IT Česko - Martin Cígler, Cígler Software: Dřív jsem kravám kecal do sexu

Společnost Cígler Software jistě každý zná jako firmu nabízející softwarová řešení pro ekonomické systémy. Vyzpovídali jsme předsedu představenstva a zakladatele této společnosti, pana Martina Cíglera. Odpověděl nám na otázky ze současnosti i z historie firmy, a prozradil i něco o svých začátcích.

Tímto rozhovorem zahajujeme na Živě seriál IT Česko. Každý týden budeme představovat zástupce českých IT firem a lokálních zastoupení mezinárodních společností. Pokud máte kolegu či obchodního partnera, o kterém si myslíte, že by měl být vyzpovídán, napište nám. Nemusí se nutně jednat o zástupce vrcholného vedení firmy. Stačí nám, když půjde o člověka se zajímavými názory, který bude ochotný podělit se o své zkušenosti.

Co jste dělal před založením Cígler Software v roce 1990? Proč vznikla právě firma zabývající se ekonomickými informačními systémy? Jen kvůli volnému místu na trhu?

Před rokem 1990 jsem byl zaměstnancem Výzkumného ústavu veterinárního lékařství a kecal jsem krávám do sexu – tedy obrazně řečeno – vyvíjel jsem program, který na základě hladiny progesteronu určoval nejvhodnější čas k inseminaci. Počátkem roku 1990 jsem pracoval na programu pro veterinární ceník, a odtud byl už jen krůček k ekonomice. Nicméně první software, který Cígler Software prodávalo, byl nahraný v paměti EPROM a byly to české fonty pro tiskárny.

Kolik zaměstnanců měla firma zpočátku a kdy zaznamenala jejich nejvyšší potřebu až k současné stovce kmenových zaměstnanců?

Pokud si dobře pamatuji, tak jsem začínal sám. A vždycky, když bylo potřeba, nějaké zaměstnance jsme přijali…, až k tomu současnému počtu.

Martin Cígler

Klepněte pro větší obrázek

Předseda představenstva a zakladatel společnosti Cígler Software, a.s.

Je ženatý, má tři děti, kočku a proměnlivý počet myší. Ve svém volném čase rád cestuje, zejména po horách, fotí (www.cecik.cz) a čte.

Klepněte pro větší obrázek

Prozradíte, jaké procento vývojových pracovníků tvoří externí programátoři?

Dnes žádné, měli jsme s nimi docela špatné zkušenosti. Používáme je pouze výjimečně, na jednoduché a nárazové práce.

Jak dlouho trvalo, než jste získali certifikaci ISO 9001:2001?

Devět měsíců od rozhodnutí k certifikátu. Stálo nás to docela dost energie, ale dnes toho nelituji.

Většina lidí má vaši firmu spojenu především se softwarovým řešením ekonomických informačních systémů. Kromě nich ale nabízíte i jiné služby…

Počítám, že narážíte na pokladní systémy.

Ano. Jistě se v souvislosti s nabídkou komplexního řešení pokladních systémů a registračních pokladen těšíte na začátek příštího, resp. druhou polovinu tohoto roku. Jistě na rozdíl od malých živnostníků vítáte tzv. zákon o registračních pokladnách. Je to tak?

Je o mně docela známé, že jsem byl velkým skeptikem, že zákon projde. A dnes říkám, že jako představitel společnosti, která o pokladnách něco ví, jsem tomu zákonu rád, jako Martinu Cíglerovi mi přijde zbytečný – průměrně inteligentní Čech si stejně nějakou kličku najde. Ale určitě Zákon o registračních pokladnách vnímám jako velkou obchodní příležitost.

Očekáváte stoprocentní vytížení zaměstnanců zabývajících se těmito službami?

Ukažte mi mého člověka, který není 100% vytížen…

Své ekonomické systémy vyvíjíte v prostředí Delphi? Neobáváte se o budoucnost tohoto nástroje a neplánujete přejít např. na MS Visual Studio? Je mi jasné, že přeprogramování tak rozsáhlého systému ze dne na den je nemožné, přesto se ptám.

Všechny nové věci vyvíjíme výhradně v .NET a proti MS SQL 2005. Ale počítám, že na nové Money budeme psát recenzi za rok.

U nabídky většiny pracovních míst požadujete pouze pasivní znalost angličtiny. Tím se lišíte od mnoha firem, které požadují perfektní znalost angličtiny i přesto, že ji zaměstnanec nebude příliš používat. Jaké hlavní nároky kladete na své zaměstnance kromě perfektní znalosti použitého vývojového prostředí?

Většina našich zákazníků je tuzemských, nicméně jsme radši, když naši lidé zvládají angličtinu – jedině s ní se pak dostanou na zahraniční konference a školení, kam je posíláme. Jako v každé IT firmě bojujeme s nárazovou prací, stresem a cestováním, v tomto směru budou naše nároky stejné jako kdekoli jinde v oboru.

Kolik žen najdeme v týmu Cígler Software?

Na počítače a IT docela dost, třetinu? „Ženský“ prvek na pracovišti je potřeba a naštěstí nejsme v Americe.

Společnosti vytvářející ekonomické systémy často nabízejí tzv. Start verze účetních programů zadarmo. Cígler Software není v tomto směru výjimkou, nabízí například i bezplatnou verzi softwarové registrační pokladny. Je podle vás důležité nabízet takovéto verze svých aplikací z hlediska přilákání zákazníků nebo jde pouze o současný módní trend?

Název „Start“ pro bezplatnou verzi ekonomického software v ČR je něco podobného jako „Lux“ pro vysavač. Pokud mne paměť úplně neklame, pak v roce 1995 jsme byli v ČR první, kdo jej zavedl. U nás má tento pojem ale trošku vyšší význam, než je obvyklé, nejedná se pouze o verzi na vyzkoušení, ale o plnohodnotnou záležitost pro společnosti či živnostníky s malým množstvím dokladů. U Money S3 Kasa ale verzi Start nenajdete, ta je v základní verzi distribuována zadarmo i bez tohoto přívlastku.

Jak rychle jste schopni do svých produktů zapracovat změny v legislativě?

To je těžká otázka, zvlášť když k té změně či zveřejnění jejího výkladu dojde těsně před vstupem do platnosti. Celá řada věcí je naštěstí v našem software uživatelsky konfigurovatelná, takže jednodušší věci si mohou uživatelé sami nastavit. Velké koncepční celky jsou odvislé od náročnosti, např. změny, které si vyžádal vstup do EU, jsme programovali asi dva měsíce. Obecně většinou v říjnu přicházíme s novinkami funkčními a v lednu s legislativní aktualizací.

Jak známo, svým zákazníkům nabízíte kvalitní služby spočívající mimo jiné i ve školení v učebnách vybavených moderní výpočetní a audiovizuální technikou. Na jaké problémy při školení nejčastěji narážíte?

Na nechuť se něco naučit.

Víte o nějaké perličce?

Tuto otázku bych nerad pokládal kolegům z hotline…

Jak se Cígler Software stará o kvalifikaci a znalosti svých školitelů?

Sami si je školíme. Nejen na to, co mají umět, ale i na to, jak mají školit.

Jak moc se dnes vy osobně podílíte na „tváři“ produktů Cígler Software?

Pokud se ptáte, zda ještě programuji, pak ne, skončil jsem v roce 1996 a dnes mám na starosti spíše marketing. Ale aktivně se podílím na tvorbě uživatelského rozhraní připravovaných produktů.

Vzpomenete si na svůj první počítač?

Když pominu programovatelnou kalkulačku Sharp, pak to byl Sinclair QL: zázrak se dvěma mikrodrajvy, 128 kB paměti a procesorem Motorola 68008.

Jaké máte plány do budoucna? Chystá se nějaké překvapení?

Já doufám, že jen samé příjemné.

Diskuze (71) Další článek: V Česku se bude testovat pilotní projekt pro ověření pravosti MS Office

Témata článku: Software, Česko, Sex, Těžká otázka, Sinclair, Lokální zákon, Pokladní systémy, Money, IT, Připravovaný produkt, C/C, Kočka, Velká náročnost, Perfektní znalost, Nejvyšší hora, Módní trend, Cígler software, Pokladní tiskárny, Vita software, Kra, Stres


Určitě si přečtěte

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 75

Nejděravější firmy a produkty roku 2018: Debian, Google, Android a Ubuntu

Nejděravější firmy a produkty roku 2018: Debian, Google, Android a Ubuntu

** Když expert objeví novou zranitelnost, zaregistruje ji v databázi CVE ** Web CVE Details z ní zpracovává skvělé statistiky ** Nejvíce hlášení se loni dočkal Debian, Google a Microsoft

Jakub Čížek | 88

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104