IT investice v roce letošním i příštím: kupodivu, slušně stoupají

Stále se hovoří o velké krizi průmyslu informačních technologií, ale výzkum tvrdí, že investice mají letos a zejména příští rok velmi pěkně stoupnout.
IT investice v roce letošním i příštím: kupodivu, slušně stoupají
Je současná krize oblasti informačních a telekomunikačních technologií, o které hovoří jedna firma vedle druhé, skutečností nebo jen mýtem a výmluvou na vlastní obchodní neschopnost? Renomovaná agentura Dataquest spočítala, že v letošním roce by celosvětové investice do oblasti ICT měly vzrůst o 3,4 proti loňsku na hodnotu 2,3 bilionu (2 300 miliard) dolarů, a v příštím roce dokonce o dalších 7 na 2,45 miliardy. Za takovou „krizi“ by byly jiné průmysly, které skutečně a dlouhodobě stagnují, jako je například energetika nebo automobilové odvětví, byly vděčné až za hrob – počítačové branži to ale zřejmě nestačí.

Příčina je ve dvou různých pohledech na odvětví. Růst tržeb totiž nejde ruku v ruce s růstem zisků, a celková nedůvěra v odvětví se pak odráží v pádu akcií firem; to zase zhoršuje možnosti financování jejich rozvoje. Příliš vysoké, optimistické investice v minulých letech velkého boomu zadlužily celý segment – nepostihlo to jen hrstku telekomů, které se nesmyslně ulakomily na 3G licence.

Jak se růst týká jednotlivých odvětví ICT průmyslu? Nejhorší je na tom hardware; jinde jsou čísla lepší:

  • ve zmiňovaném hardwarovém segmentu má letošek skončit s poklesem tržeb o 1,2 %; jde o jediné odvětví s poklesem. Příští rok má ale i utrápená hardwarová oblast vzrůst o pěkných 4,8 %. Pokud rozdělíme hardware na další kousky, pak hlavní pokles se letos týká serverů na platformě Unixu a kapesních počítačů (hlavně vlivem silného poklesu průměrné prodejní ceny); oblast PC kupodivu o něco vzroste
  • lépe je na tom software. Už letos roste o 3,6 %, příští rok se tempo zrychlí skoro na hodnoty z doby „před bublinou“: 6,5 %.
  • V telekomunikacích, kterým se obecně daří nejhůř, dochází paradoxně ke slušnému růstu letos (4,8 %) a ještě lepší to má být narok (7,5 %). Zde je nejvíce vidět ničící účinek přeinvestování – ztráty firem jsou dány především vinou obrovských odpisů z dřívějších přehnaných, ba nesmyslných investic
  • Podstatně se mají zlepšit i služby. Letos má být docílen malinký růst (2,8 %), který je dán především škrty ve výdajích firemních zákazníků; příští rok má dojít k růstu o 7.1% - pokud se tato analýza Dataquestu potvrdí, pak to znamená, že firmy opět roztočí kohoutky utrácení do IT.

Uvedená čísla pro rok 2003 jsou samozřejmě předběžné odhady, založené ale na průzkumech výdajových rozpočtů zákazníků, na jejich plánech investovat do ICT příští rok. Pokud se ukáží jako pravdivé, bude to znamenat, že trh skutečně ožil; a protože většina výrobních a dodavatelských firem v posledních dvou letech hodně šetřila, mohly by se jim vrátit i zisky z nedávných zlatých časů.

Diskuze (5) Další článek: Opravte si kritickou chybu v Java VM od Microsoftu

Témata článku: Hardware, Software, Investice, Energetika, Současná krize, Kup, Příští rok, Kohoutek, Silný vliv, IT, Slušné číslo, Automobilový průmysl, Let, Sto, Hardwarová oblast, Jediné odvětví, Letošní rok, Růst


Určitě si přečtěte