Ivy Bridge: přehled chystaných modelů pro rok 2012

Nové procesory od Intelu jsou připraveny na začátek roku 2012, jaké desktopové modely se chystají, prozradil uniklý seznam včetně podrobných informací.

V poslední době se internetem šíří neustálé novinky z oblasti nasazování úsporné platformy ARM, která již brzy dostane podporu v chystaném operačním systému Windows 8 od Microsoftu. Nejdůležitější zástupce x86 platformy – Intel, nyní rozjíždí nový segment tenkých notebooků pod názvem ultrabooky a hned v lednu příštího roku by se na CESu mělo představit více než 50 různých modelů.

V novém Computeru sice může nově najít test několika ultrabooků, ty jsou však v rámci první vlny vybaveny současnou a vlastně již dosluhující architekturou čipů Sandy Bridge. Druhá generace ultrabooků by měla ale sázet na nové čipy s architekturou Ivy Bridge, které jsou vyráběny 22nm technologií a menší bude nejen jejich velikost, ale také spotřeba.

Útržky informací o Ivy Bridge jsme si již představovali v průběhu roku, nyní ale konečně unikl částečný seznam chystaných modelů, které se na trhu objeví v prvním čtvrtletí roku 2012.

Standardní modely maximálně 77 W TDP

Nové procesory Ivy Bridge budou mít oproti současným o trochu více tranzistorů, předpokládá se kolem 1,4 miliard, zatímco Sandy Bridge čipy mají kolem 1,16 miliard tranzistorů. I přes to ale budou nové čipy výrazně menší.

Může za to nová 22nm výrobní technologie, díky které lze dostat více tranzistorů na menší prostor. Spolu s novými Tri-Gate 3D tranzistory se tak dočkáme menší spotřeby napříč celou nabídkou modelů, ale nebude chybět ani důležité navýšení výkonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Největší rozdíl ve výkonu se očekává v oblasti integrovaného grafického čipu, který je samozřejmě na jednom kusu křemíku, jako ostatní části čipu. Intel již v minulosti sliboval až dvojnásobné zvýšení výpočetního výkonu, což by se dle předpokladů mělo podařit splnit. Grafika bude poprvé podporovat DirectX 11, OpenCL 1.1 nebo OpenGL 3.1, Intel v současnosti rozděluje výkon především dle takzvaných EU – Execution Unit. V případě současné Intel HD 3000 jich má grafický čip 12, slabší Intel HD 2000 pak pouze 6 EU.

Klepněte pro větší obrázek 

Jak je vidět v přehledu modelů se standardním napětí, které jsou určeny především pro klasické desktopy, u výkonnějších modelů Core i7-3770K, Core i7-3770 a Core i5-3570K se nachází nový grafický čip Intel HD 4000, který by měl mít 16 EU, ale to však nelze snadno srovnat se starším Intel HD 3000 s 12 EU. Intel HD 4000 totiž bude mít vylepšenou architekturu a vyšší výkon na jednu exekuční jednotku.

Klepněte pro větší obrázek 

Slabší modely Core i5-3570, Core i5-3550, Core i5-3470, Core i5-3450 a Core i5-3330 budou mít grafiku Intel HD 2500, která bude asi mít podobně jako u minulé generace polovinu EU, tedy 8. Výkon bude dle označení možná trochu nižší než u HD 3000, ale nová architektura by mohla být ve výsledku teoreticky lepším přínosem s celkově vyšším výkonem.

Intel rozlišuje i frekvenci grafického čipu, který stejně jako procesorový jádra podporuje technologii Turbo Boost, jež dokáže dočasně zvýšit frekvenci čipu nad standardní úroveň 650 MHz (1 100 až 1 150 MHz).

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nabídka obsahuje pouze čtyřjádrové modely s frekvencí 3 GHz až 3,5 GHz, přičemž dva nejvýkonnější disponují i technologií HyperThreading (až osm vláken současně). Všechny tyto modely mají podporu Turbo Boost, která dokáže v případě Core i7-3770K zvýšit frekvenci jádra až na 3,9 GHz. Podporovány jsou dvoukanálové operační paměti DDR3 s frekvencí 1 333 MHz nebo 1 600 MHz, L3 cache má velikost 6 MB nebo 8 MB. Označení „K“ znamená stejně jako u Sandy Bridge čipů pokročilé možnosti přetaktování díky odemčenému násobiči.

Klepněte pro větší obrázek 

Jak už bylo dříve oznámeno, TDP těchto modelů bude pouze 77 W, což je oproti současnému 95 W u stejné řady velmi dobrý pokrok o téměř 20 %.

Modely s nízkou spotřebou

Mezi další přehled chystaných modelů patří procesory s nižším napětím a pochopitelně nižším TDP. To je v rámci LV (Low Voltage) modelů v rozmezí 35 W až 65 W. V nabídce budou nejvýkonnější čipy Core i7-3770S (TDP 65 W) a Core i7-3770T (TDP 45 W), druhý zmíněný bude pracovat na frekvenci 2,5 GHz, jeho Turbo ale dokáže zvýšit frekvenci až na vysokých 3,7 GHz, tedy o 1,2 GHz. Oba tyto modely mají grafický čip Intel HD 4000 (16 EU), HyperThreading a 8 MB L3 cache.

Klepněte pro větší obrázek 

Kromě Core i5-3475S je v rámci ostatních čtyřjádrových LV modelů k dispozici pouze grafika Intel HD 2500. Tato grafika je i u úsporného a jediného dvoujádrového Core i5-3470T s frekvencí 2,9 GHz (HyperThreading, Turbo až 3,6 GHz), který má TDP pouze 35 W. Intel by měl představit více dvoujádrových procesorů až u řady Core i3, chystaný přehled těchto procesorů však zatím není k dispozici.

Zpětná kompatibilita a konec honby za vysokým výkonem

Asi největší výhodou nových procesorů je jejich zpětná kompatibilita se současnými základními deskami se socketem LGA-1155, alespoň pokud výrobce dodá kompatibilní firmware pro dané desky. Objeví se samozřejmě základními desky s novými čipsety řady 7 Series, nebude chybět PCI Express 3.0, nativní podpora USB 3.0 v čipsetu a další novinky.

S novými procesory můžeme vidět jasný trend, který je zcela jiný, než v minulosti. Zatímco dříve se Intel, ale i další výrobci desktopových procesorů snažili tlačit výkon stále výš i na úkor vyšší spotřeby, nyní Intel vyměnil vyšší výkon za nižší spotřebu a vlastně tak přizpůsobil nové modely úspornému trendu, který mu dělá problémy s konkurenčními ARM platformami.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak už si totiž uvědomují nejen samotní uživatelé, vyšší výkon lze u běžných domácích počítačů a notebooků jen stěží využít, vše funguje dostatečně rychle a nutnost výkonnějších procesorů a grafických čipů už zkrátka není tak důležitá, jako dříve.

To, co je ale důležitým prvkem dneška je nízká spotřeba, která se dotýká především mobilního segmentu, ať už v podobě klasických notebooků, nebo nových ultrabooků. Intel mohl bez problému představit výkonné šestijádrové modely s vysokou frekvencí i nad hranicí 4 GHz, problém by ale byl, že by se jen velmi těžko hledal někdo, kdo by měl o tyto procesory s vysokou spotřebou zájem. Alespoň pokud jde o běžné uživatele, pro specifické úlohy bude hrát vysoký výkon stále důležitou roli.

Pro tento segment se navíc chystá zcela nový 50jádrový procesor Knights Corner, který by měl nabídnout výkon až 1 TFLOPS. Trh s výpočetními čipy se tak během několika let může postupně rozdělit na několik částí. O vysoký výkon, který vyžaduje jen velmi specifický okruh uživatelů, se budou starat výpočetní karty se spoustou jader, v běžném segmentu to budou klasické procesory směřující do SoC (System On Chip) a cílené na velmi nízkou spotřebu.

Desktopy v budoucnu se tak můžou stát z pohledu spotřeby spíše mobilními počítači a jednou se třeba dočkáme i doby, kdy budeme muset vnoučatům vyprávět, že počítače v minulosti byly velké, hlučné a složené ze spousty oddělených komponent.

Diskuze (11) Další článek: Rarita na prodej: 35 let stará smlouva o založení Applu jde do dražby

Témata článku: Hardware, Intel, Nízký výkon, Gate, Vysoký výkon, Vysoká frekvence, Mode, Chystaný model, Okruh uživatelů, Model S, Nový procesor, Šestijádrový model, Nízká spotřeba, Bridge, Ivy Bridge, Nový čip, Dvojnásobné zvýšení, Boost, Nová architektura, Intel Core, Vysoká spotřeba, Intel HD, Model, Úsporný tranzistor, Současný základSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru