Jak být totálně „Google pozitivní“

Google zdarma nabízí řešení od komunikace, organizace času, správy dokumentů až po rozsáhlé komunitní služby. Vstoupit se svým počítačem do Google světa je snadné.

O službách Googlu píšeme na Živě stále častěji. Není se čemu divit, protože Google chrlí jednu novinku za druhou. Někdy jsou to drobnosti, občas zcela nové funkce. K příležitosti nedávných desátých narozenin Googlu jsme připravili článek pro všechny, kteří si chtějí počítač maximálně „zagooglit“.

Základem je prohlížeč, zkusili jste Google Chrome?

Nedváno představený internetový prohlížeč Google Chrome je moderní prohlížeč nabízející dostatečně rychlé jádro pro zobrazení stránek a zpracování JavaScriptu, na kterém má Google postavené všechny webové služby. Ovládání Google Chrome je jednoduché, funkcemi ale nijak nehýří. Chybí například RSS čtečka, ale ta je plnohodnotně zastoupena službou Google Reader.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Google Chrome: malý a rychlý webový prohlížeč

Pokud přesto zůstanete u Internet Exploreru nebo Firefoxu, můžete si stáhnout doplňkový panel Google Toolbar. Lišta obsahuje pole pro vyhledávání, záložkování oblíbených stránek a blokaci nevyžádaných oken. Mezi dalšími funkcemi například naleznete zvýrazněné výsledky vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek
Lišta Google Toolbar pro Firefox a Internet Explorer

E-maily s neomezeným Gmailem

Schránka o velikosti téměř 7 200 MB, kterou nikdy nezaplníte. Neustále se totiž zvětšuje. Rychlé a pohodlné webové rozhraní, využívající v plné míře JavaScript. Štítkování, kterým snadno označíte e-maily. K tomu kvalitní anti-spamový filtr, stabilita a téměř stoprocentní dostupnost. To je Gmail. Nic ale není dokonalé, drobné výpadky se Gmailu nedávno také nevyhnuly.

Klepněte pro větší obrázek
V Gmailu můžete využít i on-line chat založený na Google Talk

Nesporná výhoda Gmailu spočívá v jeho neustálém vývoji. Můžete si aktivovat variantu Gmail Labs, která navíc nabízí přes dvacet vychytávek. O novinkách vždy aktuálně informujeme, takže pravidelní čtenáři vědí, že je možné upravit rozvržení prvků schránky a změnit barvy štítků. Také mohou využít vylepšenou citaci textů. Zapomnětliví uživatelé Gmailu, kteří obvykle e-maily s přílohou odesílají bez ní, ocení funkci, která je na zapomenutou přílohu upozorní.

Zapomeňte na ICQ, je tu Google Talk

Pro rychlou komunikaci s přáteli můžete využít on-line „kecálka“ Google Talk, který je dostupný pro operační systém Microsoft Windows. Není důvod zůstávat u nestabilního ICQ s problémovou licenční politikou. Google Talk je založený na síti Jabber, využívající otevřenou implementaci protokolu XMPP a dostupný zcela zdarma. Kromě textové komunikace můžete posílat soubory a telefonovat.

Kvalita hovoru je uspokojující, navíc s minimálními nároky na výkon počítače a rychlost internetového připojení. Pokud Vám někdo volá a nejste on-line, může vám zanechat hlasový vzkaz (jako na záznamníku), který vám bude do schránky následně doručen v podobě mp3 souboru.

Historie psaní není ukládána na lokálním počítači, ale nachází se ve vašem Gmailu. K historii tak můžete odkudkoliv a kdykoliv přistupovat. Je možné ji i prohledávat. Jestli máte webové stránky, dejte na nich vědět o svém Google Talk stavu pomocí ikon.

Současná aplikace Google Talk již ale pomalu zastarává. Ve vývoji je naštěstí nová verze, kterou můžete stáhnout v rámci Google Labs. Nabízí změněný vzhled, podporou skupinového chatu a nové smajlíky. Upozorňování na nové e-maily bylo rozšířeno o události Google Kalendáře a výstřižky komunitního webu Orkut. Datum vydání nového Google Talk je zatím neznámý.

Klepněte pro větší obrázek
Experimentální verze Google Talk

Vaše dokumenty jedině v Google Docs

Google Docs, nebo-li Google Dokumenty asi není třeba blíže představovat. Jedná se o sadu on-line nástrojů pro vytváření textových dokumentů, tabulek a prezentací. Google tak pomalu útočí na kancelářské aplikace OpenOffice.org a Microsoft Office.

Všechny aplikace Google Dokumentů, tedy Writely (dokumenty), Trix (tabulkový kalkulátor) a  Presently (tvorba prezentací), podporují export do PDF formátu. Aplikace Writely navíc zvládá čtení a zápis souborů ve formátech Microsoft Office, OpenDocument (OpenOffice.org), RTF, HTML a TXT.

Klepněte pro větší obrázek
Dokumenty můžete vytvářet i podle předpřipravených šablon

Nesporná výhoda spočívá v umístění souborů na serverech Googlu, takže se k nim dostanete odkudkoliv, kde je připojení k internetu. Pokud jste off-line, i tak můžete ke svým dokumentům přistoupit přes adresu docs.google.com nebo klepnutím na ikonu zástupce na ploše. Jediné, co potřebuje, je plug-in Google Gears.

Myšlenka je jasná: „Mějte své dokumenty kdykoliv, kdekoliv“. Díky Gears plug-inu pro Internet Explorer a Firefox lze také zálohovat dokumenty, tabulky a prezentace přímo v počítači.

Témata článku: Google, Internet, Web, Doplňkový panel, Zajímavá aplikace, Mapa, Kancelářské aplikace, Google+, Korejština, Experimentální verze, Portugalština, Google Mail, Satelitní snímek, Žhavá novinka, Dánština, Blogger, Spamový filtr, Jak, Google AdSense, FLIR, Picasa, Indexovacího robot, Rychlé jádro, Prohlížeč, Současná aplikacePřehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

PDF je nejuniverzálnější dokumentový formát, přitom ne každý s ním umí pracovat. Když do něj úředníci skenují křivě vytisknuté dokumenty, popírají jeho smysl. Vybrali jsme šest aplikací, které vás naučí PDF využívat efektivně.

Stanislav Janů
PDFSoftware
Recenze filmu Není čas zemřít. Emotivní loučení Daniela Craiga s rolí Jamese Bonda.

Recenze filmu Není čas zemřít. Emotivní loučení Daniela Craiga s rolí Jamese Bonda.

Vizuálně lahodné skloubení špionážního thrilleru a melodramatu.

Marek Čech
Recenze filmů
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály