Jak bude vypadat decentralizovaná správa domény .cz

CZ.NIC zveřejnil důležitý dokument přesně popisující jak bude vypadat nová podoba správy doménových jmen v české doméně .cz.
K poslední velké změně v Pravidlech registrace a v provozu centrálního registračního systému pro doménu nejvyšší úrovně .cz došlo v roce 1999. Doménu .cz od té doby spravuje zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC. Jeho hlavní činností je zastupování nejvyšší domény .cz při koordinaci národních a regionálních registrátorů a standardizačních institucí, definování pravidel pro přidělování doménových jmen v doméně .cz a vytváření mechanismů pro jejich dodržování. Je současně i registrátorem doménových jmen a vede registr doménových jmen.

Zkušenosti z provozu informačního systému pro správu domény ukázaly na obtížnost řešení problémů spojených se spekulacemi kolem registrace domén (např. blokace domén subjekty vyhýbajícími se placení a prokázání identity atp.). Praxe rovněž potvrdila nutnost řešit na kvalitativně vyšší úrovni oblast bezpečnosti a zajistit úpravy systému v souladu se změnami mezinárodních norem a doporučení.

Na konci roku 2002 schválila valná hromada sdružení CZ.NIC projekt „Decentralizované správy domény cz“ (dále jen „DSD“). Hlavní výhodou nového systému je vytvoření bezpečného a stabilního prostředí, které nebude závislé na jediném poskytovateli, jakož i vytvoření tržního prostředí, které povede ke zkvalitnění poskytovaných služeb a přirozené regulaci cen.

V současné době se připravuje nasazení tohoto nového systému.

Vlastní informační systém DSD je rozdělen na tři funkční bloky:

DNS – Domain Name System, CR - Centrální Registr a LRR – Last Resort Registr.

Server pro DNS a Centrální registr bude i nadále spravován sdružením CZ.NIC, budou v něm vedeny potřebné informace o doménových jménech v doméně .cz a jejich držitelích. Centrální registr bude užíván všemi registrátory.

Jednotliví žadatelé o doménu si nově registrují doménu prostřednictvím „registrátorů“. Registrátorem se může stát ta obchodní společnost, která vyhoví schváleným pravidlům pro registrátory a se sdružením CZ.NIC má uzavřenu smlouvu. Aktuální seznam registrátorů je udržován na www.nic.cz, pokyny tam nevyjmenovaného registrátora CZ.NIC nepřijímá. Jedním z registrátorů je i sdružení CZ.NIC, které provozuje tzv. LRR (Last Resort Registrar), další informace budou na adrese http://www.lrr.cz.

Systém DSD bude uveden do provozu v září 2003. Konkrétní datum bude oznámeno na www.nic.cz. Po tomto datu budou nové registrace prováděny pouze prostřednictvím registrátorů. Registrace uskutečněné (či prodloužené) před zavedení DSD zůstávají v platnosti do data, do kdy je doménové jméno registrováno a tudíž je i uhrazena platba (datum lze nalézt na www.nic.cz). Bez ohledu na nový ceník nebude u těchto případů ze strany sdružení CZ.NIC požadován doplatek či vracena část platby.

Všechny stávající domény budou ke dni zahájení provozu DSD převedeny do LRR a držitelé domény dostanou informaci e-mailem. Jeho součástí bude i výzva, aby si vybrali registrátora. Vybraný registrátor je pak v systému veden jako „Určený registrátor“. Každému registrovanému Doménovému jménu přísluší právě jeden Určený registrátor.

Držitel si musí stanovit registrátora nejpozději do data, do kdy je doména uhrazena. Registrátor, kterého si držitel vybere, zařídí, aby u doménového jména byl zaveden jako Určený registrátor. Jedním z registrátorů, pro které se může držitel rozhodnout, je i LRR.

Veškeré změny pak držitel provádí pouze prostřednictvím Určeného registrátora, kterému také hradí veškeré platby. Držitel nebude už nic platit sdružení CZ.NIC, to bude službu fakturovat Určenému registrátorovi.

V případě, že držitel domény nevybere registrátora ve stanoveném termínu (ani po všech upomínkách), dojde podle platných pravidel ke zrušení registrace domény.

Systém DSD umožňuje také měnit Určeného registrátora. Držitel oznámí novému registrátorovi, že požaduje, aby spravoval jeho doménové jméno a ten zařídí, že u něj bude nově uveden jako Určený registrátor. Tedy tato změna musí být doložena souhlasem držitele. Při zavedení DSD bude použita výjimka. U existujících doménových jmen, kde plátcem je některý ze smluvních registrátorů, může takový registrátor provést záznam o tom, že je Určeným registrátorem konkrétního doménového jména i bez souhlasu držitele.

Sdružení CZ.NIC provozuje LRR především proto, aby zajistilo držitelům doménových jmen jistotu konkrétní registrace. V případě, že dojde k ukončení činnosti některého z registrátorů, stane se dočasně pro všechna jím spravovaná doménová jména LRR Určeným registrátorem a umožní držitelům vybrat si nového registrátora. Za tento pobyt v LRR nebude držitel platit (doba je omezena max. 12 měsíci, řídí se vztahem na roční cyklus obnovení registrace).

Registrátor LRR umožní držitelům doménových jmen kromě záchranné funkce i běžné služby. U nových registrací však dojde k podstatné změně. LRR přijme žádost o registraci, pokud v okamžiku jejího zpracování je doménové jméno volné. Přidělí variabilní symbol pro úhradu platby, ale doménové jméno nezablokuje. V okamžiku zpracování úhrady opět zkoumá LRR, zda doménové jméno je volné a pokud ano, teprve pak provede registraci. Pokud je už zaregistrované, vrátí zálohu plátci. Tím LRR zamezí bezplatné blokaci doménových jmen.

Podrobné informace jsou uvedeny na http://www.nic.cz/cznic/projekty/index.html v části „Decentralizovaná správa domény cz“ .

Diskuze (43) Další článek: Winamp 5 Alpha 1

Témata článku: Doména, Nové pravidlo, Správa, Resort, Vybraný registrátor, Roční cyklus, Nová změna, Nejvyšší úroveň, Last, DEC, Stabilní prostředí


Určitě si přečtěte

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 48

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku