Jak běžely betaverze Windows 2000

Jaké byly rozdíly mezi jednotlivými betaverzemi Windows 2000, jak byly přidávány postupně nové a nové vlastnosti.
Tomáš Tůma: Jaké byly rozdíly mezi jednotlivými betaverzemi Windows 2000, jak byly přidávány postupně nové a nové vlastnosti.

Beta 3
Již Beta 3 byla poměrně kvalitní verzí. Instalátor existoval ve finální podobě a Windows se daly plnohodnotně používat. Občas se pouze vyskytovaly problémy při startu. Na některých počítačích se objevovala před nastartováním asi půlminutová pauza, která některé uživatele provokovala ke stisku tlačítka Reset. Jindy byl start přerušen chybou STOP, ta se však neopakovala (naštěstí) vícekrát po sobě. Průběh první poloviny startovací části byl indikován prostými tečkami v textovém režimu. Objevil jsem ještě několik nesrovnalostí při pokusu hrát některé hry, ale jinak byl systém celkově stabilní.

O stabilitě se však nedá mluvit u aplikací. Mnoho programů (mezi jinými i Visual C++ 6.0) provádělo nevysvětlitelné chyby a zjevně mělo problémy s kompatibilitou. Další verze Windows se však v tomto směru zdají být výhodnější. Beta 3 měla sestavení 2031.

Release Candidate 2
Release Candidate 1 se lišil od Bety 3 pouze o několik sestavení, proto se můžeme podívat rovnou na Release Candidate 2, který byl uvolněn na začátku října 1999. V této verzi (sestavení 2128) se zúročila především snaha Microsoftu o interakci s uživateli a betatestery. Došlo k vylepšení všech průvodců a chybových hlášení, v systému byla doladěna uživatelská rozhraní. Byly doplněny varovné texty k akcím, které by mohly mít vliv na výkon počítače nebo sítě. Ke každé službě operačního systému již existují kvalitní popisy, dialogová okna jsou řešena tak, aby při lokalizaci do jiných jazyků nedocházelo k nelogickému rozdělení textu apod.

V hardwarové oblasti jsme se dočkali podpory širší řady především multifunkčních zařízení (skener + tiskárna apod. ). V síťové oblasti byla novinkou jak podpora RRAS pro velké organizace, tak Internet Connection Sharing (Sdílené připojení k Internetu) pro menší firmy a domácnosti. V neposlední řadě se musíme zmínit o Windows Media Services. Jedná se o multimediální balík pro uživatele Internetu a intranetu, založený na bázi serveru a komponent, pomocí kterých můžete kvalitně přenášet multimediální data.

Release Candidate 3
Windows 2000 RC3 (sestavení 2183) byly vydány v listopadu 1999 a jsou poslední neostrou verzí Windows 2000. Uživatel si na ní hned všimne mnohem rychlejšího startu než u předchozích verzí.

Po řadě odkladů a prodloužení byly v polovině prosince uvedeny Windows 2000 RTM (Ready To Manufacture, připraveny k výrobě). Tato verze je už podle názvu určena pro lisování ostrých verzí a jejím dokončením skončilo betatestování.

Konec programu znamenal především konec podpory betaproduktů ze strany Microsoftu. Byl ukončen provoz podpory po telefonu (to nás v ČR asi moc nemrzelo), zrušena diskusní skupina a skončil prodej verze RC2. Neznamená to, že by se všechny licence neostrých verzí staly ihned ilegálními. Bety a RC bylo možné provozovat v souladu s licencí až do uvedení Windows 2000 na trh, tedy do dnešního dne. Abyste mohli používat Windows 2000 i nadále, budete muset zaplatit za upgrade. I zde se však skrývá jeden háček. Nelze upgradovat z libovolné betaverze, nejstarší možnou verzí pro upgrade je RC1.

Diskuze (1) Další článek: Actrix Technical nyní také s nálepkou Design 2000

Témata článku: Internet, Windows, Betaverze, Release, Možný upgrade, Windows +, Window, Startovací okno, Win +, Startovací čas, Jak


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5