IT v roce 2002: mírný pokrok v mezích zákona

IDC předpovídá celosvětový růst, i když nijak mimořádně velký.
Jaký má být letošní rok v oblasti informačních technologií? Přesto, že se všude kolem dozvídáme, jak na tom je ekonomika špatně a že se zvedne, jestli vše půjde dobře, někdy letos na podzim, předpovídá analytická firma IDC v naší branži poměrně slušný růst. Je to přehnaně optimistická předpověď, neodpovídající vývoji ekonomiky? Spíše ne – informační a komunikační technologie i internetové podnikání si kalich hořkosti v uplynulých dvou letech už vypilo, takže víra v obnovený růst je oprávněná.

IDC udává, že růst investic do IT bude i v USA, zdánlivě nejvíce postihnutými krizí, o 4–6 % vyšší než loni, v západní Evropě až o 7 % a v asijsko-pacifické oblasti možná až o 12 %. Pokud se předpověď splní, bude to rozumný návrat k normálu – žádné internetové „bláznění“ jako v letech 1997–2000, ale také nikoli pokles většiny ukazatelů, jako tomu bylo loni. Zatímco o růst v Asii se postará především Čína, kde se mají investice zvyšovat tempem 25 % každoročně v příštích pěti letech (trh je zatím skutečně prázdný; na slušné úrovni je jenom pár velkých měst na východním pobřeží), z firem má sladké ovoce sbírat zase starý známý – Microsoft. Jeho nová Windows XP se chytnou dostatečně, aby příjmy i zisky firmy šly opět nahoru, a má se uchytit i jeho nová technologie Passport pro ověření identity na Internetu za účelem provádění e-komerčních transakcí. Spolu s úspěchem Windows XP ale IDC předpovídá úspěch i Linuxu – rozpor v tom není, Linux má posilovat v serverové oblasti a v tzv. embeddech systémech, na desktopu se o mnoho dopředu nepohne, tam zůstane království Microsoftu nedotčené.

Další žhavou oblastí má být vše, co se týká mobilních telefonů a bezdrátové komunikace, a rovněž bezpečnostní technologie, obojí ze snadno pochopitelných důvodů.

V podobně orientované studii se analytici z firmy Merill Lynch zaměřují na oblast Internetu a elektronické komerce a i zde dospívají k vcelku pozitivním názorům. Je to, stejně jako u IDC, výrazný obrat oproti minulosti a žádnou z obou firem nelze podezřívat z nějakých konjunkturálních názorů: v současnosti se stále spíše nosí mírný pesimismus, a kdo začne tvrdit, že Internet je dobrý byznys, se vystavuje opovržení – a co ty stovky zkrachovalých dot.comů, to byl taky dobrý byznys? Jenomže, Merrill Lynch argumentuje, i zde se vracíme směrem k normálu: roky 1997–2000 byly ve znamení nepřirozeně vysokého růstu, pak následoval odliv, protože růst nemohl být udržen. Ale ti, kteří zůstali a přežili nejhorší možné roky (pokles nadějí, pokles zájmu, nutnost „krvavých“ úspor), už vydrží i nadále a budou naopak růst a sklízet stále větší úspěchy.

Nikomu se příliš nechce hovořit v přílišných superlativech. Teprve nedávno jsme se přece spálili a navíc v situaci rozkolísaného světa (terorismus, pokles některých silných ekonomik, argentinský státní krach – a kdoví co ještě přijde) je každý raději opatrnější a záměrně pesimističtější. Jenomže čísla nelze ošidit a ta, kupodivu, napovídají, že letošní rok by mohl být opět příznivý.

Váš názor Další článek: GeForce 4 - 5. února

Témata článku: Windows, Byznys, Zákon, Terorismus, Mírný pokrok, Ekonomika, Pokrok, Růst, Slušný růst, Mobilní telefony z číny, IT, Předpověď


Určitě si přečtěte

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 38Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch