Jak bude vypadat řešení bezdrátových sítí od Microsoftu

20. září 2002
ACDSee 5.0 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Již před časem jsme informovali, že Microsoft plánuje vstup do další hardwarové oblasti – bezdrátových sítí. Nyní své řešení představil a nabídl i vybavení pro běžný Ethernet. Ceny jsou velmi zajímavé.
Jak bude vypadat řešení bezdrátových sítí od Microsoftu
Oblasti bezdrátových sítí 802.11b dnes analytické společnosti věští jen světlé zítřky, zatímco tradiční počítače mají stagnovat. Není tedy divu, že se chce Microsoft také zakousnout do tohoto rozšiřujícího se koláče. Ze záplavy konkurence chce vybočovat především snadnou konfigurací a zabezpečením out-of-the-box, tedy rovnou po instalaci.

Trochu překvapivě se neomezil jen na bezdrát, ale jde i do drátových sítí. Nabídne síťové karty (PCI, USB a PC Card), rozbočovače i routery pro klasický Ethernet. Pro bezdrátové sítě uvede USB a PC Card varianty bezdrátových síťových karet, základnová stanice bude obsahovat NAT a hardwarový firewall, nebude to tedy běžný přístupový bod, ale router. Bohužel Microsoft nepoužívá označení jako Access Point, Router, Hub a podobně. Místo toho je Wireless Base Station, Ethernet Wired Base Station, Ethernet 5-Port Switch.

V bezdrátovém řešení se spoléhá Microsoft na Intersil PRISM, není to tedy nic nového. Microsoft se chce ze záplavy podobných OEM řešení vymanit zabezpečením a snadností konfigurace. Všechna zařízení budou mít po instalaci zapnuté 128bitové WEP šifrování. Již bylo zmíněno, že přístupový bod je spíš router než běžný hub. Bezdrátová základnová stanice navíc kromě antény obsahuje i 4portový hub. Pro snadnost instalace se budou zařízení v síti identifikovat přes Universal Plug and Play a navíc bude možné po konfiguraci jednoho zařízení vytvořit i Network Set-up Disk, tedy disketu obsahující všechna potřebná nastavení, aby se nemusely přepisovat všechny informace. Wireless Base Station, je jak je standardem, konfigurovatelná přes webové rozhraní, včetně definicí povolených MAC adres, rodičovských zámků a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny komponenty mají elegantní oblý design a kompaktní rozměry. Základnová stanice i při svých schopnostech má rozměry 30×135×175 mm a na stole tak nezabere mnoho místa. Její výkon je udáván mezi 15 a 20 dBm. Bezdrátová síť přes USB má rozměry 66×86×15 mm a udávaný výkon mezi 15 a 17 dBm. Stejný výkon má i PCMCIA karta.

Velmi lákavě vypadají ceny, uvidíme, nakolik budou rozdílné v Evropě. Právě v oblasti bezdrátového Internetu tu bohužel rozdíly jsou:

  • Wireless Base Station (MN-500), $149.95
  • Wireless USB Adapter (MN-510), $79.95
  • Wireless Notebook Adapter (MN-520), $79.95
  • Wireless Desktop Kit (MN-610; Base Station plus USB adapter), $219.95
  • Wireless Laptop Kit (MN-620; Base Station plus Notebook adapter), $219.95
  • 10/100 Ethernet Wired Base Station (MN-100), $79.95
  • 10/100 Ethernet USB Adapter (MN-110), $29.95
  • 10/100 Ethernet Notebook Adapter (MN-120), $39.95
  • 10/100 Ethernet PCI Adapter (MN-130), $24.95
  • 10/100 Ethernet 5-Port Switch (MN-150), $39.95
Zařízení byla oficiálně představena včera, na trh by se měla dostat v průběhu října. Zpoždění za Amerikou tu ale nejspíš nějaké bude, protože u bezdrátových komponent je zatím uvedeno, že jsou schváleny jen pro USA a Kanadu. Doufejme, že to nebude trvat dlouho.

Více informací najdete u Microsoftu

Diskuze (55) Další článek: ACDSee 5.0

Témata článku: Hardware, Microsoft, Síť, Adapter, Universal Plug and play, Potřebné povolení, Síťová karta, Kompaktní rozměr, Ethernet, Play Station, Běžný set, Řešení, Kite, Síťové karty, Switch, Výpad, Base, USB Hub, Wireless


Určitě si přečtěte

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky