je sympatické především to, že služby Googlu může používat zdarma. Některým proto může být Google natolik sympatický, že by chtěli co nejvíce činností na PC řešit právě prostřednictvím Googlu. A pro takové odhodlané „Google pozitivní“ jedince přinášíme praktický přehled. Oceního ho ale i všichni ostatní, co se chtějí něco dozvědět o aktuální nabídce služeb Googlu.

Článek na stejné téma jsme přinesli před dvěma roky. To je dost času na to, aby stál za aktualizaci, protože Google svoje služby postupně inovuje, přináší nové, ale také některé zavírá.

Google Chrome: už nejen o rychlosti

Základem softwarové výbavy každého Googlu odevzdaného uživatele je internetový prohlíže Google Chrome, který je branou k dalším aplikacím. Na Chrome je vidět, že u důležitých a veřejnosti přijatých projektů Google věnuje ohromné úsilí rozvoji. Během dvou let se prohlížeč vyšvihl z první verze na verzi 5.0, a brzy se dočkáme již šesté verze. Vývojáři navíc nedávno vydali speciální canary verzi, která je shodná s nočními sestaveními.

Z triviálního prohlížeče, který ze stínu funkční chudoby dokázal oslňovat svou rychlostí, se postupně stal multifunkční nástroj. Vděčí za to především možností instalace doplňků. Těch stále přibývá a prohlížeč už po stránce funkcí plně konkuruje Firefoxu. Přitom si ale zachovává svou hlavní přednost v podobě rychlosti.

chrome/Nová karta - Google Chrome (5).jpg chrome/google-chrome-zalozky.png
 Google Chrome: rychlý a funkčně rozšiřitelný webový prohlížeč

Pokud musíte zůstat u Internet Exploreru nebo Firefoxu, můžete si stáhnout doplňkový panel Google Toolbar. Lišta obsahuje pole pro vyhledávání, záložkování oblíbených stránek a blokaci nevyžádaných oken. Mezi dalšími funkcemi například naleznete zvýrazněné výsledky vyhledávání.

google-toolbar.gif
Lišta Google Toolbar pro Firefox a Internet Explorer

Ať už máte Google Chrome, nebo jiný prohlížeč, o domácí stránce je jasno. Bude tam buď výchozí stránka Google Chrome, vyhledávač Googlu anebo iGoogle. Poslední jmenovaný nabízí nepřeberné množství widgetů, které si můžete poskládat po stránce a vytvořit si tak ideální vstupní bránu.

Gmail: konečně ostrá verze

Další z TOP produktů Googlu je Gmail. Schránka o velikosti téměř 7 500 MB nabízí rychlé a pohodlné webové rozhraní, využívající v plné míře JavaScript. Štítkování, stále kvalitní anti-spamový filtr, stabilita a téměř stoprocentní dostupnost. Ne každému ale vyhovuje řazení konverzací a systém štítkování.

chat-vizitka.png
V Gmailu můžete využít i on-line chat založený na Google Talk

Gmail je jednou z nejrychleji se vyvíjejících služeb Googlu. Po pěti letech přešel z beta verze do ostré verze, stalo se tak v červenci 2009. Dřívější Gmail Labs jsou již součástí každé schránky, některé funkce přešly do standardní výbavy Gmailu. Objevily se překlady e-mailů, příloha se zvětšila z 20 na 25 MB a objevily se prohlížeče pro různé typy příloh.

attachments2.png
 Přetahování souborů myší přímo do okna s Gmailem (zdroj: gmailblog.blogspot.com)

Google v uplynulém období myslel i na bezpečnost. Gmail vás proto upozorní, pokud se do vaší schránky někdo přihlásí z neobvyklého či geograficky příliš vzdáleného místa. Za zmínku dále stojí revoluční funkce: přetažení přílohy z plochy do přílohy a naopak přetažení ze schránky do počítače.

Google Talk na rychlejší komunikaci

Pro rychlou komunikaci s přáteli můžete využít on-line „kecálka“ Google Talk, který je dostupný pro operační systém Microsoft Windows. Již před dvěma lety tato verze byla zastaralá, a do dnešního dne se nic nezměnilo. Vývojáři už pár let pracují na nové verzi, kterou můžete stáhnout v rámci Google Labs. Nabízí změněný vzhled, podporou skupinového chatu a nové smajlíky. Datum vydání nového Google Talk je zatím bohužel nadále neznámý.

Desktopová aplikace pro Google Talk tedy není žádná sláva, nicméně službu můžete provozovat přímo z gmailové schránky, kde je k dispozici také funkce videohovorů (v desktopovém programu paradoxně chybí).

google-talk-labs.gif
Experimentální verze Google Talk

Google Talk je založený na síti Jabber, využívající otevřenou implementaci protokolu XMPP a dostupný zcela zdarma. Kvalita hovoru je uspokojující, navíc s minimálními nároky na výkon počítače a rychlost internetového připojení. Pokud Vám někdo volá a nejste on-line, může vám zanechat hlasový vzkaz (jako na záznamníku), který vám bude do schránky následně doručen v podobě mp3 souboru.

Historie psaní není ukládána na lokálním počítači, ale nachází se ve vašem Gmailu. K historii tak můžete odkudkoliv a kdykoliv přistupovat. Je možné ji i prohledávat. 

Google Dokumenty na vzestupu

Každý ortodoxní zastánce Googlu nemá ve svém počítači nainstalovaný Microsoft Office ani OpenOffice.org a používá výhradně Google Dokumenty. Jedná se o sadu on-line nástrojů pro vytváření textových dokumentů, tabulek a prezentací. Potřebujete internet a prohlížeč, nicméně díky technologii Google Gears lze pracovat i offline.

google prekladac.png
 On-line překlad dokumentů

Z Google Dokumentů se stalo univezrální úložiště o velikosti 1 GB. Nabízí přehledné a pohodlné ovládání, včetně kvalitní podpory dalších formátů. Google Dokumenty jsou další ze služeb, které mají vyšší prioritu a neustálý vývoj. Zrovna nedávno Google nabídl možnost překladu dokumentů do jiných jazyků.

google-docs-templates.png
Dokumenty můžete vytvářet i podle předpřipravených šablon

Všechny aplikace Google Dokumentů, tedy Writely (dokumenty), Trix (tabulkový kalkulátor) a  Presently (tvorba prezentací), podporují export do PDF formátu. Především ale umí otevírat formáty sady Microsoft Office i jeho konkurentů. Hlavní myšlenka Google Dokumentů je nadále stejná: „Mějte své dokumenty kdykoliv, kdekoliv“.

Google Wave: narodil a umřel

Ač technologicky zajímavě zpracovaný produkt, rozhodně ale nepatřil do skupiny „musíte mít“. Google Wave nabídl komunikaci v reálném čase. Písmenko po písmenku jste viděli, jak ostatní píší. Mohli jste sdílet obrázky a multimédia.

wave.png  wave.png  wave.png  wave.png
Základní portál Wave, komunikace s přáteli a šachy v podobě externí webové aplikace

Nikdo ale nevěděl, jak a k čemu Google Wave vlastně využít. A jak se zdá, nevěděl to ani Google. O Google Wave se začalo psát v květnu 2009, začátkem srpna 2010 byl ohlášen konec jeho vývoje. Google přiznal, že lidé Google Wave nepřijali tak, jak by si přál. Každý správně Google pozitivní jedinec se však bude vlnit do poslední minuty.

Z Google Wave se tedy stala technologická ukázka a zdroj na „součástky“ – Google již zmínil, že některé jeho části použil či použije v jiných projektech. Některé se možná objeví i chystaném Google Me.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,