Itálie | Dropbox | iCloud

Italové začali vyšetřovat Dropbox, iCloud a Google Drive kvůli nekalému jednání

Foto: Needpix.com
Italové začali vyšetřovat Dropbox, iCloud a Google Drive kvůli nekalému jednání | Foto: Needpix.com

Další vyšetřování, které podezřívá velké technologické firmy z nekalého obchodního jednání, se rozjelo v Evropě. Tentokrát bylo zahájeno v Itálii tamním úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a týká se tří nejpoužívanějších cloudových úložišť - Drivu od Googlu, iCloudu od Applu a Dropboxu. Všechny tři služby čelí obvinění, že nepovoleně nakládají s daty a jejich podmínky užívání nejsou průhledné. 

Celkem italský antimonopolní úřad známý jako AGCM rozjel proti zmíněným cloudovým úložištím šest vyšetřování. Existuje totiž podezření, že jednání Applu, Googlu i Dropboxu porušuje italskou směrnici o právech spotřebitelů. Jde zejména o to, že firmy údajně zneužívají data uživatelů získaná z používání cloudů ke komerčním účelům, aniž by k tomu měly od lidí souhlas. 

Úřadu také vadí, že společnosti neručí za ztrátu dat uložených na úložištích, přerušují poskytování svých služeb bez ohlášení předem a podmínky užívání si údajně mění za pochodu. V neposlední řadě AGCM kritizuje fakt, že ve stanovách převažuje anglický jazyk, což znevýhodňuje Italy, kteří jazykem nemluví. 

Speciální dodatek pak má Dropbox, kterého AGCM podezřívá z největšího množství prohřešků. Podle úřadu neuvádí dostatečně jasně, jak u něj lze odstoupit od smlouvy. Regulátor rovněž zkoumá jeho přístup k mechanismům mimosoudního urovnávání sporů. 

Jde o další ze série vyšetřování, které aktuálně v Evropě probíhají. V poslední době jich bylo proti technologickým firmám rozjeto několik, většina ze strany Evropské komise. Týkají se jak zneužívání dominantního postavení (například v případě Amazonu), tak právě nejčastěji zneužívání uživatelských dat (Google a jeho dřívější sběr lokačních informací). 

Diskuze (11) Další článek: Tohle bude zmatek. Facebook pomalu integruje Messenger do Instagramu a propojuje Příběhy

Témata článku: Google, Apple, Evropa, Amazon, Itálie, Evropská unie, Dropbox, iCloud, DRO, Cloudové úložiště, Evropská komise, IDrive, Data, Ital, Antimonopolní úřad, JednáníNejlepší aplikace pro tento týden: Pomoc zvířatům, mapa srážek a sdílená přeprava věcí

Nejlepší aplikace pro tento týden: Pomoc zvířatům, mapa srážek a sdílená přeprava věcí

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Elon Musk fandí jaderné a solární energetice. Fúzi podle něj nepotřebujeme
Jiří Černý
EnergetikaSolární energieJaderná fúzeElon Musk