IDC předpovídá celosvětový růst, i když nijak mimořádně velký.
Jaký má být letošní rok v oblasti informačních technologií? Přesto, že se všude kolem dozvídáme, jak na tom je ekonomika špatně a že se zvedne, jestli vše půjde dobře, někdy letos na podzim, předpovídá analytická firma IDC v naší branži poměrně slušný růst. Je to přehnaně optimistická předpověď, neodpovídající vývoji ekonomiky? Spíše ne – informační a komunikační technologie i internetové podnikání si kalich hořkosti v uplynulých dvou letech už vypilo, takže víra v obnovený růst je oprávněná.
IDC udává, že růst investic do IT bude i v USA, zdánlivě nejvíce postihnutými krizí, o 4–6 % vyšší než loni, v západní Evropě až o 7 % a v asijsko-pacifické oblasti možná až o 12 %. Pokud se předpověď splní, bude to rozumný návrat k normálu – žádné internetové „bláznění“ jako v letech 1997–2000, ale také nikoli pokles většiny ukazatelů, jako tomu bylo loni. Zatímco o růst v Asii se postará především Čína, kde se mají investice zvyšovat tempem 25 % každoročně v příštích pěti letech (trh je zatím skutečně prázdný; na slušné úrovni je jenom pár velkých měst na východním pobřeží), z firem má sladké ovoce sbírat zase starý známý – Microsoft. Jeho nová Windows XP se chytnou dostatečně, aby příjmy i zisky firmy šly opět nahoru, a má se uchytit i jeho nová technologie Passport pro ověření identity na Internetu za účelem provádění e-komerčních transakcí. Spolu s úspěchem Windows XP ale IDC předpovídá úspěch i Linuxu – rozpor v tom není, Linux má posilovat v serverové oblasti a v tzv. embeddech systémech, na desktopu se o mnoho dopředu nepohne, tam zůstane království Microsoftu nedotčené.
Další žhavou oblastí má být vše, co se týká mobilních telefonů a bezdrátové komunikace, a rovněž bezpečnostní technologie, obojí ze snadno pochopitelných důvodů.
V podobně orientované studii se analytici z firmy Merill Lynch zaměřují na oblast Internetu a elektronické komerce a i zde dospívají k vcelku pozitivním názorům. Je to, stejně jako u IDC, výrazný obrat oproti minulosti a žádnou z obou firem nelze podezřívat z nějakých konjunkturálních názorů: v současnosti se stále spíše nosí mírný pesimismus, a kdo začne tvrdit, že Internet je dobrý byznys, se vystavuje opovržení – a co ty stovky zkrachovalých dot.comů, to byl taky dobrý byznys? Jenomže, Merrill Lynch argumentuje, i zde se vracíme směrem k normálu: roky 1997–2000 byly ve znamení nepřirozeně vysokého růstu, pak následoval odliv, protože růst nemohl být udržen. Ale ti, kteří zůstali a přežili nejhorší možné roky (pokles nadějí, pokles zájmu, nutnost „krvavých“ úspor), už vydrží i nadále a budou naopak růst a sklízet stále větší úspěchy.
Nikomu se příliš nechce hovořit v přílišných superlativech. Teprve nedávno jsme se přece spálili a navíc v situaci rozkolísaného světa (terorismus, pokles některých silných ekonomik, argentinský státní krach – a kdoví co ještě přijde) je každý raději opatrnější a záměrně pesimističtější. Jenomže čísla nelze ošidit a ta, kupodivu, napovídají, že letošní rok by mohl být opět příznivý.