IT Česko – Petr Toman, Lenovo: Inovace jsou pro Lenovo vším

Naše série rozhovorů IT Česko pokračuje otázkami pro Petra Tomana, generálního ředitele společnosti Lenovo Czech Republic. Přečtěte si o novinkách v nabídce notebooků Lenovo. Dále se dozvíte, proč je trackpoint lepší než touchpad, proč Lenovo nenabízí notebooky s Linuxem nebo jaké inovace v oblasti softwaru a hardwaru tato firma přináší.

Rozhovor s Petrem Tomanem je dalším pokračováním našeho seriálu rozhovorů IT Česko. Každý týden představujeme zástupce českých IT firem a lokálních zastoupení mezinárodních společností. Pokud máte kolegu či obchodního partnera, o kterém si myslíte, že by měl být vyzpovídán, napište nám. Nemusí se nutně jednat o zástupce vrcholného vedení firmy. Stačí nám, když půjde o člověka se zajímavými názory, který bude ochotný podělit se o své zkušenosti.

Myslím, že většina čtenářů asi ví, že Lenovo převzalo výrobu notebooků a počítačů od IBM. Jaká byla historie Lenova před touto akvizicí a čím se ještě vaše společnost kromě notebooků zabývá?

Společnost Lenovo byla pod názvem Legend založena již roku 1984, tři roky po zavedení prvního IBM PC na trh. Název společnosti Lenovo byl založený na svém původním názvu –Legend – a latinském slůvku „novo“, které symbolizuje novátorství a inovaci. Stavíme na spojení vysoké kvality a technologické dokonalosti založené na neustálém vývoji.

Nové Lenovo, které dostalo do vínku divizi osobních počítačů IBM, včetně obchodní sítě, zaměstnanců, vývojových center a velkého množství patentů, v současné době nabízí v celosvětovém měřítku především dvě produktové řady – Think a Lenovo 3000. V obou naleznete notebooky, desktopy, softwarové nástroje a příslušenství. Na asijském trhu Lenovo prodává například i mp3 přehrávače, plazmové obrazovky a další produkty spotřební elektroniky.

O významu společnosti a jejích kapacitách hovoří i to, že je technologickým partnerem Mezinárodního olympijského výboru, zajišťovala veškerou výpočetní techniku pro ZOH v Turíně v roce 2006 a již nyní se připravujeme na LOH v Pekingu. V České republice jsme pak partnerem Českého olympijského výboru a nově i 41. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Každá změna značky působí na zákazníky trochu negativně. Jak jste tento jev zaznamenali po převzetí notebooků od IBM?

S každou změnou samozřejmě přichází chvíle očekávání a otázka, co bude. Většina našich zákazníků velice brzy pochopila, že vznik nového Lenova byl logický krok, vedoucí k zefektivnění výroby PC a notebooků a který jim v důsledku přinese známou kvalitu a nové inovace v cenově přijatelném a jednodušším podání.

Jaké jsou aktuální novinky z nabídky notebooků Lenovo?

Petr Toman

Klepněte pro větší obrázek

Od 1. srpna 2005 stal generálním ředitelem nově vzniklé společnosti Lenovo Czech Republic, která na českém trhu působí jako zástupce mezinárodní společnosti Lenovo Group.

Od roku 2001 působil jako ředitel divize osobních počítačů IBM. Při řízení nové společnosti se opírá o dlouholeté zkušenosti v oblasti managementu a řízení obchodu v českých i mezinárodních IT společnostech.

Petr Toman má dva syny. Hlavní zálibou celé rodiny je pobyt v přírodě – od turistiky, přes ježdění na divoké vodě, lyžování, až třeba po windsurfing. Za nejlepší způsob odpočinku považuje táboření ve volné přírodě spojené s turistikou, a to nejlépe v oblastech bez dosahu signálu mobilních telefonů.

Novinkou je celá produktová řada Lenovo 3000, která zahrnuje první notebooky a desktopy nesoucí značku Lenovo, určené pro celosvětový trh. Na českém trhu jsou nyní v prodeji notebooky Lenovo 3000 C100 a N100 a před několika týdny bylo oznámeno uvedení zatím posledního, širokoúhlého V100. Z desktopů je to zatím J100, jeden z nejtišších na trhu.

Zcela paralelně uvádíme i novinky v rodině produktů Think. Z těch posledních bych vyzdvihl především nové modely notebooků ThinkPad. Na začátku roku jsme uvedli modely T60 a X60, naše první notebooky s novou mobilní platformou Intel Centrino Duo. V květnu to byly modely Z61 a R60, v prvním případě jde o širokoúhlý multimediální notebook a v druhém o levného kvalitního mobilního pomocníka pro každého.

Jaké typy a doplňky notebooků jsou v současnosti nejpopulárnější? Je to širokoúhlý nebo běžný displej? Co bezdrátová komunikace, vestavěné čtečky paměťových karet, webové kamerky a jiné?

Širokoúhlý a nebo běžný displej je otázkou preference jednotlivých zákazníků. Zajímavější je, že nutností se stávají komunikační rozhraní, především WiFi, bluetooth, případně GPRS/EDGE/3G. Dnes v podstatě většina našich notebooků dostupných na trhu má jako standard WiFi i bluetooth. Co se týče čteček, je to opět individuální – zákazníkům se líbí, když je mají k dispozici, ale je pravda, že vývoj jde tak rychle kupředu, že třeba za rok již mohou používat opět jinou verzi paměťové karty.

Webové kamerky se objevují čím dál častěji a souvisí to nejen s komunikací se známými a příbuznými, ale i s vnitrofiremní komunikací, jako jsou konferenční hovory apod. Tímto směrem se vydává mnoho zákazníků, a proto jsme naši nabídku rozšířili např. o zmiňovaný notebook N100, který má zabudovanou webovou kameru.

Nicméně obecně mezi nejpopulárnější doplňky stále patří různé typy baterií a nabíjecích adaptérů do vozu. Zákazníci preferují dlouhou výdrž baterie a mobilitu, kterou Lenovo notebooky splňují. To dokazují například i produktové testy v odborných médiích, kde naše produkty získávají pozitivní hodnocení za výdrž baterií.

Pro notebooky ThinkPad je typické polohovací zařízení trackpoint. V čem je lepší oproti touchpadu?

Především bych uvedl, že většina notebooků ThinkPad je vybavena jak trackpointem, tak i touchpadem. A to protože chceme, aby měl zákazník možnost zvolit pro sebe pohodlnější způsob ovládání. U notebooků řady Lenovo 3000 je pak touchpad standardem, protože tento segment zákazníků je na něho zvyklý a preferuje jej.

Když pominu, že trackpoint vymyslelo IBM a je používaný i u vyšších modelů notebooků jiných výrobců, tak jeho přednostmi jsou především ergonomie a rychlost. Pokusím se to vysvětlit blíže.

Z pohledu ergonomie a pohodlnosti je výhodné, že když máme prsty rozmístěny nad klávesnicí, nemusíme ruce přemisťovat na touchpad, ale jednoduše využijeme tlačítko umístěné v klávesnici. Z pohledu rychlosti je důležité zmínit, že především při vyšších rozlišeních displeje je touchpad pomalejší zařízení. Pokud ovšem nezvýším jeho citlivost, čímž ale ztratím na přesnosti.

Na většině notebooků Lenovo ThinkPad má zákazník možnost volby obou polohovacích zařízení, touchpadu i trackpointu, a může tak používat klidně obojí. Touchpad si mohu například nakonfigurovat na některé úkony, na které mi vyhovuje jeho použití – např. rolování, a také u něho mohu nastavit jinou citlivost, než mám na trackpointu.

Uvedl bych ještě příklad přímo z naší firmy. Když přijdou noví zaměstnanci, jsou většinou zvyklí používat touchpad. Pokud ale dostanou možnost pracovat s trackpointem, drtivá většina z nich v průběhu prvního měsíce přejde na jeho používání a k touchpadu by se již nikdy nevrátila.

Zamlouvá se Petru Tomanovi (nikoli řediteli Lenovo) trackpoint více než jiná vestavěná polohovací zařízení notebooků?

Rozhodně ano. Podobně jako většina lidí, kteří notebook používají především pro práci, mám ale na svém stole v kanceláři i doma dockovací stanici s externí klávesnicí a myší, které při práci často používám.

Stále ještě novinkou jsou notebooky/tablety s otočným displejem. Takovéto zařízení nabízí mnohem více způsobů využití a větší mobilitu než klasické notebooky. Je to směr, kterým se bude vývoj notebooků ubírat?

Tablety jsou zatím využívány především ve specifických a omezených segmentech, ale jejich využití a obliba se poměrně úspěšně rozvíjí. Nicméně většina zákazníků je konzervativní, nebo by ani neměli možnost všechny nabízené funkce využít.

Je to podobné jako u elektronických knih, kde byly obavy z vytlačení knih papírových. O tabletech se poměrně hodně mluví, nicméně požadavky zákazníků ukazují, že tento segment má svá omezení. O tablety projevují zájem především top manažeři, lékaři v nemocnicích a výzkumníci z organizací sbírajících statistická data.

Lenovo přišlo jako první s tabletem s integrovaným snímačem otisků prstů, což uživateli umožňuje přihlášení do systému bez toho, aby musel naťukávat heslo. Snímač je navíc umístěn tak, že je dostupný jak pro praváky, tak i leváky. Navíc je náš tablet doplněn ovládacím perem, které není napájeno baterií. Díky tomu je pero překvapivě lehké a vyniká svými ergonomickými vlastnostmi.

Jak jsou v noteboocích s otočným displejem zajištěny pevné disky proti poškození? Takový notebook se dostane do mnohem více poloh než notebook klasický. Nemusí se uživatelé bát o svá data?

Pevné disky jsou v tabletech společnosti Lenovo jištěny stejně dobře jako v ostatních noteboocích ThinkPad. Je použito měkké uložení snižující vibrace a aktivní ochrana pevného disku, která v nebezpečných situacích pozastaví pevný disk a pokračuje, až když je notebook opět v klidovém stavu.

Nabízíte notebooky nebo stolní počítače s předinstalovaným systémem Linux (ano či ne, a proč)?

V běžné nabídce tato možnost v tuto chvíli není. Na trhu je ve skutečnosti celkem malá poptávka po noteboocích s Linuxem. Navíc i distributorů Linuxu je více a každý zákazník může preferovat jinou variantu. Nicméně některé modely notebooků nabízíme pouze se systémem DOS a pro vybrané velké zákazníky je možnost dodávky i úplně bez operačního systému. Je pak tedy již jen na zákazníkovi, jaký operační systém si na notebook nainstaluje.

Na webu se můžeme dočíst o nabídce „inovativních stolních počítačů Lenovo“. V čem tato inovace spočívá?

Inovace jsou pro Lenovo vším. V historii jsme přinesli mnoho novinek jako první – první notebook se sériově integrovaným bezpečnostním čipem, lampičku ve víku displeje, klávesnici s odtokovými kanálky, kterou přivítá každý, kdo ví, co je to rozlít si tekutinu do klávesnice. Dále je to třeba snímač otisku prstu, aktivní ochrana pevného disku a další. A to jsem jmenoval pouze hardwarové inovace.

Mezi inovacemi na poli softwaru bych uvedl především přidanou hodnotu v podobě Access Connection pro jednoduchou správu síťových profilů na cestách. Dále nástroj Rescue and Recovery pro jednoduché zálohování a obnovu celého systému během několika minut. Tyto nástroje jsou součástí našich počítačů.

Řada velkých mezinárodních společností nabízí lokální verze webů v omezené podobě. Dost často jsou provázány s anglickou verzí. Stejně je tomu i u české verze stránek Lenovo. Dočkáme se někdy kompletní lokalizace nebo stávající podobu považujete za dostatečnou?

Stránky společnosti Lenovo jsou k dispozici nejen v angličtině, ale i v dalších světových jazycích, nicméně hlavním jazykem webu je angličtina. Naši zákazníci už určitě zaznamenali, že české lokalizované stránky jsou v poslední době průběžně rozšiřovány.

Jaký notebook/počítač používá Petr Toman?

ThinkPad Z60t s krytem z broušeného titanu se stříbrným povrchem. Jde o širokoúhlý notebook s váhou do 2 kg, který je vybaven snímačem otisků prstů a dodatečnou baterií, která mi umožní pracovat až pět hodin bez nutnosti připojení ke zdroji.

Diskuze (33) Další článek: Soukromé složky ve Windows XP nepřežily dva týdny

Témata článku: Notebooky, Lenovo, Česko, Bezdrátové nabíjení, Inovace, První model, Klávesnice k tabletu, Lokální verze, Technologický partner, Obchodní váhy, Notebook, Velký pomocník, Integrovaný snímač, Touchpad, Aktivní ochrana, Změna klávesnice, Klávesnice Lenovo, Lenovo Thinkpad, Omezená možnost, Malá poptávka, Běžný zákazník, Česká klávesnice, Integrovaný trackpoint, Rescue, Běžná komunikace


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky