Jak bude vypadat Internet v roce 1999?

Jedna a jedna jsou tři, ženy = nadpoloviční většina uživatelů Internetu, pécéčk za 400 dolarů...
Do odvážných předpovědí se – jako obvykle – pouští analytická firma IDC. Tentokrát zveřejnila studii o tom, jak bude vypadat světový Internet zejména z hlediska velkých firem, které na něm působí. A ačkoli se IDC mýlí poměrně často (těžký život věštců v počítačích), tentokrát nemohu než souhlasit.

Rok 1999 bude pro světový Internet rokem velké konsolidace – konečně prý vznikne několik gigantů, kteří v něm budou udávat takt. Týká se to všech oblastí, především ale internetových médií a tzv. portálů. V této oblasti se mají spojovat obvykle giganti z tradiční oblasti (filmové společnosti, vydavatelé ad.) s internetovými vlastníky médií a služeb, například je už nyní známé partnerství Time Warneru s Yahoo či Disney s Infoseekem. Partnerství mezi velice rozdílnými firmami obvykle fungují právě tímto způsobem – určitou dobu se oťukávají a učí se spolupracovat, pokud vše dopadá dobře, je umetená cesta pro spojení. A kombinace tradičního média s Internetovým je nezvykle plodná pro oba tábory – každý totiž přinese do spojené své zákazníky, platí, že 1+1=3 více než kdekoli jinde.

Médium vytváří komunitu – a komunita je nesmírně důležitá pro obchod. Proto se do tvorby internetových médií – což je dnes mnohem rychlejší i levnější než tvorba médií tradičních – vrhají i firmy, do kterých bychom to neřekli, jako je Microsoft, finanční instituce, výrobci nápojů, obuvi a podobně. IDC navíc uvádí tři zajímavé předpovědi: Compaq prý prodá AltaVistu, Infoseek se sloučí s Lycosem, NBC (televizní stanice) více pohltí CNET (News.com). Mezi další předpovědi IDC, netýkající se pouze Internetu, patří, že osobní počítače se budou blížit 400 USD – což zhruba odpovídá částkám, které jsem uváděl v jednom ze starších článků, tj. největší šunty pod desítku, značkové stroje mezi 12-16 000 Kč. IDC dále tvrdí, že poprvé překročí počet amerických žen na Internetu polovinu všech uživatelů v této řeči; současně poprvé překročí padesát procent i podíl neamerických uživatelů.

Živě komentuje: co se týká předpovědí, jsou určitě logické. Pro Compaq nemá AltaVista příliš smysl, protože se jí bude více dařit samostatně, zmizí konflikty zájmů. Infoseek a Lycos jsou právě v soupeření Yahoo, Excite a AltaVisty dva slabší vzadu, spojením se do první trojky vyhledávačů a katalogů vklíní.

Zajímavé je, že IDC stále prosazuje portály jako budoucí „megasite“. Přitom většina internetových guru už pojem portálu spíše opouští, neboť není důležité vejít a projít, ale zůstat.

Podíl ženské populace na Internetu nám s českými několika procenty může připadat neuvěřitelně: osobně si skutečně nedovedu představit dobu, kdy toto nastane u nás – myslím, že zakódování dojmu, že „počítače jsou přece pro chlapy“ je u podstatné části domácí populace nevykořenitelné a odejde s ní do hrobu.

Váš názor Další článek: Internetové obchody zaznamenaly vánoční šílenství

Témata článku: Microsoft, Internet, Důležitá oblast, Filmové studio, Velký smysl, Guru, Velká trojka, Velký vydavatel, Důležité partnerství, Budoucí konflikt, Time Warner, Disney, Předpověď

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší