IT Česko – David Hořava, Ubytování.cz: Začátky podnikání na webu – bez počítače a s pronajatou doménou

Tentokrát jsme si povídali s majitelem hned několika úspěšných webů, k těm nejvýraznějším patří Ubytování.cz a pohlednicový server Hanulka.cz. Příběh Davida Hořavy připomíná americký sen. Bez koruny v kapse a potřebného vybavení dokázal vytvořit jeden z nejúspěšnějších rezervačních systémů pro ubytování.

Pane Hořavo, jaké další weby kromě Ubytovani.cz a Hanulka.cz jste vybudoval?

Mimo už zmíněné weby provozuji web www.virtualniprohlidky.cz. Zde nabízíme virtuální prohlídky již 120 měst, hradů, zámků, památek a přírodních zajímavostí.

David Hořava

Klepněte pro větší obrázek

Narozen v roce 1977, svobodný. Zájmy: práce, focení, cestování, lyžování, šnorchlování, kino, muzika, pobyt v přírodě, v létě posezení na zahrádce s přáteli u dobrého jídla a pití.

Jak dlouho budujete vámi provozované weby?

S prací na www.ubytovani.cz jsem začal v roce 2002, pohlednicový web www.hanulka.cz  byl spuštěn v roce 2003 a nejmladší projekt www.virtualniprohlidky.cz je z roku 2005.

Vím o vás, že jste rezervační systém Ubytovani.cz vybudoval od nuly, bez investora. Znamená to, že veškeré programování celého systému jste zajistil vlastní energií a časem?

Je pravda, že jsem rezervační systém Ubytovani.cz vybudoval od nuly, bez investora. Snažil jsem se o získání rizikového investora, kvůli financování projektu. Ale nepodařilo se mi žádného investora získat.

Měl jsem ale svůj cíl – vytvoření prvního cestovního portálu u nás. Již na počátku jsem ale zjistil, že bez kanceláře a zaměstnanců nemohu provozovat web na prodej zájezdů, a tak bylo jedinou cestou vytvoření rezervačního systému Ubytovani.cz, kde pro začátek nebylo třeba mít žádné zaměstnance.

V roce 2002 jsem byl ještě student, a proto jsem neměl žádné prostředky pro začátek podnikání. Tak jsem si půjčil 10 000 Kč od mojí přítelkyně na založení podnikatelského účtu u eBanky a zřízení živnostenského listu.

Počítač jsem nevlastnil, a tak jsem si ho půjčil za 500 korun na měsíc od známého. Byl to repasovaný počítač s 14“ monitorem, ale byl jsem za něj vděčný. Připojení k internetu jsem si domluvil u majitele firmy, která provozuje bezdrátové připojení a posečkala mi tři měsíce s platbou.

Doménu www.ubytovani.cz jsem ale nevlastnil. Její pronájem jsem domluvil za 5000 Kč měsíčně, také s tříměsíčním odkladem platby. Byla to pro mě v té době astronomická částka, ale rozhodl jsem se a nebylo cesty zpět. (V současné době již tuto doménu vlastním.)

Programovat vůbec neumím. Pokud se za programování nepovažuje příkaz <img src=> nebo <br> :o) Díky tomu, že jsem členem Mensy ČR a spolunavrhoval jsem v letech 2000-2002 její intranet pro členy, jsem poznal Lukáše Klimpru. Získal jsem ho pro můj projekt a on jej kompletně naprogramoval.

Myslíte si, že inteligence výrazně souvisí s úspěchem v podnikání? Myslíte, že vám pomohla štěstěna, či osud?

Nejdříve bych použil dle mého velmi výstižný výklad pojmu inteligence, který jsem si pro jeho trefnost dříve opsal z nějaké encyklopedie.

Inteligence – souhrn obecných rozumových schopností. Globální schopnost pohotově a adekvátně řešit nové, složité situace a problémy na základě rozpoznání podstatných souvislostí a vztahů. Schopnost abstraktního myšlení. Nelze ji zaměňovat se zkušeností a vzděláním.

Pro úspěch v podnikání je jistá dávka inteligence nutná. Je ale několik dalších faktorů, které ovlivňují úspěch. Já osobně jsem velmi cílevědomý. Mám cíl a za tím si jdu. Byl jsem vychován s bratrem v rozvedené rodině a příklad naší matky, když si se vším musela sama poradit, ze mě vychoval člověka, který se jen tak nevzdá a jde za svým cílem.

Dalším faktorem je pečlivost, která je mi vlastní. Moje matka byla vždy velmi tvrdá v požadavcích na úklid pokoje a další práce. Já jsem si tyto zásady zosobnil. Někdy jsem až puntičkář, což není zrovna dobrá vlastnost.

U zaměstnanců kladu velký důraz na kvalitu práce. Ale při dobrém výkonu také přidělím prémie, které odmění nasazení a motivují.

Myslím, že za to, jaký člověk bude, je zodpovědná genetická dispozice, dále pak vzor rodiny, ale i to, jak se věnuje sám sobě a vzdělává se. Podle výzkumů je většina synapsí tvořena v dětství. Proto velmi podnětné prostředí v tomto období posunuje vývoj dítěte hodně dopředu. Chcete-li mít velmi chytré děti, tak je berte od mala do ZOO, na výlety, podporujte v nich touhu po vědění a poskytněte jim dostatek knížek a zdrojů z různých oblastí. Ale především osobním příkladem dáte základ osobnosti vašeho dítěte.

Odpověď na tuto otázku vystihuje můj nejoblíbenější citát: „Co člověka potkává, vychází z něho.“

Jak dlouho práce na webu trvaly?

Na začátku roku 2002 jsem začal na www.ubytovani.cz pracovat a navrhovat jeho funkce a obchodní model. Za dva měsíce jsme web spustili a za provozu na něm dále pracovali. První rok jsem bez přehánění jen spal, dělal nebo navštěvoval školu. Na nic jiného nebyl čas. Moje přítelkyně byla přes týden na VŠ daleko ode mě, a tak jsem se mohl věnovat jen práci a o víkendu jsme se šli projít a pak společně dělali na rezervačním systému.

Práce na webu jsou neustálé. Každé dva roky děláme úpravy grafiky a celý systém zdokonalujeme. Nejnovější úpravou jsou uživatelské recenze ubytování, kde klienti mohou hodnotit kvalitu řady poskytovaných služeb procentuelním hodnocením, ale také vkládat svoje slovní hodnocení.

Pokud vím, pohybuje se obrat webu v desítkách milionů korun. Jak dlouho trvalo, než vás nový web byl schopen uživit?

Web mě začal živit po dvou měsících provozu. Do čtyř měsíců jsem splatil všechny půjčky. Nyní po čtyřech letech je Ubytovani.cz podle MAG Consulting v žebříčku největších subjektů v cestovním ruchu sedmou největší CA.

Kolik lidí v současné době tvoří tým, který se o Ubytovani.cz a jeho klienty stará?

Náš tým, který se stará o Ubytovani.cz, tvořím já, manažerka, 5 operátorek, 2 pracovnice na editace prezentací, programátor. Celkem tedy 10 osob.

Jak vlastně rezervační systém funguje?

Klient si vyhledá ubytování a odešle rezervační formulář, nebo zavolá operátorce. Ta klientovi denně od 8 do 17 hodin, obvykle do 5 minut, potvrdí předběžnou rezervaci a předá číslo a e-mail na recepci pro provedení závazné rezervace klienta. V případě obsazené kapacity operátorka klientovi doporučí jiné volné objekty, dle jeho požadavků.

Cena za ubytování je stejná jako při zakoupení na recepci nebo na webu hotelu.

Obchodní model tedy stojí na provizích od hoteliérů?

Ano, náš obchodní model je založen na provizích od hoteliérů. Tyto provize jsou fakturované po uskutečnění rezervace. Cena za ubytování je na www.ubytovani.cz stejná jako na webu hotelu a na jeho recepci. Jedná se o pevně stanovené pultové ceny, v kterých je započtena provize pro CK nebo CA, která zprostředkuje rezervaci ubytování. Klient nemůže dostat jinou cenu.

Stejný obchodní model mají prodejci zájezdů, a to jak internetoví, tak kamenní. Zakoupíte si zájezd z velké nabídky řady CK, prodejce daného zájezdu zajistí jeho prodej a následně fakturuje provizi CK pořádající zájezd. Cena je také vždy stejná.

Při úplně stejných cenách ubytování není důvod hledat web objektu, protože má stejné ceny. Toto je jedna z výhod rezervačního systému. Další výhoda je komplexní výběr ubytování, možnost vyhledání jiného volného objektu v dané lokalitě, zajištění komplexních služeb pro firemní a kongresové akce.

Pohlednicový server Hanulka.cz jste vytvořil ve volném čase? Co vás k tomu vedlo?

Postrádal jsem u nás kvalitní web na posílání pohlednic, a proto jsem se rozhodl tento web udělat.
Od začátku jsem měl záměr mezi pohlednice zařadit jen velmi pěkné obrázky a mít tak kvalitní web, který se bude propagovat sám svojí kvalitou a nabídkou.

Bez žádných reklam má www.hanulka.cz návštěvnost nad 2000 unikátních návštěvníků denně s tím, že ve špičkách, jako jsou Vánoce, Silvestr a Valentýn, bývají návštěvnosti mezi 20 až 26 000 unikátních návštěvníků denně.

Proč název Hanulka, a ne nějaký, který by vystihoval náplň webu? Je to spojeno s vaší přítelkyní?

Máte pravdu, web se jmenuje po mojí přítelkyni Hance. Původně to byl tajný dárek k jejím narozeninám. A nakonec se mi ho podařilo utajit až do oslavy. I na tuto doménu se lidé vracejí, a proto ji nebudu měnit.

Jaký je váš názor na zasílání reklamních nabídek e-mailem?

Pokud je mail vyžádaný ze strany odběratele, tak pro něj může být přínosem. V každém takovém mailu by měla být možnost odhlášení zasílání dalších mailů. Tato možnost je v každém našem e-mailu. Naším cílem není naštvaný klient, ale spokojený člověk, který se k nám rád vrátí.

Pro koho je určen web Virtualniprohlidky.cz a jaké s ním máte plány? Nejde pouze o prezentaci vašich soukromých fotografií z cest?

Jak jsem uvedl výše, na www.virtualniprohlidky.cz jsou virtuální prohlídky již 120 měst, hradů, zámků, památek a přírodních zajímavostí. Některé virtuální prohlídky mají až 200 fotografií dané zajímavosti a věřím, že dovedou lidem poskytnout poznání zajímavých míst, která pak navštíví.

To je také cíl celého webu. Abych lidem ukázal krásná místa u nás a oni se na ně podívali.
Kolik lidí zná například Miniuni v Ostravě nebo Westernové městečko v Boskovicích?

Ke každé prohlídce bude do podzimu přidána souřadnice GPS, adresa, link na zobrazení na mapě, odkaz na weby o dané zajímavosti a především texty s doporučením, co se dá v určitém místě pěkného vidět. Dále se počet prohlídek zvedne o 50-100 % do konce roku.

Je možné si web vykládat i jako prezentaci soukromých fotografií z cest. Na některých fotkách je moje přítelkyně a občas i já. Jedná se jen o fotky, které nemám nafocené bez lidí. Byla by škoda tyto fotky neumístit.

Pokud by někdo rád fotil památky a dal souhlas k umístění fotek na web, tak je rád vložím.
Bohužel jsem ještě podobného „blázna“, co by, kudy jde, fotil, nenašel.

Neplánujete vytvoření panoramatických fotografií, kdy se návštěvník jakoby rozhlíží po místnosti/kraji?

V budoucnu tyto prohlídky jistě nabídneme, ale prozatím je neplánujeme z důvodu finanční náročnosti pořízení.

Své první weby jste začal připravovat ještě jako student. Co bylo nejtěžší při skloubení studia a této práce?

Samozřejmě časová náročnost byla abnormální. Jinak jsem větší překážky nezaznamenal. Naopak ve škole jsem měl rychlejší internet než doma, a tak jsem na něm seděl téměř každý den do 20 hodin, než nás „vyhnali“.

Kolik má nyní vaše firma zaměstnanců? Nejenom těch, kteří mají na starost Ubytovani.cz.

Na všech projektech dělá dohromady 12 lidí.

Můžete nám prozradit podrobnosti o dalších připravovaných projektech?

Mým cílem je vytvoření komplexního cestovního portálu. Nejen s prodejem zájezdů, ubytování, letenek, ale také s tipy na výlet či databází památek, vyhledávačem, prodejem sportovních potřeb atd.
Pro tento cíl hledám partnera z řad CK, CA, webů, nebo investorů.

Dlouhodobým cílem je pak vytvoření webu pro pomoc bezdomovcům. Ale toto svoje přání si chci splnit až časem. Nyní na něj není tolik času, abych se mu mohl věnovat naplno.

Diskuze (21) Další článek: Připravuje AMD konkurenci pro Centrino?

Témata článku: Programování, Česko, Doména, Ubytování, Dóm, Dobrá cesta, Zoo, DOM, Připravovaný projekt, Astronomická částka, Podnikání, Repasovaný počítač, Web Mail, Slovní hodnocení, Dobré místo, Mensa, Stejný vzor, Dav, Dobrá vlastnost, Krásný měsíc, IT, Finanční náročnost, Cestovní ruch, Podnik, Abstraktní myšlení


Určitě si přečtěte

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 126

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 155

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný | 6

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska | 21

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment