Jak bude vypadat Internet v roce 1999?

Jedna a jedna jsou tři, ženy = nadpoloviční většina uživatelů Internetu, pécéčk za 400 dolarů...
Do odvážných předpovědí se – jako obvykle – pouští analytická firma IDC. Tentokrát zveřejnila studii o tom, jak bude vypadat světový Internet zejména z hlediska velkých firem, které na něm působí. A ačkoli se IDC mýlí poměrně často (těžký život věštců v počítačích), tentokrát nemohu než souhlasit.

Rok 1999 bude pro světový Internet rokem velké konsolidace – konečně prý vznikne několik gigantů, kteří v něm budou udávat takt. Týká se to všech oblastí, především ale internetových médií a tzv. portálů. V této oblasti se mají spojovat obvykle giganti z tradiční oblasti (filmové společnosti, vydavatelé ad.) s internetovými vlastníky médií a služeb, například je už nyní známé partnerství Time Warneru s Yahoo či Disney s Infoseekem. Partnerství mezi velice rozdílnými firmami obvykle fungují právě tímto způsobem – určitou dobu se oťukávají a učí se spolupracovat, pokud vše dopadá dobře, je umetená cesta pro spojení. A kombinace tradičního média s Internetovým je nezvykle plodná pro oba tábory – každý totiž přinese do spojené své zákazníky, platí, že 1+1=3 více než kdekoli jinde.

Médium vytváří komunitu – a komunita je nesmírně důležitá pro obchod. Proto se do tvorby internetových médií – což je dnes mnohem rychlejší i levnější než tvorba médií tradičních – vrhají i firmy, do kterých bychom to neřekli, jako je Microsoft, finanční instituce, výrobci nápojů, obuvi a podobně. IDC navíc uvádí tři zajímavé předpovědi: Compaq prý prodá AltaVistu, Infoseek se sloučí s Lycosem, NBC (televizní stanice) více pohltí CNET (News.com). Mezi další předpovědi IDC, netýkající se pouze Internetu, patří, že osobní počítače se budou blížit 400 USD – což zhruba odpovídá částkám, které jsem uváděl v jednom ze starších článků, tj. největší šunty pod desítku, značkové stroje mezi 12-16 000 Kč. IDC dále tvrdí, že poprvé překročí počet amerických žen na Internetu polovinu všech uživatelů v této řeči; současně poprvé překročí padesát procent i podíl neamerických uživatelů.

Živě komentuje: co se týká předpovědí, jsou určitě logické. Pro Compaq nemá AltaVista příliš smysl, protože se jí bude více dařit samostatně, zmizí konflikty zájmů. Infoseek a Lycos jsou právě v soupeření Yahoo, Excite a AltaVisty dva slabší vzadu, spojením se do první trojky vyhledávačů a katalogů vklíní.

Zajímavé je, že IDC stále prosazuje portály jako budoucí „megasite“. Přitom většina internetových guru už pojem portálu spíše opouští, neboť není důležité vejít a projít, ale zůstat.

Podíl ženské populace na Internetu nám s českými několika procenty může připadat neuvěřitelně: osobně si skutečně nedovedu představit dobu, kdy toto nastane u nás – myslím, že zakódování dojmu, že „počítače jsou přece pro chlapy“ je u podstatné části domácí populace nevykořenitelné a odejde s ní do hrobu.

Váš názor Další článek: Internetové obchody zaznamenaly vánoční šílenství

Témata článku: Microsoft, Internet, Disney, Time Warner, Předpověď, Velká trojka, Velký vydavatel, Filmové studio, Guru, Důležité partnerství, Budoucí konflikt, Velký smysl, Důležitá oblast

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost