IT byznys: Toshiba ruku v ruce s Microsoftem a mobily iTunes

Co se událo v minulém týdnu ve světě IT byznysu? Grokster prohrál soudní spor, který byl považován za přelomový, Toshiba rozšiřuje svou spolupráci s Microsoftem: budou společně vyvíjet novou technologii DVD, Amazonu a PalmOne se nad očekávání daří, Oracle najal bývalého finančního ředitele Microsoftu a společnost Cisco letos spolkla už šestou menší firmu.

Grokster prohrál soudní spor

O této události jsme vás již během týdne informovali, pro její důležitost a svým způsobem přelomovost ji však ještě jednou zopakujme. Společnost Grokster, provozovatel stejnojmenné sítě pro sdílení a vyměňování souborů, byla nejvyšším soudem Spojených států uznána spoluvinnou za to, že uživatelé sítě si vzájemně vyměňují nelegální obsah. Navzdory původním rozsudkům soudů nižších instancí a navzdory precedensu představovaném případem Betamax tak americký Nejvyšší soud prohlásil, že provozovatel technologie má podíl viny na tom, když je technologie použita k nelegálnímu účelu.

Zdroj: eweek

Toshiba se přátelí s Microsoftem

Společnosti Toshiba Corp. a Microsoft Corp. v pondělí zveřejnily dohodu, podle níž mají dále utužit své dosavadní partnerství a spolupracovat na vývoji osobních počítačů a dalších výrobků spotřební elektroniky. Obě firmy navíc hodlají společně vyvinout další generaci technologie DVD. Ač to na první pohled nemusí být patrné, jde o významné spojenectví: Toshiba je třetím největším světovým výrobcem notebooků, Microsoft pak největší výrobce softwaru. Pro obě strany není dohoda žádnou velkou novinkou, spolupracují spolu už po dobu několika let, nyní však spolupráci prohlubují – garantovaly si například vzájemně přístup ke svým patentům apod.

Zdroj: eweek

Amazon největším online obchodníkem

Přestože známé internetové knihkupectví Amazon.com čelí občas nejrůznějším skandálům a v poslední době také odráží stížnosti zákazníků týkající se problémů s kvalitou produktů a s vracením peněz, je stále největším americkým online obchodem. Podle výsledků průzkumu společnosti Internet Retailer si stále suverénně udržuje své prvenství: v roce 2004 utržilo více než 6.9 miliardy dolarů, co je o než 31% víc než o rok dříve. Amazon má více než 44 milionů aktivních zákazníků. Zdá se tedy, že rozšiřování aktivit, které je Amazonu někdy vyčítáno, mu jde naopak k duhu a jeho rozvoj pokračuje mílovými kroky. Na dalších místech v pomyslném žebříčku online prodejců se umístily firmy Dell, dále dodavatel kancelářských potřeb Office Depot, na čtvrtém místě je firma Staples a na pátém HPDirect, divize Hewlett-Packard.

Zdroj: ZDNet

Mobily používající iTunes?

Další zpráva je ze světa mobilní komunikace. Společnost Cingular Wireless, největší americký provozovatel sítě mobilních telefonů, zvažuje rozšíření své nabídky o telefony Motorola, které umožní přehrávat hudbu prostřednictvím technologie Apple iTunes. Zdroj, který si přál zůstat v anonymitě, prohlásil, že „Motorola a Apple diskutují s Cingularem o tom, že by mohl začít používat iTunes mobily“. Potvrzují se tak spekulace, které kolují po Internetu už řadu měsíců a zdá se, že mobil s podporou iTunes tu opravdu může být co nevidět. Představitelé Apple i Cingularu sice sveřepě odmítají podat jakékoliv podrobnosti, jejich mlčení však v tomto případě s největší pravděpodobností znamená souhlas. Mluvčí Motoroly navíc prohlásila, že firma dodá iTunes mobily ve třetím čtvrtletí, odmítla jen upřesnit, který operátor je začne prodávat jako první.

Zdroj: ZDNet

Dřívější šéf Microsoftu přestupuje do Oracle

Nyní pojďme k personální výměně. Dřívější CFO (Chief Financial Officer) firmy Microsoft, Gregory Maffei, byl jmenován třetím prezidentem firmy Oracle. Není překvapení, že kromě této pozice převezme i vedení financí firmy – na pozici CFO Oracle by měl nastoupit v červenci. Do Maffeiových zodpovědností budou patřit právní, personální, výrobní a distribuční oddělení. Na celé zprávě jsou zajímavé především dva body: za prvé, Oracle už v současnosti má dva prezidenty (Safru Catzovou a Charlese Phillipse), v tuto chvíli je tedy na pomyslném trůnu doplnil třetí.

Podle vyjádření firmy nepřijde žádný z dosavadních prezidentů o žádnou ze svých zodpovědností, Maffei je doplní a každý se bude starat o různé aspekty běhu firmy. Za druhé, Oracle se teoreticky prostřednictvím Maffeie dostane ke značnému know-how týkajícímu se finančních otázek Microsoftu. Jistě nelze předpokládat, že Maffei prozradí Oraclu vše, co se za více než 3 roky dozvěděl jako CFO Microsoftu, na druhou stranu cenné informace z kuchyně Microsoftu prostě má.

Zdroj: Techworld

PalmOne překoval všechna očekávání

Společnost PalmOne, dodavatel přenosných počítačů a handheldů, zveřejnil své finanční výsledky za poslední fiskální čtvrtletí. Závěr je pro něj jednoznačně optimistický: jeho zisk vyskočil o 33 procent, čímž překročil veškerá očekávání. Důvodem vysokých zisků jsou silné prodeje, především v případě produktu Treo, ale i jiných druhů zboží. Za první tři měsíce tohoto roku vydělal PalmOne více než 17 milionů dolarů, což je o více než 4 miliony více než ve stejném období loni. Co vy, máte už svůj handheld?

Zdroj: CRN

Cisco kupuje bezpečnost za 30 milionů dolarů

Nakonec ještě na skok ke společnosti Cisco. Tento známý výrobce síťového vybavení hodlá spolknout firmu NetSift, menšího dodavatele bezpečnostních řešení. NetSift je malá firma čítající 15 zaměstnanců, která byla založena v roce 2004 a která se specializuje na ochranu proti červům a virům. Co je zajímavé, NetSift reprezentuje už šestou menší firmu, kterou Cisco koupilo v roce 2005. Kromě toho jde o sedmou akvizici z oblasti dodavatele bezpečnosti, kterou Cisco realizovala od roku 2003. Je tedy patrné, že Ciscu stále nechybí elán a chuť expandovat: třeba v případě NetSift snad ani nejde mluvit o likvidování potencionální konkurence, spíš bychom mohli hovořit o jeho snaze zpřehlednit, vyčistit trh okolo sebe a koncentrovat pozornost zákazníků. V neposlední řadě může jít samozřejmě o potenciální vylepšení produktů Cisca.

Zdroj: CRN

Váš názor Další článek: Nový Servant Salamander s podporou nahrávání na FTP

Témata článku: Byznys, Apple, iTunes, Toshiba, Původní stížnost, Velký skandál, Charles, Nejvyšší zisk, Kancelářské potřeby online, Vysoký zisk, Třetí firma, Třetí strana, Největší dodavatel, Známá akvizice, ITU, Office Depot, Největší výrobce, TOS, IT, Depot, Americký prezident, Zajímavé místo, Sedmá generace


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 103

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky