IT Česko – Andrej Magyar, OKI: Invex je místem, kde zákazníci navštěvují své dodavatele. Važme si toho

V dnešním pokračování rozhovorů IT Česko jsme vyzpovídali Andreje Magyara, ředitele společnosti Oki Systems. Přiblížil nám vizi kanceláře budoucnosti, seznámil nás s vývojem a směřováním barevných tiskáren a také prozradil, co si myslí o Invexu. V rozhovoru najdete i zajímavá data z historie společnosti OKI.

Rozhovor s Andrejem Magyarem je dalším pokračováním našeho seriálu rozhovorů IT Česko. Každý týden představujeme zástupce českých IT firem a lokálních zastoupení mezinárodních společností. Pokud máte kolegu či obchodního partnera, o kterém si myslíte, že by měl být vyzpovídán, napište nám. Nemusí se nutně jednat o zástupce vrcholného vedení firmy. Stačí nám, když půjde o člověka se zajímavými názory, který bude ochotný podělit se o své zkušenosti.

Společnost OKI byla před mnoha lety založena v Japonsku. Jaké byly nejvýznamnější milníky více než stoleté historie vaší společnosti?

Firmu OKI založil pan Kibataro Oki v roce 1881. Svým zaměřením to byl odborník na telekomunikace, o kterém se traduje, že vyrobil druhý telefon na světě. A proč právě druhý? Protože zjistil, že pan Alexander Bell, vynálezce prvního telefonu, si nemá s kým telefonovat. Slovem, chtěl mu udělat radost.

K hlavním milníkům historie firmy patří následující roky: 1882 – první telefon, 1915 – první radiotelegraf, 1964 – první jehličková tiskárna, 1967 – první bankovní terminál, 1974 – první faxový přístroj s termotiskárnou, 1989 – první ČB tiskárna s technologií LED, 1998 – první barevná LED tiskárna Okipage 8c, 2005 – první barevné multifunkční zařízení s technologií LED.

Pod slovem OKI si většina lidí z IT oblasti představí černobílé a barevné tiskárny používající technologii LED. V čem spočívá její výhoda oproti klasickým laserovým tiskárnám?

Laserové i LED tiskárny používají k tisku toner. Černý u černobílých, 4 tonery CMYK u barevných. Než se však toner nanese na papír a zapeče, je třeba osvětlit povrch obrazového válce. Laserové tiskárny k tomuto účelu používají rozmítaný paprsek jedné laserové diody.

Naopak LED tiskárny používají tisíce LED diod a každý bod na obrazovém válci osvětlují samostatně. LED tiskový mechanizmus je menší, spolehlivější a tiskne s vysokým rozlišením. U barevných LED tiskáren je výhodou jednoprůchodový tisk, který zaručuje vyšší rychlost a méně problémů se zablokovaným papírem.

Andrej Magyar

Klepněte pro větší obrázek

Narozen v roce 1954. Vystudoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT Praha, na Ústavu radiotechniky a elektroniky ČSAV pak získal titul CSc. V roce 1978 byl na studijním pobytu v Japonsku. Po praxi na Elektrotechnické fakultě v Košicích založil v roce 1992 zastoupení japonské firmy OKI pro ČR a SR se sídlem v Praze. Volný čas tráví rybolovem a turistikou.

Jak velkou část z nabídky OKI tvoří barevné tiskárny v porovnání s černobílými?

V současné nabídce máme 11 barevných tiskáren a multifunkčních zařízení a 8 černobílých. Věříme, že budoucnost patří barevnému tisku, lépe řečeno tiskárnám s koncepcí 2v1 – rychlost i kvalita ČB tisku je stejná jako u černobílých tiskáren, navíc nabízejí rychlý a kvalitní barevný tisk. Pro uživatele je důležitá skutečnost, že při ČB tisku je používán pouze černý toner a obrazový válec, což zaručuje stejné náklady na stránku jako u černobílých tiskáren.

Jak se stavíte k multifunkčním zařízením a co všechno by podle vás takové zařízení mělo umět?

Multifunkční zařízení je vynikající věc pro malé i větší kanceláře, protože v sobě zahrnuje nejběžnější funkce požadované v kancelářích: tisk, kopírování, skenování a faxování. Mezi další doplňkové funkce pak patří skenování do souboru a přímé posílání naskenovaného dokumentu na zadanou e-mailovou adresu nebo do ftp serveru.

Pozorujete nárůst poptávky po multifunkčních zařízeních?

V minulém roce jsme zaznamenali výrazný nárůst poptávky po barevných multifunkčních zařízeních. Během léta 2005 jsme uvedli na trh dva nové modely a jejich prodej daleko předčil naše očekávání. Jsem přesvědčen, že tento trend bude pokračovat i v letošním roce.

Jaká je nejžhavější novinka z nabídky pro české uživatele?

V květnu jsme uvedli na český trh nové barevné tiskárny série C3000 a C5000. První série představuje osobní tiskárny do domácností, případně velmi malých pracovních skupin. Oproti svému předchůdci mají nové tiskárny výrazně menší rozměry a lepší parametry. Tiskárny série C5000 mají vyšší rychlost tisku a nižší provozní náklady. Přinášejí již zmíněné výhody tiskárny 2v1.

Jak dlouho trvá, než se nové produkty dostanou i k českým uživatelům?

Uvedení nových výrobků v rámci OKI se u nás koná přibližně ve stejném čase jako v ostatních zemích Evropy. Jakmile jsou nové výrobky dostupné z výroby, jejich uvedení na lokální trh je pouze věcí strategie firmy OKI v dané zemi.Vzhledem k rychlému inovačnímu cyklu však je dobré uvést výrobky co nejdříve.

Zastoupení OKI pro Českou republiku a Slovensko ohlásilo zajímavé hospodářské výsledky za minulý rok, kdy došlo k 94% nárůstu zisku po zdanění. Co přispělo k tomuto úspěchu?

Tento úspěch je výsledkem zvýšeného prodeje barevných tiskáren a multifunkčních zařízení. Svědčí o efektivní spolupráci OKI s partnery v Čechách i na Slovensku a především o velké oblibě našich výrobků u zákazníků.

Co k této oblibě přispělo?

Vynikající poměr cena/výkon a předchozí zkušenosti s našimi výrobky. Na rozdíl od jiných firem z našeho oboru se zaměřujeme výhradně na tisková řešení. Díky této specializaci můžeme našim zákazníkům nabídnout opravdu to nejlepší na trhu.

Nahradí v blízké budoucnosti, řekněme do pěti let, barevné tiskárny ty černobílé? Dnes již nekoupíte černobílou inkoustovou tiskárnu, což ale u laserových a LED tiskáren zdaleka neplatí.

Ve vývoji barevných laserových a LED tiskáren může nastat analogie, která byla kdysi u televizorů. O tom, že barevné výtisky nesou výrazně více informací než černobílé, není potřeba nikoho přesvědčovat.

K masovému rozšíření barevných laserových a LED tiskáren jsou dle mého názoru potřebné následující předpoklady: nízká pořizovací cena tiskárny, nízké provozní náklady, menší rozměry, sofistikované prostředky k tomu, abychom měli náklady na tisk plně pod kontrolou. Moje odpověď na vaši otázku tedy zní: do pěti let se bude prodávat více než 50 % barevných laserových a LED tiskáren.

Pořizovací ceny některých barevných laserovek klesly pod hranici 10 000 Kč. Myslíte, že lze časem očekávat i prolomení pětitisícové hranice?

V budoucnosti to samozřejmě nemůžeme vyloučit. Pořizovací náklady však nejsou rozhodujícím parametrem. Už dnes jsou pro zákazníka důležitější než pořizovací náklady tzv. celkové náklady vlastnictví (pořizovací a provozní náklady), které jsou v případě levnějších zařízení vyšší.

Barevný laserový nebo LED tisk je stále dostupnější. Umožní tato technologie výrobu zařízení, která budou tvarem a schopnostmi vhodná i pro domácí použití, tedy nejenom do kanceláří?

Tímto směrem jsme udělali významný krok uvedením našich nových modelů C3300n a C3400n. Oproti svému předchůdci mají tyto tiskárny o 30 % menší objem, jsou výrazně tišší a na rozdíl od inkoustových tiskáren nehrozí nebezpečí vysychání tiskové náplně.

Technologie LED má k dalšímu snižování rozměru barevných tiskáren velmi dobré předpoklady: tiskový mechanizmus je malý a kompaktní při zachování vysoké rychlosti tisku.

OKI je pravidelným účastníkem mnoha akcí, zejména veletrhu Invex. Jaký je jeho přínos pro OKI v době internetu a okamžitě dostupných informací téměř o všem?

Jako každá výstava má i Invex několik funkcí. Během necelého týdne máme možnost informovat jak odborníky, tak i širokou veřejnost o našich výrobcích. Všichni zájemci mají možnost na našem stánku vidět výrobky v činnosti. A mají-li s sebou zajímavé soubory, mohou si je na zvolené tiskárně i vytisknout.

Invex plní rovněž společenskou funkci. Jde o osobní setkání s řadou stávajících, ale i potenciálních zákazníků. Ve věcné diskusi můžeme lépe pochopit jejich potřeby a nabídnout jim nejvhodnější řešení. Invex je místem, kde zákazníci navštěvují své dodavatele, a ne naopak. A této skutečnosti je třeba si vážit.

Jak vnímáte invexové dny určené pro širokou veřejnost? Vzkázal byste něco školním výpravám a lovcům propisek (v případě OKI asi spíše lovců letáčků)?

Ne všichni naši zákazníci mají čas nás navštívit ve dnech určených pro odbornou veřejnost. A proto přicházejí i ve dnech určených pro širokou veřejnost, kdy se setkají i se školními výpravami. Takovéto výpravy nebereme jako otravování, ale spíše jako možnost jim dělat osvětu. Propisek i letáčků máme připravených dostatek, ale než je dostanou, stačíme jim sdělit základní informace o firmě. Návštěva Invexu pro školáky je příležitostí nahlédnout do oboru informačních a komunikačních technologií.

To je velmi diplomatická odpověď. Takže tvrdíte, že školní výpravy zastavující se u výstavní plochy OKI mají zájem blíže poznat třeba technologii LED a seznámit se s vašimi výrobky?

Nedá se to říci o všech skupinách, ale ze zkušenosti víme, že žáky zajímá např. animace principu fungování laserové a LED technologie. Někteří učitelé si ji od nás i vyžadují a používají ji dále při výuce.

Obtěžují vás na Invexu případné otázky novinářů?

Neobtěžují a rádi jim odpovídáme. Možná právě novináři by mohli zvýšit prestiž Invexu např. tím, že budou zdůrazňovat jeho pozitivní stránky.

Takže myslíte, že novináři píší hlavně o tom, co se na Invexu nepovedlo?

Většina článků, které jsem četl, vyzněla tak, že Invex stagnuje. Nemohu s tím tak úplně souhlasit. Je samozřejmé, že dnešní Invex především díky internetu a možnostem elektronické komunikace vypadá jinak, než tomu bylo před 10 lety. Nemyslím si ale, že by ztrácel na významu, pouze získává jiný.

Spolu s dalšími společnostmi přináší OKI vizi kanceláře blízké budoucnosti. Jak bude vypadat z hlediska výrobků se značkou OKI?

V kanceláři blízké budoucnosti si dokáži představit barevné multifunkční zařízení, které plní funkci tiskárny, kopírky, skeneru i faxu. Navíc bude archivovat dokumenty a posílat soubory na zadanou e-mailovou adresu. Bude mít jednoduché intuitivní ovládání, které by v budoucnu mohlo být i hlasové. Připojení k počítači bude přes Wifi a jediným kabelem bude napájecí kabel.

Patříte k nejdéle působícím ředitelům IT firmy u nás. Snažíte se dodržovat japonskou tradici být věrný jediné firmě až do důchodu?

Japonská tradice být věrný jediné firmě se mi líbí. Ale zda to bude až do důchodu, nezáleží pouze na mně. K firmě mám vztah, jako kdyby byla moje, i když jsem jejím zaměstnancem. Záleží mi na tom, aby firma rostla, prosperovala a přinášela radost z dobré práce celému kolektivu spolupracovníků i našim partnerům.

Jak se díváte na tzv. úspěšné a zkušené manažery, kteří mění firmu častěji než automobil? Může být střídání manažerů ve firmě přínosem a jaké to má výhody/nevýhody pro tyto lidi?

Domnívám se, že k dobrému řízení společnosti je důležité ji dobře poznat. K tomu, aby manažer mohl dělat kvalifikovaná rozhodnutí, by měl rozumět nejenom organizaci firmy, ale i předmětu její činnosti. A to právě vyžaduje čas, nelze to příliš uspěchat.

Střídání manažerů ve firmě může být přínosem ve smyslu nových myšlenek a nezatíženého pohledu z venku. A samozřejmě, může ovlivnit směřování firmy do budoucna.

Každé zaměstnání může manažera obohatit o nové zkušenosti a znalosti. Ale aby je nasbíral, musí zůstat ve firmě delší dobu a neměl by firmu měnit častěji než mobil. Pokud jenom přeskakuje z jedné firmy do druhé a všude se pyšní svými zkušenostmi, u solidních firem nebudí příliš velikou důvěru.

Diskuze (9) Další článek: Webové stránky Windows Defenderu v češtině

Témata článku: Česko, Invex, Stejný náklad, Velká série, Nový milník, DOD, První zákazník, Mag, Televizory v akci, Alexander, Multifunkční zařízení, Dodavatel, Výrobek, Led televizory, Jehličková tiskárna, Důležitá skutečnost, Zajímavý milník, Mág, První série, Faxový přístroj, Plná kancelář, Barevný led, Blízký parametr, Tiskárny multifunkční, Barevné LED25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vlk se nažral a koza zůstala celá. Google bude dál špehovat i bez cookies

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Google bude dál špehovat i bez cookies

Podle posledních informací Google v polovině příštího roku odstraní z Chromu takzvané cookies třetích stran. Přidá se tak k většině ostatních prohlížečů. Co to bude znamenat pro běžné uživatele?

Jan Spěšný
Články z Computeru