Jak bude vypadat nová verze 5 služby Windows Update

V současné době Microsoft provozuje v pořadí již čtvrtou verzi aktualizačního portálu, kterou označuje jako „V4“. Podívali jsme se podrobněji na možnosti připravované páte verze, která vyjde spolu se Service Packem 2 pro Windows XP.

Všichni víme, že v dnešní době složitých aplikací je velmi obtížné – či takřka nemožné – napsat aplikaci bez chyb. Z této skutečnosti logicky vyplývá následná tvorba opravných balíčků pro dané verze programů. Dále je již pouze věcí dané společnosti, jakou formou tyto opravy svého software veřejnosti nabídne – u Microsoftu je to právě Windows Update. Právě pomocí této služby mohou i laičtí uživatelé udržovat svůj počítač aktuální z hlediska nově vydávaných oprav.

Klepněte pro větší obrázekV současné době Microsoft provozuje v pořadí již čtvrtou verzi aktualizačního portálu, kterou označuje jako „V4“. Tato verze je jednoduše dostupná ze všech současných operačních systému Microsoftu pomocí ikony Windows Update z nabídky Start.

Zřejmě kvůli současné váze počítačové bezpečnosti Microsoft připravuje novou – tentokráte již pátou – verzi Windows Update, označenou jako V5. Nová verze funkčně vychází z předchozí verze V4, ale celkově přináší zpřehlednění, lepší orientaci a nové vlastnosti.

Verze 5 je zatím ve stádiu testování

Vstupní branou k již druhé Release Candidate verzi Windows Update 5 je adresa:
http://v5.windowsupdate.microsoft.com

Klepněte pro větší obrázekJelikož se zatím jedná o testovací verzi, přivítá vás při první návštěvě rozcestník, rozlišující zaregistrované beta testery Microsoftu a běžné návštěvníky, kteří si chtějí novou verzi pouze vyzkoušet. Registrovaní testeři mají k dispozici navíc ještě některé doplňující funkce. To že se jedná o betaverzi je chvilkově ještě znát – ne všechny texty a okna jsou například vždy dostupná v českém jazyce.

Čekejte prosím, zjišťuji stav pacienta…

K tomu, aby Windows Update mohl zjistit stav počítače, potřebuje nějaký prvek, který mu to dovolí. Tento rys je shodný s předchozí verzí 4 – při první návštěvě se instaluje Microsoftem podepsaná komponenta Windows Update. Samozřejmě Windows Update 5 nabízí novější verzi, která je bohužel ale podle prvotní odezvy mírně větší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Důležitým cílem je přehlednost

Již na první pohled je vidět, že se Microsoft snaží uzpůsobit tuto službu nejen pro ostřílené profesionály, ale také pro běžné smrtelníky, kteří tvoří nemalé procento uživatelů Windows.

Celkově portál dostal vzdušnější a přehlednější vzhled. Ihned po instalaci detekční komponenty a zjištění stavu se zobrazí úvodní obrazovka:

Klepněte pro větší obrázek

Cesta běžných uživatelů – expresní instalace

Expresní instalace je uzpůsobena právě pro lidi, kteří nemají s počítači až tak velké zkušenosti nebo nemají náladu se přehrabovat v desítkách nabízených souborů. Funguje jasně a přímočaře – po detekci nabídne a nainstaluje pouze důležité aktualizace a aktualizace zabezpečení, které daný počítač potřebuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Cesta profesionálů – vlastní instalace

Klepněte pro větší obrázekVlastní instalace se ve velké míře podobá starší verzi V4 systému. Nabízí se možnost výběru jednotlivých konkrétních aktualizací, rozdělených do několika kategorií.

Kategorie jsou děleny na důležité aktualizace (vesměs opravy kritických chyb), doporučené aktualizace (možná rozšíření a nové verze komponent systému) a aktualizace hardware (eventuální nové verze ovladačů pro hardware).

Klepněte pro větší obrázek

Mám vybráno, zabalte mi to prosím

Ve chvíli, kdy jsou komponenty pro stažení vybrány, lze přistoupit k poslednímu kroku – stažení a instalaci.

Klepněte pro větší obrázek

Proces je prakticky shodný s předchozí variantou a na svém konci případně vyústí v restart daného stroje.

Klepněte pro větší obrázek

Co tu máme dál?

Podobně jako v minulé verzi obsahuje i Windows Update 5 souhrnou obrazovku s historií nainstalovaných záplat. Občas se může hodit i možnost tisku celé informační sestavy.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení dále umožňuje výběr komunikačního jazyku portálu.

Klepněte pro větší obrázek

Možnost beta verzí?

Zajímavostí je jedna z možností Nastavení, která umožní zobrazovat v rámci souborů v přehledu Windows Update i beta verze. Tuto možnost (pokud ve finální verzi systému zůstane) budou zřejmě hodně využívat počítačoví dobrodruzi a lidé, testující nové vlastnosti přinášené v rámci vylepšování a změn v produktech.

Klepněte pro větší obrázek

Automatické instalace záplat?

Vzhledem k tomu, že většina z nás nemá čas pravidelně navštěvovat webové stránky jen kvůli tomu, jestli Microsoft něco neuvolnil, existuje již od systému Windows ME funkce Automatické aktualizace.

Budoucí Service Pack 2 pro Windows XP, nesoucí se především v duchu bezpečnosti, již tuto položku bude mít ve výchozím stavu pravděpodobně plně zapnutou. Windows Update verze 5 přináší i vylepšení v této automatické aktualizaci – minimálně ve vzhledu a zpřehlednění.

Přístup do Automatických aktualizací je následně možný přes Ovládací panely.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud je systém automatických aktualizací dostupný, budete o jeho nastavení informování i na hlavní stránce Windows Update informačním rámečkem v pravé části stránky. Navíc je zde možnost nastavit si čas pravidelných kontrol aktualizací.

Klepněte pro větší obrázek

Kdy bude nová verze?

Nová verze Windows Update bude s největší pravděpodobností uvolněna stejně s v poslední době velmi očekávaným Service Packem 2 pro Windows XP. Portál v současné chvíli jeví ještě drobné mouchy, ale Microsoft má ještě nějaký ten den na doladění detailů a českých překladů. Všeobecně lze ale říct, že Microsoft udělal dobrý krok k zpřehlednění takto důležité problematiky pro běžné uživatele.

Diskuze (38) Další článek: Soubory: Slovíčka – trpaslík, který naučí

Témata článku: Hardware, Microsoft, Windows, Windows Update, Sestavy, Verse, Nemalé procento, Současný systém, Informační panel, Důležitý cíl, Nová možnost, Běžná aktualizace, Windows update?, Doporučené pořadí, Nová aktualizace, Předchozí návštěvník, Window, Běžná verze, Windows +, Jak, Dostupná komponenta, Důležitý krok, Verze, Nová služba, Výpad


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně