J. River Media Center: alternativa k Windows Media Playeru

Uživatele, kteří chtějí přehrávat na počítači hudbu lze rozdělit do dvou skupin. Jedni preferují přehrávače s co nejmenšími systémovými nároky, minimem funkcí a jednoduchým ovládáním. Druhá část uživatelů vyžaduje pokročilé funkce pro práci s hudební knihovnou a proto používá velké přehrávače typu Windows Media Player, Music Match Jukebox, případně i Winamp. V článku si představíme dalšího zástupce těchto přehrávačů.

Plusy / minusy
+ podporovaná média
+ příjemné ovládání
+ režim Theatre View
– tisk seznamu souborů

Program s poněkud komplikovaným názvem J. River Media Center je pěkným přehrávačem hudebních souborů, ale i dalších médií. Poslech hudby můžete doplnit sledováním videa nebo promítáním obrázků. Poslední jmenovaná funkce nebývá u multimediálních přehrávačů až tak častá a je tedy vítaným zpestřením.

Knihovna médií

Po instalaci a prvním spuštění programu budete vyzváni k zadání složek, ve kterých má program najít multimediální soubory, se kterými bude pracovat. Kdo se nechce zdržovat výběrem složek, jednoduše zadá prohledávání celého počítače a chvíli počká. Program nalezené soubory roztřídí do svých kategorií, tedy Audio, Images, Video. Náhledy na seznam přehrávaných souborů je možné zobrazit v několika podobách. Tou základní je seznam souborů, případně náhledy na obrázky. Nad seznamem souborů je rozdělení podle žánrů, interpretů (autorů) a názvů alb.

Klepněte pro větší obrázek

Přehrávač s hudební knihovnou

Další možností je zobrazení jakýchsi složek, které reprezentují různé žánry. Jakmile nad takovouto složku umístíte ukazatel myši, zobrazí se volby pro přehrání, zobrazení seznamu umělců a alb ve vybraném žánru, případně zobrazení souborů. S médii si tak můžete hrát podobně jako se soubory a složkami v Průzkumníkovi. Nechybí navigační tlačítka pro přechod do předchozího zobrazení. Místo žánrů můžete jako hlavní složky zobrazit umělce a názvy alb.

Pro jednodušší orientaci ve zvukových souborech nebo videu máte k dispozici hodnocení podle své obliby. V několika sloupcích jsou zobrazeny všechny základní údaje o skladbě: název, jméno interpreta, album, hodnocení, žánr, číslo stopy, délka skladby, datový tok, typ souboru, datum a úplná cesta k souboru na disku.

Zaujalo mě, že podobně, jako lze hudbu a video třídit do různých žánrů, je k dispozici podobný nástroj pro prohlížení obrázků. Po naimportování obrázků je připraveno jejich třídění podle roku, měsíců a dnů. Velice jednoduše tak můžete zobrazit všechny fotografie, které jste pořídili například minulý rok v červenci o dovolené.

Klepněte pro větší obrázek

J. River Media Center jako prohlížeč obrázků

Přehrávání

Přehrávač je v J. River Media Center zobrazen v horní části okna programu. Obsahuje základní ovládací tlačítka, se kterými se setkáte u každého přehrávače. Nechybí ukazatel stavu přehrávání, na jednoduchém displeji se zobrazuje informace o přehrávaném souboru. Můžete měnit hlasitost, nastavit procházení a automatické přehrávání následujících souborů. Pomocí funkce DSP Studio můžete nastavit ekvalizér, zapnout různé efekty (včetně virtuálního subwooferu), nebo nastavit program tak, aby automaticky upravil přehrávání na stejnou hlasitost u všech souborů. To je velmi užitečná funkce, jestliže přehráváte soubory převedené z cédéček do počítače s různou hlasitostí. Nemusíte tak neustále měnit hlasitost na reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek

Doplněk DSP Studio

Jako správný přehrávač si J. River Media Center poradí s hudebními cédéčky. Kdo raději poslouchá hudbu přímo z internetu, můžete na příslušné místo zadat adresu streamovaného souboru. Další možností, jak program využít k přehrávání, je instalace televizního tuneru a jeho ovládání pomocí tohoto přehrávače. Aktuální verze programu podporuje pouze televizní tunery ATI a Hauppauge. Zaujalo mě přehrávání podcastů. Programu předáte zdrojovou adresu, zvolíte si, které části chcete přehrávat a které ponechat v počítači a zadání uložíte pod zvoleným názvem.

Klepněte pro větší obrázek

Přidávání podcastu

Získávání souborů

Hlavní cestou, jak programu předat soubory do jeho knihovny je samozřejmě import stávajících souborů z pevného disku. Využít však můžete také funkci pro převod cédéček do souborů v počítači. V nastavení ripovače najdete výběr formátů APE (Monkey’s Audio), MP3, Ogg Vorbis, WAV a WMA. Použít lze i externí enkodér. Nechybí zde volby pro normalizaci hlasitosti a pojmenování výsledných souborů. Program dovede vyhledat informace o vloženém CD na internetu. Pro získávání obrázků lze využít spolupráce programu s digitálními fotoaparáty.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení převaděče CD

Výstupy z programu

J. River Media Center lze použít k přehrávání a sledování obrázků, ale nabízí také další výstupy. V případě hudby je to možnost vytvoření a vypálení hudebního cédéčka. Pokud váš přehrávač (třeba v autě) podporuje soubory MP3, můžete si vypálit datové CD nebo DVD. Na příslušnou plošku v programu přetáhnete soubory určené k vypálení a poté klepnete na tlačítko pro vypálení. Program vás informuje o zaplněném místu. Kdo bude chtít, může vyplnit informace CD- Text.

Klepněte pro větší obrázek

Tisk obrázků

Jiným výstupem z programu je možnost tisku. Obrázky, které označíte, lze pomocí průvodce předat tiskárně v některém z nabízených rozvržení. Vybrat si můžete i ze tří jednoduchých efektů, lze-li je tak nazvat – černobílý režim, sépiová kost a vylepšení kvality obrazu. Vytisknout můžete i seznam označených souborů. K této funkci bych měl výhradu, protože ihned po zvolení tisku se úloha odešle na výchozí tiskárnu. Ocenil bych minimálně zobrazení dialogu před tiskem.

Povedený přehrávač s mnoha funkcemi

J. River Media Center se mi po nějaké době používání docela zalíbil. Pracuje s různými typy multimediálních souborů, dovede vypalovat a kopírovat, spolupracuje s přenosnými přehrávači. Zajímavostí je několik režimů vzhledu, mimo jiné i tzv. Theater View. Tento režim mi připomíná OSD nabídku stolních DVD přehrávačů. Vzhled programu lze měnit pomocí souborů s motivy vzhledu, tzv. skinů.

Klepněte pro větší obrázek

Jiný režim zobrazení přehrávače

Součástí přehrávače je také několik dalších nástrojů, o kterých jsem se zatím nezmínil. Můžete s ním nahrávat zvuk, převádět soubory mezi různými formáty, upravovat popisky u skladeb, tisknout obaly na cédéčka, nebo stahovat soubory z internetu pomocí Download Manageru. Specialitou je vytvoření multimediálního serveru. Zajímavostí nabízí tento přehrávač mnoho a s klidem vám jej mohu doporučit alespoň k vyzkoušení.

 J. River Media Center 11.1.183
 Multimediální přehrávač
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  J. River, Inc.
 web  www.jrmediacenter.com 
 cena  40 USD
 operační systém   Windows 98/2000/XP

Diskuze (12) Další článek: Seznam.cz nabízí zajímavé novinky

Témata článku: Video, Windows, GigaMania, Window, Centrum, Základní efekt, Automatické přehrávání, Alternativa, Soubor, Streamovaná hudba, Monkey, Základní skladba, Multimediální centra, River, Přehrávané video, Zvolená složka


Určitě si přečtěte

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 21

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 23Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB