Iveta Bartošová, Putin, Ježíš: fake, ale pobaví

Existuje místo, kde vedle sebe může v míru žít George W. Bush a Usáma bin Ládin, Nietsche a Bůh, dokonce i Jiří Pomeje a Iveta Bartošová. Všichni jsou na Twitteru, i když jenom jako.
Iveta Bartošová, Putin, Ježíš: fake, ale pobaví

Twitter nabízí spoustu radostí. Mezi těmi nejpříjemnějšími jsou falešné profily prezidentů, diktátorů, filosofů, pornoherců, seriálových hrdinů a nejrůznějších bohů. Nemám teď na mysli spam, ale profily, které šikovně imitují svou veřejně známou předlohu. Něco jako kardinál Vlk (@kardinalvlk), oficiální Ježíš (@OfficialJesus) nebo íránský prezident Mahmoud Ahmadínedžád (@M_Ahmadinejad).

Twitter je na světě přes čtyři roky a nepravé profily ho doprovází hned od začátku. Za tu dobu se objevily desítky, možná stovky tisíc „fejků“. Zpočátku neškodných. Jakmile si ale služba získala nějaké jméno, objevila se internetová havěť: nejprve začali squatteři obsazovat profily známých osobností, později dokonce jako tyto osobnosti vystupovali. Z této éry se dochovalo jen málo známých profilů – většinu těch problémových Twitter zrušil po stížnosti dotčené osoby. Kromě jiného třeba budoucího prezidenta Baracka Obamy nebo Dalajlámy. Původní fejky už dnes na Twitteru nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek
Falešný účet ropného giganta BP nadělal firmě nemalé problémy po letošní katastrofě v Mexickém zálivu

Politický twitcom

V polovině roku 2009 přišel Twitter s oficiálními (ověřenými) profily celebrit. Tou dobou už ale „fejkosféra“ žila vlastním životem. Falešný Vladimir Putin na Twitteru (@putin) děsil novináře už tím, že je začal sledovat (a občas zavzpomínal na jména Litviněnko a Politkovská). George W. Bush (@georgebush) pěl ódy na slaninu a džus, Usáma bin Ládin (@osamabinladen) se mu na střídačku vysmíval a nadával na mizerné kafe v jeskyni. Ze svého mauzolea to glosoval rudý Mao Ce Tung (@maozedong). Kdyby se poskládali vedle sebe, mohl z nich být pěkný politický sitcom. Rudý trpaslík nebo Nuclear Crowd. Kašpárka jim mohla dělat třeba autistická „hvězda jeviště, obrazovky a písniček – milujete mě!“ David Hasselhoff (@hasselhoff). A lidský rozměr celé šílenosti by dodal moudrý Albert Einstein (@alberteinstein), mohl třeba psát podtituly jednotlivých dílů. „Pokusy propojit moudrost a moc bývají úspěšné jen občas a nakrátko.“

Nejhezčí tvíty: uhodnete, komu patří?

I dont buy journalists that are scared already, are you scared? if not, could you spell L-i-t-v-i-n-e-n-k-o...

Hung over from drinking bad Pakistani... uh I mean Afghani... uh... "cave in an undisclosed location"-i liquor...

Polishing K.I.T.T.

Thou shall not have sex with your best friend's ex.

Dnes jsme byli na nějakém mítinku Topky dělat virvál. Já šel za Trautenberga, Orgoníková, Tejc a Bublan za Anče, Kubu a Hajného.

Juchů Darinka je nevinná! Úplně vidím ty její štěstím rozzářený kozy!

Žádný z nadějných komiků už dnes není aktivní. Bin Ládin vydržel sotva tři měsíce, Bush ještě méně. Taky Einstein to v této konkurenci zabalil po pár měsících. Je to škoda, ale takový je život většiny falešných osobností. Témata se vyčerpají a autora přestane tahle hračka bavit. Ve většině případů zůstane profil na síti viset, takže u snadných terčů – George Bushe nebo Baracka Obamy – dnes najdete desítky profilů, většinou přiznaně falešných a neaktivních.

Některé falešné profily žijí déle. Většinou ty, u kterých nejde čistě o zábavu. Povedený fejk může kromě autorova smyslu pro humor šikovně exhibovat i jeho odbornost – v historii, vědě, čemkoliv – a upozornit na něj tam, kde by se o něm jinak nikdy nedozvěděli. Profil může být i čistě marketingová aktivita, možností komerčního využití je nekonečně mnoho.

Rozhřešení ve 140 a méně znacích

Často vzniká rovnou celá skupina příbuzných fejků. Hříšnou zábavu nabízí třeba oficiální svatá rodinka: všemocný bůh (@almightygod), oficiální Ježíš (@OfficialJesus), oficiální Máří Magdaléna (@OfficialMaryM), oficiální ďábel (@Official_Devil), dokonce i oficiální žid strýček Jahve (@OfficialYahweh). Někteří z nich jsou evidentně propojení přes provozovatele účtu – naznačuje to doba jejich zrození (účtů, ne svatých) a frekvence, s jakou na sebe ve tvítech odkazují. Konkrétně ve svaté rodině bývají někdy konverzace docela drsné a ne vždy úplně košér – třeba když Máří Magdaléna vzkazuje Ježíšovi, že ona je jediná, kdo smí jíst jeho tělo.

Klepněte pro větší obrázek
Snadno parodovatelné osobnosti mají falešných profilů desítky
 

Do českých zemí se falešné profily rozšířily právě díky křesťanství. Přesněji, přinesl je sem již zmiňovaný kardinál Vlk (@kardinalvlk). Byl jedním z prvních opravdu autentických a rychle se stal legendou, zvlášť když se o něm dozvěděl skutečný Vlk. „Včera ve Vranově: Celý den mě bolely nohy.. zachránilo mě nakonec pár štamprdlí slivovice, z těch všech důchodců kolem na mě dýchala smrt.“ „Volal mi Diego (nuncius), kterého ten Vranov čeká za dva týdny, a moc nadšený z mých zážitků nebyl, stačí že mu při té komedii bude chcát.“

(Mimochodem, zkuste se podívat, koho na Twitteru sledují kardinál Vlk nebo oficiální Ježíš. Kromě církevních představitelů mezi nimi najdete i pár rusovlasých překvapení. Co naplat: prostitutky k náboženství tradičně patří...)

Vlkovi dědicové: Klaus, John, Pomeje

Česká fejkosféra je až na výjimky hodně politická. Perly první kategorie pravidelně vypouští „vědec, ekonom, autorita, osobnost, bezpochyby“ Václav Klaus (@klaus_prvni). Škoda, že na Twitteru není i jeho reálný profil – mohli by se trumfovat. Sekundují mu Jiří Paroubek (@jiriparoubek) a zatím dost mrtvý Václav Kočka (@kolotocarcz). Třetí do oranžové party je zasloužilý brněnský mašinfíra (@Onderka_MBA) se psem a překvapivými vazbami na naši redakci: „Zdravím potenciální voliče. Brňané, máte podobného pejska jako já nebo třeba @jakubcizek?“

O bezpečnost se dnem i nocí stará ministr vnitra Radek John (@JohnRadekCz) a půvabně twitter-oficiální státní policie (@policieCR). Z trojice soušbyznysových hvězd Jiří Pomeje (@pomeje) – Iveta Bartošová (@ivetabartosova) – Leoš Mareš (@leosmares) je rozhodně nejzábavnější ten první. Sliz z něj jen odkapává.

Klepněte pro větší obrázek
PolicieČR pomáhá a chrání i na Twitteru

Každopádně je na české scéně spousta volných osobností, které zatím nikdo nezabral. Ne že bych vás chtěl nabádat, ale třeba vedle české šoubyznysové trojice je spousta nevyužitého prostoru…

Falešní proroci, filosofové a striptérky

Spousta opravdu pěkných falešných profilů, které stojí za přečtení a jsou dnes aktivní, se mi do textu nevešla. Diktátor Kim Čong Il (@kimjongil), filosof Fridrich Nietsche (@TinyNietzsche), aktivní profil G. W. Bushe (@TheCoPresident), šéf Applu (@ceoSteveJobs), Chuck Norris (@chucknorris_), všímavá striptérka Mika (@mikathestripper)... Seznam všech objevených fejkových hvězd najdete na speciálním Twitter listu.

Na Twitteru najdete i zaručeně pravý profil redakce Živě a Computeru, případně profily samotných redaktorů – Jakub Čížek (@jakubcizek), David Polesný (@medvedzlesa), Jan Sedlák (@jansedlak), Tomáš Holčík (@holcik), Pavel Nygrýn (@Zly_Negr). Samozřejmě můžete sledovat i autora tohoto článku na @chlebovo.

Na závěr otázka: zapomněl jsem na nějaké vaše oblíbence?

Diskuze (16) Další článek: Apple vládne tabletům, konkurence zaútočí až příští rok

Témata článku: Sociální sítě, Twitter, Bulvár a vtípky, Ježíš, Usáma, Má aktivita, David Hasselhoff, Profil, Moudrost, Původní stížnost, Obama, Církev, Striptérka, Bush, Pakistan, Usáma bin Ládin, Putin, Vladimir Putin, Leoš Mareš, Brňané, Záliv, Vlkov, Chuck Norris, George, Celá skupina


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky