Jak a proč aktualizovat firmware vypalovací mechaniky

Nahráním nového firmwaru si v drtivě většině případů jen polepšíte a aktualizovat firmware lze prakticky u všech optických mechanik. Poradíme, jak na to. [článek pro předplatitele]

Nejeden majitel optické a zejména vypalovací DVD mechaniky se již jistě setkal s problémem nemožnosti zapisovat na některá média takovou rychlostí, na kterou byla certifikována nebo, dokonce s odmítnutím zápisu vůbec. Závažnějším problémem je například i nízká kvalita zápisu, která způsobí špatnou čitelnost až nečitelnost médií v různých mechanikách.

Takové a mnohé další problémy se výrobci mechanik snaží vyřešit aktualizacemi firmwaru. S jejich novými verzemi se může nejčastěji zlepšovat i podpora nových médií, často také mohou zvýšit kvalitu a rychlost zápisu, zlepšit čtení a korekci chyb atd. Aktualizace firmwaru mohou zdokonalit například i tvorbu LightScribe potisku, jak je tomu například u nové mechaniky Benq DW1655.

Aktualizujte, ale s rozmyslem

Nahráním nového firmwaru si v drtivě většině případů jen polepšíte, přesto však platí nepsané pravidlo, že nemáte-li s optickou mechanikou žádné problémy, aktualizaci firmwaru neprovádějte. Aktualizovat firmware lze prakticky u všech optických mechanik, přesto, budete-li firmware měnit, bude tomu nejspíše u jejich DVD variant.

Pokud jste s některými funkcemi vypalovací mechaniky nespokojeni a rozhodli jste se firmware aktualizovat, zjistěte si nejdříve přesné označení mechaniky a aktuální verzi jejího firmwaru. Tyto informace vám poskytne například vypalovací program Nero. V nově otevřeném okně již máte k dispozici přesné označení mechaniky a aktuální verzi firmwaru.

Klepněte pro větší obrázek 

Novější verze firmwaru najdete na webových stránkách výrobců nebo specializovaných serverech, jejichž adresy uvádíme v tabulce. Pečlivost při hledání správné verze je opravdu na místě – všímejte si přesného označení mechaniky (např. firmware pro podverzi „A“ půjde na verzi „B“ nainstalovat, ale může způsobit nefunkčnost). Ve většině případů vám aktualizační soubor nepovolí přehrát firmware mechaniky, pro kterou nebyl určen.

Zatímco na stránkách výrobce naleznete firmware vždy originální, na již zmíněných specializovaných serverech jsou mnohdy k dispozici i ty upravené a neoficiální. Příkladem může být například vypnutí omezených změn regionů DVD nebo odblokování rychlého čtení DVD-video disků. Jedním dechem ale dodáváme, že aktualizací jiného než originálního firmwaru nebo nedodržením postupu při aktualizaci originálním přicházíte o záruku.

Vzhledem k hardwarové totožnosti mnohých mechanik lze v některých případech pouhou změnou firmwaru udělat ze starší mechaniky novější model nebo zcela změnit její identitu.

Pozornost je na místě

Předpokládejme, že již máte aktualizační soubor (většinou zabalený v archivu) stažený na pevném disku. U spustitelného souboru pro samotnou aktualizaci je obvykle i textový soubor popisující změny firmwaru oproti předchozím verzím a návod na provedení aktualizace. I přesto, že tento postup není u mechanik různých výrobců (ale mnohdy i u jednotlivých modelů) stejný, je natolik automatizovaný, že by neměl činit potíže ani méně zkušeným uživatelům. Ukážeme si, jakým způsobem se provádí aktualizace firmwaru například u DVD mechaniky LiteOn SOHW-1653S.

Stažený archiv rozbalte do libovolné složky a spusťte soubor CS0T.EXE, jehož název je v tomto případě shodný s verzí firmwaru. Po jeho spuštění jste vyzváni k vyjmutí média z mechaniky a vypnutí všech programů a aplikací, které s aktualizací nesouvisí. Počítač samozřejmě nesmíte vypnout, dokud nahrání firmwaru neproběhne a nejste k tomu vyzváni. Po potvrzení tlačítkem se objeví další okno, v němž zvolíte příslušnou mechaniku.

Klepněte pro větší obrázek

Ochuzeni zde nejste ani o kontrolní informaci o původní a budoucí verzi firmwaru. Nyní již stačí klepnout na tlačítko Update a vyčkat na dokončení aktualizace. Po jejím ukončení (většinou méně než 1 minuta) jste v ideálním případě seznámeni s úspěšným dokončením a vyzváni k restartu počítače.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud z nějakého důvodu nemůžete provést okamžitý restart, a přesto chcete s mechanikou ihned pracovat, stačí ve Správci zařízení najít změny konfigurace počítače klepnutím na ikonu Vyhledat změny hardwaru.

Tip: Naučit vypalovačku pracovat s novými médii nebo na ně vypalovat rychleji můžete v některých případech i sami. Návod najdete v Computeru 18/05 na str. 68.

Originální i upravené aktualizace firmwaru optických mechanik
www.cdrinfo.com/Sections/Firmware/Home.aspx
http://forum.rpc1.org/dl_all.php
http://tdb.rpc1.org/
Originální aktualizace firmwaru optických mechanik vybraných značek
Lite-ON http://tinyurl.com/26lax
HP http://tinyurl.com/zhloo
NEC http://support.necsam.com/OEM/downloads/FlashFirmware/
ASUS http://tinyurl.com/9qlck
Pioneer http://tinyurl.com/7zeas
Sony http://sony.storagesupport.com/dvdrw/firmware.htm
BTC www.btc.com.tw/english/index.htm
MSI http://tinyurl.com/p6dee
Benq http://tinyurl.com/a47ny
LG http://tinyurl.com/rgt7p
Teac http://tinyurl.com/oon7q
Plextor http://tinyurl.com/csgky

Diskuze (2) Další článek: Microsoft: Windows Vista budou až v lednu!

Témata článku: Video, Nepsané pravidlo, Okamžité vypnutí, Stažený archiv, Akt, Firmware, Specializovaný server, Lightscribe, Okamžitý restart

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší