Jak běžely betaverze Windows 2000

Jaké byly rozdíly mezi jednotlivými betaverzemi Windows 2000, jak byly přidávány postupně nové a nové vlastnosti.
Tomáš Tůma: Jaké byly rozdíly mezi jednotlivými betaverzemi Windows 2000, jak byly přidávány postupně nové a nové vlastnosti.

Beta 3
Již Beta 3 byla poměrně kvalitní verzí. Instalátor existoval ve finální podobě a Windows se daly plnohodnotně používat. Občas se pouze vyskytovaly problémy při startu. Na některých počítačích se objevovala před nastartováním asi půlminutová pauza, která některé uživatele provokovala ke stisku tlačítka Reset. Jindy byl start přerušen chybou STOP, ta se však neopakovala (naštěstí) vícekrát po sobě. Průběh první poloviny startovací části byl indikován prostými tečkami v textovém režimu. Objevil jsem ještě několik nesrovnalostí při pokusu hrát některé hry, ale jinak byl systém celkově stabilní.

O stabilitě se však nedá mluvit u aplikací. Mnoho programů (mezi jinými i Visual C++ 6.0) provádělo nevysvětlitelné chyby a zjevně mělo problémy s kompatibilitou. Další verze Windows se však v tomto směru zdají být výhodnější. Beta 3 měla sestavení 2031.

Release Candidate 2
Release Candidate 1 se lišil od Bety 3 pouze o několik sestavení, proto se můžeme podívat rovnou na Release Candidate 2, který byl uvolněn na začátku října 1999. V této verzi (sestavení 2128) se zúročila především snaha Microsoftu o interakci s uživateli a betatestery. Došlo k vylepšení všech průvodců a chybových hlášení, v systému byla doladěna uživatelská rozhraní. Byly doplněny varovné texty k akcím, které by mohly mít vliv na výkon počítače nebo sítě. Ke každé službě operačního systému již existují kvalitní popisy, dialogová okna jsou řešena tak, aby při lokalizaci do jiných jazyků nedocházelo k nelogickému rozdělení textu apod.

V hardwarové oblasti jsme se dočkali podpory širší řady především multifunkčních zařízení (skener + tiskárna apod. ). V síťové oblasti byla novinkou jak podpora RRAS pro velké organizace, tak Internet Connection Sharing (Sdílené připojení k Internetu) pro menší firmy a domácnosti. V neposlední řadě se musíme zmínit o Windows Media Services. Jedná se o multimediální balík pro uživatele Internetu a intranetu, založený na bázi serveru a komponent, pomocí kterých můžete kvalitně přenášet multimediální data.

Release Candidate 3
Windows 2000 RC3 (sestavení 2183) byly vydány v listopadu 1999 a jsou poslední neostrou verzí Windows 2000. Uživatel si na ní hned všimne mnohem rychlejšího startu než u předchozích verzí.

Po řadě odkladů a prodloužení byly v polovině prosince uvedeny Windows 2000 RTM (Ready To Manufacture, připraveny k výrobě). Tato verze je už podle názvu určena pro lisování ostrých verzí a jejím dokončením skončilo betatestování.

Konec programu znamenal především konec podpory betaproduktů ze strany Microsoftu. Byl ukončen provoz podpory po telefonu (to nás v ČR asi moc nemrzelo), zrušena diskusní skupina a skončil prodej verze RC2. Neznamená to, že by se všechny licence neostrých verzí staly ihned ilegálními. Bety a RC bylo možné provozovat v souladu s licencí až do uvedení Windows 2000 na trh, tedy do dnešního dne. Abyste mohli používat Windows 2000 i nadále, budete muset zaplatit za upgrade. I zde se však skrývá jeden háček. Nelze upgradovat z libovolné betaverze, nejstarší možnou verzí pro upgrade je RC1.

Diskuze (1) Další článek: Actrix Technical nyní také s nálepkou Design 2000

Témata článku: Windows, Internet, Betaverze, Startovací okno, Jak, Release, Windows +, Možný upgrade, Win +, Win + N, Window, Startovací čas, RRASGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu