Jak bez rizika vyzkoušet Linux?

V dnešní době se často píše a mluví o operačním systému Linux a celkově o volně šiřitelném softwaru. V úvahách na toto téma se vedou většinou odborné diskuse o výhodách a záporech jednoho nebo druhého produktu, ale zapomíná se na uživatele, které zajímá snadné ovládání a uživatelsky přívětivé prostředí než názorové boje mezi příznivci daného produktu.
V dnešní době se často píše a mluví o operačním systému Linux a celkově o volně šiřitelném softwaru. V úvahách na toto téma se vedou většinou odborné diskuse o výhodách a záporech jednoho nebo druhého produktu, ale zapomíná se na uživatele, které zajímá snadné ovládání a uživatelsky přívětivé prostředí než názorové boje mezi příznivci daného produktu.

Při prosazování Linuxu se musí brát ohledy na běžné uživatele, pro které je instalace (konfigurace) překážkou. Jeden z hlavních problémů - uživatel využívá svůj počítač na zábavu, komunikaci, práci a pro kterého není i instalace OS Windows snadná, natož instalace Linuxu nemluvě o tom, že Linux si chce jen vyzkoušet nebo otestovat. Dalším problémem je adaptace na nové prostředí, i když se nadstavbové grafické prostředí například KDE přibližuje GUI (grafické uživatelské prostředí) ve Windows stále je to velký zásah do zvyků člověka, který je "odkojen" operačním systémem Windows.

Mnoho lidí na Linux nepřejde, protože těmto uživatelům Windows nabízí vše co potřebují, ale je zde také mnoho těch, kteří by chtěli Linux vyzkoušet, ale mají strach se pustit do instalace. Pro ně je určena speciální distribuce - DemoLinux (první verze založena na distribuci Mandraku a druhá na Debianu), který nic nezapisuje na disk a veškerá práce probíhá pomocí CD-ROM mechaniky a RAMky, kde se vytvoří RAM disk pomocí nějž si může bez rizika vyzkoušet jaký ten proklamovaný a "bájný" Linux doopravdy je. To znamená, že po vypnutí počítače (nebo restartu) a vyjmutí CD budete mít zpět svůj operační systém neboť se DemoLinux vymaže z paměti RAM a tak se nemusíte strachovat o svá data.

DemoLinux 2.0

Prvním krokem je získání této distribuce. Jsou dvě možnosti: první z nich je stažení ze oficiálních stránek, ovšem pro modemisty a nejen pro ně je stažení několika stovek MB a následné vypálení zbytečně zdlouhavé a i finančně nákladné, proto je lepší využít druhou možnost, kterou je vypálení CD na VypalCD za cca 150 Kč i s dobírkou, což není tak moc a jistě je dobré nad touto možností uvažovat.

Nejprve je nutné zjistit jestli počítač má nastaveno bootování z CD-ROM, jestliže tomu tak není je nutné provést změnu nastavení BIOSu, tak aby se bootovalo z CD.

Po vložení CD a spuštění počítače se zobrazí první nabídka (k dispozici je například volba informací o projektu, instalaci na disk atd.), která slouží k vybrání rozlišení 640x480, 800x600, 1024x768, kde je nutné zapsat první číslici např. 800 a stisknout enter, poté pokračuje spouštění DemoLinuxu. Po bootovaní a detekci obsaženého hardware se zobrazí nabídka na výběr jazykového prostředí (bohužel čeština není v seznamu naopak je obsažena slovenština i přesto doporučuji angličtinu), dále budete dotázáni na klávesnici, kde je možnost volby české klávesnice. Jestliže váš počítač obsahuje síťovou kartu budete dotázáni na potřebné informace (IP adresa atd.).

Po ukončení všech "instalačních" procedur se zobrazí přihlašovací okénko. Do první kolonky login stačí napsat demo a vybrat z nabídky možností prostředí pro DemoLinux a potvrdit.

K dispozici je:

 • Default - asi nejlepší možná volba na seznámení se základním nadstavbovým grafickým uživatelským rozhraním OS Linux (upravené Gnome sessions, pozadí, vlastnosti atd.).
 • Gnome sessions - grafické uživatelské prostředí, které se po chvíli průzkumu zažije a snadně se ovládá.
 • KDE - další grafické uživatelské prostředí Linuxu, které je nejvíce podobné OS Windows, i když zde naleznete jisté odlišnosti. Jestli chcete češtinu, klikněte na hlavní nabídku Settings/Desktop/Language po výběru češtiny klikněte na Apply. Bohužel se některá diakritická znaménka nezobrazují korektně.
 • Star Office - kancelářský balík, který sice můžete spustit v grafickém prostředí pod příslušnou ikonou, ale pro větší rychlost můžete Star Office 5.1 spustit samostatně.
 • Enlightement - další alternativa ovládání Linuxu, pomocí klikání myší.
 • TWM - podobné jako předchozí s odlišným ovládáním.
 • Failsafe - zobrazení terminálu.
K dispozici je mnoho různých aplikací od grafických editorů až po hry, vše si samozřejmě můžete vyzkoušet bez omezení. DemoLinux obsahuje i možnost instalace na disk, kdyby se vám zalíbil a chtěli byste ho používat.

Minimální požadavky:

 • PC s CD-ROM (alespoň 8x rychlostní)
 • 64 MB RAM ovšem čím více tím lépe
 • VESA 2.0 kompatibilní grafické adaptery
 • PS/2 nebo sériová myš
Osobně jsem při spouštění neměl žádné problémy a veškerý hardware se bez problému detekoval. Velkou výhodou je hlavně skutečnost používání a vyzkoušení bez nutnosti jakékoli instalace a seznámení se se základním nadstavbovým grafickým prostředím Linuxu.
Diskuze (51) Další článek: Zveřejněny minimální požadavky Windows XP

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,