IT Česko – Martin Illner, Oracle Czech: Češi chtějí blahobyt, a proto umí pracovat i velmi tvrdě

Ředitel společnosti Oracle Czech, pan Matin Illner, nám poskytl zajímavý pohled nejenom na své působení u Oracle, ale také na to, jak z pozice Čechoameričana vidí české zaměstnance a porovnal Česko s jinými zeměmi. Nezapomněli jsme se zeptat, co mu do života přineslo studium na West Pointu.

Rozhovor s Martinem Illnerem je dalším pokračováním našeho seriálu rozhovorů IT Česko. Každý týden představujeme zástupce českých IT firem a lokálních zastoupení mezinárodních společností. Pokud máte kolegu či obchodního partnera, o kterém si myslíte, že by měl být vyzpovídán, napište nám. Nemusí se nutně jednat o zástupce vrcholného vedení firmy. Stačí nám, když půjde o člověka se zajímavými názory, který bude ochotný podělit se o své zkušenosti.

Pane řediteli, co byla první věc, kterou jste změnil, když jste se stal hlavní postavou Oraclu u nás?

Rozhodně to nebyli lidé. Nejsem typ člověka, co by po nástupu vyměnil polovinu týmu jen proto, aby ukázal, jakou má sílu. Na poznání pracovníků jsem si vyhradil více než půl roku. Teprve potom jsem uskutečnil jen malé personální změny. Co jsem ovšem udělal skutečně okamžitě, bylo zmenšení mé kanceláře o polovinu a odemknutí veškerých kancelářských potřeb pro kohokoli. A zavedl jsem zdarma ovoce po celou dobu pracovního dne. Jsem přesvědčen, že to z dlouhodobého hlediska pomůže zdraví zaměstnanců

Martin Illner

Martin Illner, nar. 1965, vyrůstal od svých dětských let v USA, kam s ním emigrovali jeho rodiče. Studoval vojenskou akademii West Point, promoval na právech v Americe a ve Francii.  Studoval i MBA v New Yorku na Columbia Business School. Do České republiky se vrátil před deseti lety. Ředitelem české pobočky Oracle se stal v září 2003.

Do společnosti Oracle přišel s bohatými profesními zkušenostmi z mnoha oblastí. Svou kariéru začal jako strategický konzultant ve společnosti Bain & Company v Ženevě a poté působil ve společnosti McKinsey & Company v Praze. Na těchto pozicích zodpovídal za klienty známých jmen jako například Digital Equipment, Hewlett-Packard Cable & Wireless a Hilti.

Další zkušenosti sbíral z oblasti rizikového kapitálu ve společnostech Winslow Partners a GIMV, kde se podílel na realizaci high-tech projektů. Je také spoluzakladatelem několika internetových společností, například vatera.com či post.sk.

Jaký máte jako ředitel české pobočky vliv na vývoj produktů Oracle?

V tomto slova smyslu bohužel žádný. Naše produkty vznikají v několika vývojových centrech na celém světě, žádné z nich ovšem není zde v České republice. Konečnou podobu většiny našich produktů ovšem mohou změnit naši zákazníci. Velmi často se totiž stává, že je chtějí přizpůsobit specificky svému byznysu. Následné úpravy pak mohou naše produkty změnit velmi výrazně.

Oracle má asi většina lidí spojenu s databázemi. U jakých produktů ještě najdeme tuto značku?

Ano je to logické, v databázových systémech jsme číslo jedna na celém světě, působíme ale i na trhu podnikových aplikací, kde jsme číslo dva. A děláme vše proto, abychom se stali jedničkou i tam. Velmi silné zastoupení máme například na trhu podnikových informačních systémů, kde získáváme stále více zákazníků i v oblasti středních firem. Zde nám také velmi pomáhá velmi dobrá pozice produktů PeopleSoft, JD Edwards a Siebel, které do naší nabídky přibyly díky nedávným akvizicím, které Oracle provedl.

Významnou pozici má Oracle také v oblasti Business Intelligence, e-Learning nebo třeba aplikací pro zpracování dat ze zařízení RFID.

Co si slibujete od bezplatné databáze 10g Express Edition?

Především to, že si ji potenciální zákazníci „osahají“ a zjistí, jaké jsou její výhody. Tato odlehčená verze naší databáze totiž nabízí většinu funkcí jako ty plnohodnotné a umožní tak například administrátorům vyzkoušet si, co vše tato technologie umí. Nejde o žádnou časově omezenou edici. Express Edition je omezena jen maximálním počtem uživatelů a objemem dat, se kterými je schopna pracovat. Pokud se podnik, který ji zkušebně nasadí, rozhodne přejít na vyšší verzi, není problém již nasazenou implementaci Express Edition jen rozšířit. Stručně řečeno: Slibujeme si odbourání zbytečného strachu podniků z řešení Oracle, která mají bohužel pověst mohutných instalací pro největší firmy. Není to tak a naše například databáze 10g Express Edition nám pomáhá tuto bariéru překonat.

Na internetu je poměrně dost nabídek na různé pozice ve vaší firmě. Pociťuje Oracle nějakým způsobem nedostatek IT odborníků?

Odborníků zatím máme dostatek, takže rosteme tak, jak potřebujeme. Nedostatek špičkových odborníků ale patrný už začíná být. V Česku je tlak na vysoce kvalifikované pracovníky v oblasti IT čím dál větší. Stále častěji se tak bude stávat, že si podniky budou navzájem zaměstnance přebírat. My ale spoléháme na to, že vždy budeme schopni, díky naší přední světové pozici v oblasti podnikového software, získat ty nejlepší lidi na trhu.

Vyrůstal jste po emigraci rodičů v USA. Mluvil jste jako dítě se svými americkými vrstevníky o Československu? Jaká je vaše zkušenost s tím, že spousta Američanů nemá zrovna nejlepší znalosti zeměpisu?

O Československu jsem nemluvil. Byl jsem malé dítě a snažil jsem se spíše zapadávat, než se odlišovat. Dokonce jsem se i styděl, když rodiče mluvili česky. Je to logické, protože malé dítě se nechce od svých vrstevníků odlišovat. Nyní jsem ale velmi hrdý na svůj původ a jsem velmi rád, když s rodiči mohu mluvit česky.

A špatné zeměpisné znalosti Američanů? Ano, částečně je to pravda, ale není se čemu divit. Mohou cestovat několik tisíc kilometrů všemi směry, aniž by se změnil jazyk, kultura, či nátura lidí. Amerika je obrovská země a pro spoustu jejích obyvatel je to země, ze které ani nepotřebují vycestovat. Že Američan neví, kde je Česká republika je asi tak stejně divné, jako že Čech neví, kde v USA je stát Maine.

Považujete se za Čecha nebo za Američana?

Mám české srdce, českou výchovu, ale mám americké zvyky a občas i americké názory. Žiji zde už 10 let a za tu dobu jsem si na Česko zvykl. Dělám v Česku, bavím se s tuzemskými zákazníky a mám tady spoustu kamarádů. Profesně se tedy cítím jako Čech. Na druhou stranu Spojené státy mi daly vzdělání, výchovu a spousty možností. Na to nelze zapomenout. Chci i nadále zůstat v Česku, ale stále budu mít kus srdce tam… Ideální označení by tedy bylo Čechoameričan.

Vystudoval jste několik vysokých škol, studoval jste v USA i ve Francii. Jak hodnotíte rozdíl mezi evropským a americkým přístupem ke vzdělání?

Přijde mi, že vysoké školy jsou v Evropě chápány jako něco elitního. Bývají sice zpravidla zdarma, to ale paradoxně způsobuje to, že nejsou dostupné pro tolik lidí. Kapacity škol jsou tak mnohem omezenější, než ve Spojených státech. V Evropě si také mnohdy studenti svých škol tolik necení. Přeci jen, když zaplatíte za školu třeba sto tisíc ročně, přistupujete ke studiu poněkud odpovědněji. Sám jsem měl po dokončení vysokoškolských studií dluh několik miliónů korun a musím říci, že dnes toho vůbec nelituji. Dalo mi to mimo jiné obrovskou disciplínu při hledání zaměstnání a každý krok jsem si tak musel velmi dobře rozvážit.

Kromě práva jste vystudoval i světoznámý West Point. Proč právě vojenská akademie?

Bylo to přání mojí mámy. Jako emigrantka z cizí země chtěla, aby se ze syna stal americký hrdina, který vystudoval jednu z nejprestižnějších škol v USA. Sám jsem se tomu ani příliš nebránil, je dobře známé, že se tam dobře „balí“ holky. (smích)

Využíváte zkušenosti z West Pointu ve funkci vedoucího pracovníka? Nastolujete ve firmách vojenský dril?

Mé působení v Oraclu bych rozhodně za dril nepovažoval. Některé návyky, které se člověk naučí na West Point, jsou ale velmi dobré. Jde především o cit pro detail, větší důraz na exekuci než na plánování a především… žádné omluvy a výmluvy. Je však jedna věc, kterou jsem si z této školy rozhodně nepřinesl a ani jsem si ji přinést nechtěl. Je jí přísně stanovená hierarchie.

Všichni zaměstnanci velmi dobře vědí jakých cílů chtějí dosáhnout a jaká za jejich dosažení přijde odměna. Máme velmi dobře nastavený systém odměňování a například provize obchodníků tak mohou dosáhnout až padesáti procent jejich celkového platu. Samozřejmě je někdy nutné lidi nasměrovat správným směrem, vše se ale dělá lidsky. Rozhodně ne drillem, jakým je mnohdy prezentována armáda Spojených států ve filmech…

Do Oraclu jsem spíš přinesl něco od mého předchozího zaměstnavatele, od firmy McKinsey. Říkám tomu povinnost nesouhlasit. I ten nejníže postavený zaměstnanec má právo, nebo lépe řečeno povinnost, vstát a ozvat se, když se děje něco špatného.

Působil jste v různých zemích, v USA i v Evropě. Kde vám bylo lépe?

Nejlépe mi je tady, v Česku. Rozhodnul jsem se dobrovolně do této země přijet a míním tady navždy zůstat.

Dovedete na základě svých zkušeností zhodnotit evropskou a americkou mentalitu?

Nechtěl bych hovořit o evropské mentalitě. Evropa má mnoho odlišných národů, nicméně Češi svá specifika mají. Češi mají především větší hlad potom, něčeho dosáhnout. Také chtějí vlastnit mnohem hodnotnější indicie úspěchu jako třeba velký dům, luxusní auto, drahé telefony a podobně. V USA se na toto příliš nehraje. Podle mého je to dáno velmi dlouhou vládou komunismu, kdy všichni měli vesměs totéž. Nyní lidé cítí, že se mohou odlišit a tak toho chtějí využít.

Jsou Američané dravější v obchodu než Evropané? A co Češi?

Z obchodního hlediska není mezi Amerikou a Evropou moc velký rozdíl. Obecně lze ale říci, že v americkém byznysu se více riskuje, v Evropě se více sází na jistotu. Poněkud jiná situace je však v postkomunistických zemích, kde lidé touží mnohem více po úspěchu, než na západ od nás.

Se zkušenostmi nasbíranými po světě jste se vrátil do České republiky. Co vás zde nejvíce překvapilo, ať už příjemně nebo naopak?

Jsem tady už více než deset let a je jasné, že za tu dobu se toho tady mnoho změnilo k lepšímu, nicméně v prvních letech jsem byl šokován úrovní korupce a neochotou lidí s tím něco dělat. To ovšem nebyl jen český problém. Korupci měli na svědomí většinou jen někteří jednotlivci a ti kazili reputaci ostatním poctivým lidem. Pokrok, který Česká republika v tomto ohledu udělala za posledních 10 let je obrovský, stále ale ještě je co napravovat. To cítíme asi všichni.

Mají Češi nějaký pracovní nešvar, který vám velice vadí, a v zahraničí jste se s ním nesetkal? Narážíte na něj jako ředitel Oracle často?

O nešvaru bych snad ani nemluvil. Osobně se s žádným vážným nesetkávám. Snad jen to lpění na symbolech úspěchu, což ale může spíše lidi motivovat pracovat lépe. Jako typicky českou vlastnost, nebo možná zvláštnost, bych označil pravidelné páteční „volání chaty“. Tah tohoto volání je velmi silný, ale musím přiznat, že po relativně dlouhé době strávené v Česku ho už začínám také silně pociťovat.

Kde se podle vás bude trh s informačními technologiemi do budoucna lépe vyvíjet? V Americe nebo Evropě? Nebo všechny převálcují tygři z Asie? Jak se na to díváte jako Martin Illner a jak jako ředitel Oracle?

Odpověď za Martina Illnera nebude odlišná od odpovědi ředitele Oracle Czech. V západní Evropě trh informačních technologií v posledních několika letech roste velmi pomalu a někde dokonce stagnuje. Naopak ve střední a východní Evropě roste velmi rychle a proto sem míří stále více investorů z celého světa. Konkrétně v Česku máme velké množství vysoce kvalifikovaných lidí, dobrou infrastrukturu, ideální pozici v rámci kontinentu a navíc relativně stabilní politické klima. Lépe řečeno takové klima, které příliš neznervózňuje investory. IT byznys v Česku roste o více než deset procent. Naše země ovšem evropský trh nejspíš nezachrání a ten tak Evropa podle prognóz bude stále na agilní Ameriku ztrácet. Pokud nepřijde další internetová bublina, budou USA nejspíš růst stabilně tak, jako doposud.

Zdaleka největší rozmach ovšem čeká Asii. Například Čína prohlásila, že do deseti let chce mít obrat IT trhu stejný, jako mají nyní USA. Indie do sebe stahuje investice největších IT firem světa již několik let a například Tchaj-wan je již nyní jednou z největších „počítačových fabrik“ světa. Asie je pro svůj obrovský potenciál nyní ve středu zájmu společnosti Oracle.

Databázové systémy asi nebudou zajímat takovou masu nelegálních uživatelů jako jiný software, nicméně jak se Oracle dotýká softwarové pirátství?

Díky bohu téměř vůbec ne. Jak víme z celé řady studií, pirátství podléhají nejvíce programy, které jsou určeny především pro domácí využití. Ve vyspělých zemích si už většina firem velmi dobře hlídá to, jaký software na jejich počítačích funguje.

Obecně lze ale říci, že se podnikové systémy nelegální cestou šíří velmi složitě. Samotný produkt není problém zkopírovat, velmi složité ale je jeho nasazení a přizpůsobení chodu firmy. Tomu zpravidla musí asistovat velmi zkušený tým odborníků a konzultantů, kteří dohlédnou na správné implementace.

Na závěr nám prosím prozraďte, kdy, jak a proč se absolvent West Pointu rozhodl pracovat v oboru IT?

Když před třemi lety dostal neodmítnutelnou nabídku od generála Ellisona…

Diskuze (15) Další článek: Beta 2 Microsoft Office je venku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,