Jablečná čistka. Návod, jak získat volné místo na disku v Apple macOS

Úložiště v počítačích Mac jsou drahou komoditou a není tak divu, že uživatelé naráží na nedostatečnou kapacitu. Alespoň malou náplastí mohou být funkce pro rychlou optimalizaci a uvolnění místa na disku.

Apple macOS má optimalizační nástroje, které slouží pro uvolnění kapacity úložiště. Každá nová verze přinese drobná vylepšení, a tak odpadla nutnost pro opravdové pročištění zařízení stahovat aplikace třetích stran. Pro získání rychlého přehledu o využití disku klepněte na logo Applu v levém horním rohu obrazovky a vyberte položku O tomto Macu.

Po přepnutí na záložku Úložiště  1  už objevíte stručné shrnutí toho, jaké typy souborů ubírají místo v úložišti. Ještě než se pustíte do čištění disku, můžete věnovat pozornost Systémovým datům,  2  která ve výpisu často ukusují nezanedbatelnou kapacitu. Jde o dočasné soubory, soubory virtuálních počítačů, některé instalační soubory nebo třeba hry nainstalované prostřednictvím Steamu. Pokud svůj Mac jako drtivá většina uživatelů pouze uspáváte a nevypínáte, budou dočasné soubory zabírat klidně několik gigabajtů. Elegantně se jich zbavíte, když systém napoprvé restartujete a po načtení jej ještě jednou vypnete. Po dalším startu si můžete zkontrolovat, kolik místa na disku bylo uvolněno – pravděpodobně vás uvolněná kapacita překvapí.

image.png

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Tým studentů navrhl vesmírný habitat, který může přepravovat kosmická loď Starship

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,