IT profesionálové získávají od Microsoftu větší podporu

Také Microsoft si je vědom, že úzká vazba na IT profesionály je cestou, která se může jen vyplatit, a do budoucna na ni sází. Microsoft na tomto poli výrazně posiluje své aktivity, a tak jsme vyzpovídali Radima Petratura, představitele českého zastoupení této společnosti, který má IT profesionály na starost.

Jak Microsoft definuje IT profesionály?

IT profesionály dělíme na všestranné a core profesionály. Je ale velmi obtížné tyto dvě skupiny oddělit. Zjednodušeně řečeno je IT profesionál každý, kdo má ve své pracovní nebo studijní náplni alespoň „kousek IT“. V Česku i na Slovensku jich máme hodně přes sto tisíc.

Radim Petratur

Radim Petratur vystudoval Fakultu informatiky Masarykovy univerzity. Prošel několika IT firmami jako například LCS, International a.s. Dále pracoval na Úřad vlády ČR pro vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna se zaměřením na IT. V současné době pracuje ve společnosti Microsoft, kde se stará o rozvoj služeb pro IT odborníky (TechNet Program).

Jak Microsoft podporuje IT profesionály, kteří pracují s jeho technologiemi?

Nechci, aby to znělo nadneseně, ale už tím, že tu jsem. Tedy nejde ani tak o moji osobu, jako spíše o člověka na mé pozici. O zaměstnance, jehož primárním úkolem je starost o IT profesionály a komunikace s nimi.

Dříve se tato spolupráce řešila na obecnější rovině – s vývojáři, prostřednictvím webových stránek. Až nyní získává ucelenější podobu v rámci tzv. TechNet Programu, což je série aktivit zaměřená na IT profesionály. Ti z něj mohou získat řadu zajímavých a cenných technických informací, které mohou využít pro zkvalitnění své vlastní práce.

Můžete nám přiblížit hlavní služby, které pod značkou TechNet Programu existují?

Jedním ze základních kamenů je TechNet Flash zpravodaj. Je to elektronický měsíčník, ve kterém vychází pokud možno exkluzivní články od českých a slovenských autorů, představují se v něm IT odborníci z Microsoftu i mimo něj. Uveřejňujeme v něm také pozvánky na aktuální semináře, konference, setkání WUG (Windows User Group – pozn. editora) a další informace, které jsou pro IT profesionály zajímavé.

Druhou podstatnou aktivitou, kterou se nyní snažíme prosazovat, je tzv. TechNet Blog. Do něj přispívám já, moji kolegové z Microsoftu, ale také IT profesionálové mimo naši firmu. Informace na něm jsou více subjektivní a chybí jim PR, ale to je myslím jedině dobře.

TechNet Flash zpravodaj i TechNet Blog nevnímám jako nějakou násilnou aktivitu, kterou bychom dělali proto, že si musíme odškrtnout čárku. Chceme, aby tu vznikla aktivní komunita profesionálních uživatelů, kteří mezi sebou budou sdílet informace a zkušenosti s technologiemi Microsoftu. To je ostatně cílem celé komunikační platformy, kterou TechNet Program představuje.

Skoro to až vypadá, že v psaní blogů nyní i velké firmy vidí téměř zázračný komunikační kanál.

Je pravda, že blogy znamenají velmi přímou cestu ke komunitě. Microsoft většinu svých služeb a produktů poskytuje přes partnery. IT profesionálové se tak častěji setkávají s našimi partnery, ale méně už s lidmi přímo z Microsoftu. Naše nové komunikační aktivity se tento trend snaží, když ne přímo zvrátit, tak alespoň trochu usměrnit, aby k sobě Microsoft a IT profesionálové měli blíže než doposud.

Trochu se potýkáme s tím, že Microsoft představuje anonymní masu – lidé zvenčí si pod ní nedokáží představit konkrétní tváře, tedy lidi, kteří jsou často stejnými nadšenci do technologií jako oni sami.

Spouštíme také TechNet Chaty, tedy online povídání s konkrétními lidmi, které bude na TechNet Webu probíhat vždy v určitý čas. Pokud se chcete na něco zeptat přímo lidí z Microsoftu, doporučuji sledovat na našich stránkách nebo přímo na TechNet Blogu informace o připravovaných chatech.

Témata probíraná na chatu budou moci ovlivňovat také sami návštěvníci. Prostřednictvím anket se jich ptáme, jaká témata jsou pro ně nejzajímavější. Následně budeme k rozhovorům zvát příslušné specialisty, kteří dokáží dát fundované odpovědi k dané oblasti.

S příspěvky kterých konkrétních přispěvatelů se čtenář může setkávat na TechNet Blogu? Jaký obsah na něm IT profesionálové naleznou a proč by na něj měli pravidelně chodit?

Na Blog přispívají jak interní zaměstnanci Microsoftu, tak externí přispěvatelé. Konkrétně mezi ty interní patří Ladislav Šolc, Marián Henč, Jan Dryml, Karel Florian, Marián Skalický a já. Z externích přispěvatelů to jsou Martin Žugec, Martin Pavlis a výhledově Petr Šetka. O všech přispěvatelích si můžete přečíst blíže přímo na Blogu. Mimochodem, nikdo z výše uvedených nemá ve své pracovní náplni do Blogu psát, vše je to o ochotě sdílet informace a určitě také o nadšení – tímto všem díky!

A k druhé části otázky, prioritou je technický obsah a informace týkající se přímo IT profesionálů. Tedy, chcete-li znát vše od technických postřehů, přes kalendáře akcí až po všechen možný software, který je aktuálně ke stažení, plus něco z interní MS komunikace, čtěte TechNet Blog.

Na jaké zajímavé informace na blogu z poslední doby byste rád čtenáře upozornil?

Pravidelně děláme „hitparádu“ nejčtenějších postů na TechNet Blogu v každém čísle TechNet Flash zpravodaje. Nahlédnu-li do posledního čísla … šlo o Exchange 2003: konečně whitelist pro IMF!, Lahůdka: Videa/webcasty z jarní TechNet Konference, Dema pro Exchange 2007 ke zhlédnutí a z poslední doby Ako zistit, ktoru aplikaciu ako automaticky instalovat? a ISA 2006: finální verze uvolněna.

Obecně však mohu říci, že každý, kdo čte blog pravidelně, má aktuální informace o tom, co Microsoft pro IT profesionály dělá a připravuje, a to jak lokálně, tak globálně. A tomu odpovídá i čtenost blogu – za červen jsme měli 80 000 přečtení postů!

Jaké další aktivity pod TechNet Program patří?

Mimo již dříve zmíněného TechNet Flash zpravodaje, TechNet Blogu a TechNet Chatů jsou zde už dlouhou dobu zavedené TechNet Konference, které jsou u odborné veřejnosti vnímány velmi pozitivně.

Z jarních konferencí jsme připravili záznamy prezentovaných přednášek, které jsou nyní dostupné na webu v rámci další služby TechNet Webcasty - IT’s Showtime. Ty se nám myslím podařilo zpracovat atraktivním způsobem, kdy divák sleduje nejenom samotnou prezentaci, ale i mix záběrů na přednášejícího a pohledů ze sálu v jedné obrazovce a ve druhé vidí samotnou prezentaci ve vyšší kvalitě. K tomu samozřejmě poslouchá originální zvukový doprovod.

„Podzimní“ TechNet Konference se uskuteční v průběhu září v Praze (12. 9.), Brně (14. 9.), Bratislavě (13. 9.) a Košicích (5. 9.). Později, konkrétně od 14. listopadu, bude probíhat tzv. TechEd: IT Forum, vrcholné setkání IT profesionálů z celé Evropy, které se koná ve španělské Barceloně. Případní zájemci se mohou registrovat do konce srpna za zvýhodněných podmínek.

Další aktivitou je TechNet Beta Central, jejímž prostřednictvím informujeme registrované uživatele o nových betaverzích produktů MS Windows Vista, MS Office 2007 a MS Exchange Server 2007. V případě letošního uvedení betaverze MS Windows Vista se informace o vydání betaverze dostala na Beta Central o něco dříve, než byla zpráva oficiálně oznámena. Takže kdo tu informaci měl a pospíšil si, mohl se vyhnout frontám, které později vznikly.

TechNet Subscriptions je jediná aktivita v rámci TechNet Programu, která není dostupná bezplatně. Její předplatitelé mají možnost přijímat, či stahovat aktuální betaverze produktů, samozřejmě i těch, které nejsou k dispozici ke stažení pro širokou veřejnost. Přístup k TechNet Subscriptions mají také firmy, které uzavřely smlouvu Software Assurance (SA). Mnoho z nich o tom ale často vůbec neví.

Jen ve zkratce k dalším službám, pod TechNet Program patří i TechNet DVD a TechNet Web. Většinu těchto služeb jsme uvedli v posledních deseti měsících a jejich výčet je rovněž na TechNet Blogu. A hlavně, tyto služby „mluví“ česky, případně slovensky.

Které prezentace z jarních TechNet Konferencí vám osobně přišly jako nejzajímavější?

Osobně mám dva favority, a to Windows Vista z technické perspektivy a rovněž prezentace Reného Klča o Windows XP Media Center Edition 2005, což bylo velmi zábavné a uvolňující na závěr celé konference.

Když jsem procházel dotazníky, tak jsem zjistil, že prezentace o Vistě byla pro velké množství účastníků zajímavá i díky tomu, že část prezentace vedla žena – Daniela Růžičková (její kratičké bio vyšlo v červnovém vydání TechNet Flash zpravodaje a také myslím, že se již jmenuje Daniela Lišková).

Celkově však všechny prezentace dostaly velmi vysoká hodnocení mezi 7,5 až 8,5 body (max. 9 bodů, po přepočítání).

Microsoft má program podpory pro významné IT profesionály – Most Valuable Profesionals (MVP). Jak se můžu stát jedním z MVP a jaké výhody členství v této skupině přináší?

Především, MVP titul tu je proto, abychom ocenili všechny, kteří jsou aktivní v komunitách a pomáhají svým kolegům a nejsou zaměstnanci Microsoftu. Profesionálem MVP je možné se stát na základě tzv. nominačního procesu, kdy se posuzuje aktivita kandidátů v online (internetové stránky, blogy, články, diskuse) a offline (přednášky na seminářích a konferencích, uživatelské skupiny) komunitách. Pokud si tedy někdo myslí, že výše uvedené splňuje, může napsat na alias mvpczsk@microsoft.com a sám se nominovat.

Mezi výhody členství patří například přístup k interním informacím, beta programům, účast na technických akcích a konferencích pořádaných pouze pro členy MVP programu a také mnohem snazší přístup i k interním lidem v Microsoftu po celém světě, protože titul MVP je v naší firmě velmi vážený a opravdu něco znamená. O MVP programu existují také webové stránky.

Diskuze (47) Další článek: HD DVD přehrávač pro XBox 360 překvapí cenou

Témata článku: Microsoft, Letošní uvedení, Červnové vydání, Nejzajímavější program, IT, Interní editor, Úřad vlády ČR, Showtime, .com, Poslední betaverze, Zajímavá informace, Alias, Most Valuable, Podzimní konference, Profesionál, Podpora


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 30

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu