Hardware | Počítače | Grafické karty

Jak a proč podražily počítače: totožná sestava stála v roce 2016 o dva tisíce méně

  • Výrobci paměťových čipů DRAM nestíhají poptávku mobilního segmentu
  • Ze stejného důvodu chybí i NAND paměti
  • Za vzorovou sestavu bychom před dvěma lety zaplatili o 1 600 méně

Pokud si na některém ze srovnávačů najdete grafy cen u procesorů, pevných disků nebo třeba základních desek objevíte standardní postupné zlevňování. Jako u většiny elektroniky. Jenže když si vyhledáte ceny operačních pamětí, pak na vás čeká opačný trend. Zatímco před dvě lety stál 16GB kit od Kingstonu dva tisíce, teď je cena více než dvojnásobná. Mohou za to smarphony i nové procesory do serverů.

Nedostatek pamětí

Dodávky výrobců paměťových čipů typu DRAM jsou nedostatečné především v posledních dvou letech. Výkyvy v cenách pamětí jsou běžné a pravidelně se opakují, nicméně aktuální cyklus trvá nečekaně dlouho a výhled na nejbližší měsíce nehovoří o zlepšení.

Klepněte pro větší obrázek
Příjmy výrobců pamětí typu DRAM (zdroj: Statista)

Výrobci jako SK Hynix, Samsung nebo Micron sice stále zvětšují objemy vyrobených paměťových čipů, nicméně především pro potřeby výrobců smartphonů je to málo. Růst výroby ostatně dokládá i graf odborníků z Dramexchange. Ten ukazuje plánovaný a aktualizovaný odhad výroby. Zatímco v plánu byla postupná stagnace výroby, i v roce 2018 bude produkce paměťových čipů razantně narůstat.

Klepněte pro větší obrázek
Předpověď produkce paměťových čipů typu DRAM (zdroj: Dramexchange)

Potřeby výrobců operačních pamětí pro segment počítačů potom dokládá i loňský krok společnosti Nanya, která je čtvrtým největším výrobcem paměťových čipů. I když se na nějakou dobu stáhla z tohoto segmentu a zůstala pouze v kategorii mobilních pamětí, nyní vyrábí opět i čipy pro PC.

Kromě mobilního trhu totiž vytěžují výrobce pamětí i servery, kde si nasazení nových modelů AMD Epyc a Intel Skylake SP žádá nové paměti. Na běžné koncové zákazníky se tak dostává pouze s velmi vysokými cenami.

Paměti NAND stagnují

Zatímco v případě pamětí typu DRAM si podíl mezi zvyšující se poptávkou dělí mobilní a serverový segment, u NAND je to prakticky pouze první z nich. Pro paměťové čipy tohoto typu nečekáme v dohledné době alternativu, která by mohla do smartphonů zamířit. I proto nebudou ceny tradičních úložišť typu SSD, které na těchto pamětech stojí, v dalších měsících klesat. Zároveň se však již s velkou pravděpodobností zastavil jejich růst. I tak jsou ale ceny úložišť stále výš než před dvěma lety.

Nadějí tak jsou nové technologie jako 3D NAND, které nabízí větší hustotu (až o 40 %) a jsou tak efektivnější na výrobu. I když výrobní náklady o něco stoupnou, stále se vyplatí přejít na novou technologii. Do svého portfolia zařadili tyto úložiště prakticky všichni výrobci a na rozdíl od SSD se standardními NAND čipy jejich ceny kontinuálně klesají. To ostatně dokazuje graf s cenami úložiště WD.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zatímco cena WD SSD s čipy 3D NAND postupně klesá, běžné SSD Kingstonu si stále drží vyšší cenu než před dvěma lety (zdroj: Heureka.cz)

Těžaři: stále stejná pohádka

Zatímco u pamětí může za nedostatky celková poptávka trhu, v segmentu grafických karet je to úzká skupina zákazníků – těžaři kryptoměn. Ti se zasloužili o nedostupné GTX 1060 či RX 580 a velmi drahé karty z vyššího segmentu. O tom jsme ostatně psali před několika dny, kdy jsme porovnávali sestavu poskládanou po jednotlivých komponentách s hotovým počítačem. Ten může vyjít o několik tisíc levněji.

Klepněte pro větší obrázek
Růst ceny grafické karty GTX 1070 od Asusu (zdroj: Heureka.cz)

Tady se však situace oproti pamětem může velmi rychle otočit vinou extrémně dynamického trhu s kryptoměnami. Pokud zájem opadne či se začne nevyplácet těžba na grafikách, může být trh zaplaven použitými kusy a výrobcům se začnou na skladě hromadit grafiky po zvýšení produkce.

Počítač v roce 2016 a nyní

Abychom názorně demonstrovali dopad zdražování zmíněných komponent, poskládali jsme ukázkovou sestavu a porovnali ceny v červnu 2016 a nyní. V případě skříně a zdroje jsme nechali fixní cenu, tam žádné výrazné změny nezaznamenáváme. Jde o průměrné ceny, jak je zaznamenal srovnávač Heuréka:

Komponenty červen 2016 leden 2018
Deska Asus B150 Pro Gaming 3 300 Kč 2 400 Kč
CPU Core i5-6500/i5-7500 5 800 Kč 5 000 Kč
RAM Kingston HyperX 16 GB 2 600 Kč 5 400 Kč
GPU MSI GTX 1060 Gaming X 9 900 Kč 10 100 Kč
SSD Kingston UV400 240 GB 1 700 Kč 2 100 Kč
HDD Seagate 7200 1 TB 1 500 Kč 1 400 Kč
Skříň 2 000 Kč 2 000 Kč
Zdroj 1 100 Kč 1 100 Kč
Celkem 27 900 Kč 29 500 Kč

Jak vidno, před rokem a půl bychom za stejnou cenu zaplatili minimálně o 1 600 korun méně. A to i přes fakt, že v červnu 2016 byla grafika GTX 1060 naprostou novinkou. O osmnáct měsíců později by ve standardní situaci byla o několik tisíc levnější (podobně jako deska Asus), nyní se však cena pohybuje stále na stejné úrovni (a navíc je v drtivě většině e-shopů nedostupná).

Opět tak můžeme zopakovat pouze smutný fakt, že rok 2018 bude s velkou pravděpodobností stejně jako rok loňský velmi nepříznivý pro stavbu počítače.

Diskuze (35) Další článek: Nintendo dosáhlo na rekordní finanční výsledky, nejlepší za posledních 8 let

Témata článku: Hardware, Intel, Počítače, Grafické karty, Samsung, Asus, SSD, Úložiště, Zajímavosti, Kingston, Standardní postup, Růst ceny, SK Hynix, Rok loňský, MSI GeForce GTX, Stejný důvod, Tisice, SSD Kingston, NAND, Počítač, Standardní situace, Nejbližší měsíc, Základní deska, Mobilní trh, Průměrná cena, Stolní počítače na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kostičkovaná hříčka LEGO Bricktales dorazí na PC a konzole koncem roku

Kostičkovaná hříčka LEGO Bricktales dorazí na PC a konzole koncem roku

Pohrát si s pestrými biomy budeme moci ještě letos.

Michal Maliarov
Lego BricktalesVideoLogické
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Nadstavba ColorOS 13. Smartphonyy značky Oppo vyhlíží Android 13 se spoustou vychytávek

Nadstavba ColorOS 13. Smartphonyy značky Oppo vyhlíží Android 13 se spoustou vychytávek

** Oppo představilo nadstavbu ColorOS 13 nad Androidem 13 ** Do konce roku bude aktualizováno 35 zařízení ** První modely relevantní pro Česko dostanou update v září

Martin Chroust
OppoColor OSNadstavba
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware