J. River Media Center: alternativa k Windows Media Playeru

Uživatele, kteří chtějí přehrávat na počítači hudbu lze rozdělit do dvou skupin. Jedni preferují přehrávače s co nejmenšími systémovými nároky, minimem funkcí a jednoduchým ovládáním. Druhá část uživatelů vyžaduje pokročilé funkce pro práci s hudební knihovnou a proto používá velké přehrávače typu Windows Media Player, Music Match Jukebox, případně i Winamp. V článku si představíme dalšího zástupce těchto přehrávačů.

Plusy / minusy
+ podporovaná média
+ příjemné ovládání
+ režim Theatre View
– tisk seznamu souborů

Program s poněkud komplikovaným názvem J. River Media Center je pěkným přehrávačem hudebních souborů, ale i dalších médií. Poslech hudby můžete doplnit sledováním videa nebo promítáním obrázků. Poslední jmenovaná funkce nebývá u multimediálních přehrávačů až tak častá a je tedy vítaným zpestřením.

Knihovna médií

Po instalaci a prvním spuštění programu budete vyzváni k zadání složek, ve kterých má program najít multimediální soubory, se kterými bude pracovat. Kdo se nechce zdržovat výběrem složek, jednoduše zadá prohledávání celého počítače a chvíli počká. Program nalezené soubory roztřídí do svých kategorií, tedy Audio, Images, Video. Náhledy na seznam přehrávaných souborů je možné zobrazit v několika podobách. Tou základní je seznam souborů, případně náhledy na obrázky. Nad seznamem souborů je rozdělení podle žánrů, interpretů (autorů) a názvů alb.

Klepněte pro větší obrázek

Přehrávač s hudební knihovnou

Další možností je zobrazení jakýchsi složek, které reprezentují různé žánry. Jakmile nad takovouto složku umístíte ukazatel myši, zobrazí se volby pro přehrání, zobrazení seznamu umělců a alb ve vybraném žánru, případně zobrazení souborů. S médii si tak můžete hrát podobně jako se soubory a složkami v Průzkumníkovi. Nechybí navigační tlačítka pro přechod do předchozího zobrazení. Místo žánrů můžete jako hlavní složky zobrazit umělce a názvy alb.

Pro jednodušší orientaci ve zvukových souborech nebo videu máte k dispozici hodnocení podle své obliby. V několika sloupcích jsou zobrazeny všechny základní údaje o skladbě: název, jméno interpreta, album, hodnocení, žánr, číslo stopy, délka skladby, datový tok, typ souboru, datum a úplná cesta k souboru na disku.

Zaujalo mě, že podobně, jako lze hudbu a video třídit do různých žánrů, je k dispozici podobný nástroj pro prohlížení obrázků. Po naimportování obrázků je připraveno jejich třídění podle roku, měsíců a dnů. Velice jednoduše tak můžete zobrazit všechny fotografie, které jste pořídili například minulý rok v červenci o dovolené.

Klepněte pro větší obrázek

J. River Media Center jako prohlížeč obrázků

Přehrávání

Přehrávač je v J. River Media Center zobrazen v horní části okna programu. Obsahuje základní ovládací tlačítka, se kterými se setkáte u každého přehrávače. Nechybí ukazatel stavu přehrávání, na jednoduchém displeji se zobrazuje informace o přehrávaném souboru. Můžete měnit hlasitost, nastavit procházení a automatické přehrávání následujících souborů. Pomocí funkce DSP Studio můžete nastavit ekvalizér, zapnout různé efekty (včetně virtuálního subwooferu), nebo nastavit program tak, aby automaticky upravil přehrávání na stejnou hlasitost u všech souborů. To je velmi užitečná funkce, jestliže přehráváte soubory převedené z cédéček do počítače s různou hlasitostí. Nemusíte tak neustále měnit hlasitost na reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek

Doplněk DSP Studio

Jako správný přehrávač si J. River Media Center poradí s hudebními cédéčky. Kdo raději poslouchá hudbu přímo z internetu, můžete na příslušné místo zadat adresu streamovaného souboru. Další možností, jak program využít k přehrávání, je instalace televizního tuneru a jeho ovládání pomocí tohoto přehrávače. Aktuální verze programu podporuje pouze televizní tunery ATI a Hauppauge. Zaujalo mě přehrávání podcastů. Programu předáte zdrojovou adresu, zvolíte si, které části chcete přehrávat a které ponechat v počítači a zadání uložíte pod zvoleným názvem.

Klepněte pro větší obrázek

Přidávání podcastu

Získávání souborů

Hlavní cestou, jak programu předat soubory do jeho knihovny je samozřejmě import stávajících souborů z pevného disku. Využít však můžete také funkci pro převod cédéček do souborů v počítači. V nastavení ripovače najdete výběr formátů APE (Monkey’s Audio), MP3, Ogg Vorbis, WAV a WMA. Použít lze i externí enkodér. Nechybí zde volby pro normalizaci hlasitosti a pojmenování výsledných souborů. Program dovede vyhledat informace o vloženém CD na internetu. Pro získávání obrázků lze využít spolupráce programu s digitálními fotoaparáty.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení převaděče CD

Výstupy z programu

J. River Media Center lze použít k přehrávání a sledování obrázků, ale nabízí také další výstupy. V případě hudby je to možnost vytvoření a vypálení hudebního cédéčka. Pokud váš přehrávač (třeba v autě) podporuje soubory MP3, můžete si vypálit datové CD nebo DVD. Na příslušnou plošku v programu přetáhnete soubory určené k vypálení a poté klepnete na tlačítko pro vypálení. Program vás informuje o zaplněném místu. Kdo bude chtít, může vyplnit informace CD- Text.

Klepněte pro větší obrázek

Tisk obrázků

Jiným výstupem z programu je možnost tisku. Obrázky, které označíte, lze pomocí průvodce předat tiskárně v některém z nabízených rozvržení. Vybrat si můžete i ze tří jednoduchých efektů, lze-li je tak nazvat – černobílý režim, sépiová kost a vylepšení kvality obrazu. Vytisknout můžete i seznam označených souborů. K této funkci bych měl výhradu, protože ihned po zvolení tisku se úloha odešle na výchozí tiskárnu. Ocenil bych minimálně zobrazení dialogu před tiskem.

Povedený přehrávač s mnoha funkcemi

J. River Media Center se mi po nějaké době používání docela zalíbil. Pracuje s různými typy multimediálních souborů, dovede vypalovat a kopírovat, spolupracuje s přenosnými přehrávači. Zajímavostí je několik režimů vzhledu, mimo jiné i tzv. Theater View. Tento režim mi připomíná OSD nabídku stolních DVD přehrávačů. Vzhled programu lze měnit pomocí souborů s motivy vzhledu, tzv. skinů.

Klepněte pro větší obrázek

Jiný režim zobrazení přehrávače

Součástí přehrávače je také několik dalších nástrojů, o kterých jsem se zatím nezmínil. Můžete s ním nahrávat zvuk, převádět soubory mezi různými formáty, upravovat popisky u skladeb, tisknout obaly na cédéčka, nebo stahovat soubory z internetu pomocí Download Manageru. Specialitou je vytvoření multimediálního serveru. Zajímavostí nabízí tento přehrávač mnoho a s klidem vám jej mohu doporučit alespoň k vyzkoušení.

 J. River Media Center 11.1.183
 Multimediální přehrávač
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  J. River, Inc.
 web  www.jrmediacenter.com 
 cena  40 USD
 operační systém   Windows 98/2000/XP

Diskuze (12) Další článek: Seznam.cz nabízí zajímavé novinky

Témata článku: Video, Windows, GigaMania, Windows Me, Automatické přehrávání, Alternativa, Win +, Základní efekt, Monkey, Základní skladba, Window, Multimediální centra, River, Streamovaná hudba, Zvolená složka, Soubor, Centrum, Přehrávané video


Určitě si přečtěte

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč