IT byznys: Toshiba ruku v ruce s Microsoftem a mobily iTunes

Co se událo v minulém týdnu ve světě IT byznysu? Grokster prohrál soudní spor, který byl považován za přelomový, Toshiba rozšiřuje svou spolupráci s Microsoftem: budou společně vyvíjet novou technologii DVD, Amazonu a PalmOne se nad očekávání daří, Oracle najal bývalého finančního ředitele Microsoftu a společnost Cisco letos spolkla už šestou menší firmu.

Grokster prohrál soudní spor

O této události jsme vás již během týdne informovali, pro její důležitost a svým způsobem přelomovost ji však ještě jednou zopakujme. Společnost Grokster, provozovatel stejnojmenné sítě pro sdílení a vyměňování souborů, byla nejvyšším soudem Spojených států uznána spoluvinnou za to, že uživatelé sítě si vzájemně vyměňují nelegální obsah. Navzdory původním rozsudkům soudů nižších instancí a navzdory precedensu představovaném případem Betamax tak americký Nejvyšší soud prohlásil, že provozovatel technologie má podíl viny na tom, když je technologie použita k nelegálnímu účelu.

Zdroj: eweek

Toshiba se přátelí s Microsoftem

Společnosti Toshiba Corp. a Microsoft Corp. v pondělí zveřejnily dohodu, podle níž mají dále utužit své dosavadní partnerství a spolupracovat na vývoji osobních počítačů a dalších výrobků spotřební elektroniky. Obě firmy navíc hodlají společně vyvinout další generaci technologie DVD. Ač to na první pohled nemusí být patrné, jde o významné spojenectví: Toshiba je třetím největším světovým výrobcem notebooků, Microsoft pak největší výrobce softwaru. Pro obě strany není dohoda žádnou velkou novinkou, spolupracují spolu už po dobu několika let, nyní však spolupráci prohlubují – garantovaly si například vzájemně přístup ke svým patentům apod.

Zdroj: eweek

Amazon největším online obchodníkem

Přestože známé internetové knihkupectví Amazon.com čelí občas nejrůznějším skandálům a v poslední době také odráží stížnosti zákazníků týkající se problémů s kvalitou produktů a s vracením peněz, je stále největším americkým online obchodem. Podle výsledků průzkumu společnosti Internet Retailer si stále suverénně udržuje své prvenství: v roce 2004 utržilo více než 6.9 miliardy dolarů, co je o než 31% víc než o rok dříve. Amazon má více než 44 milionů aktivních zákazníků. Zdá se tedy, že rozšiřování aktivit, které je Amazonu někdy vyčítáno, mu jde naopak k duhu a jeho rozvoj pokračuje mílovými kroky. Na dalších místech v pomyslném žebříčku online prodejců se umístily firmy Dell, dále dodavatel kancelářských potřeb Office Depot, na čtvrtém místě je firma Staples a na pátém HPDirect, divize Hewlett-Packard.

Zdroj: ZDNet

Mobily používající iTunes?

Další zpráva je ze světa mobilní komunikace. Společnost Cingular Wireless, největší americký provozovatel sítě mobilních telefonů, zvažuje rozšíření své nabídky o telefony Motorola, které umožní přehrávat hudbu prostřednictvím technologie Apple iTunes. Zdroj, který si přál zůstat v anonymitě, prohlásil, že „Motorola a Apple diskutují s Cingularem o tom, že by mohl začít používat iTunes mobily“. Potvrzují se tak spekulace, které kolují po Internetu už řadu měsíců a zdá se, že mobil s podporou iTunes tu opravdu může být co nevidět. Představitelé Apple i Cingularu sice sveřepě odmítají podat jakékoliv podrobnosti, jejich mlčení však v tomto případě s největší pravděpodobností znamená souhlas. Mluvčí Motoroly navíc prohlásila, že firma dodá iTunes mobily ve třetím čtvrtletí, odmítla jen upřesnit, který operátor je začne prodávat jako první.

Zdroj: ZDNet

Dřívější šéf Microsoftu přestupuje do Oracle

Nyní pojďme k personální výměně. Dřívější CFO (Chief Financial Officer) firmy Microsoft, Gregory Maffei, byl jmenován třetím prezidentem firmy Oracle. Není překvapení, že kromě této pozice převezme i vedení financí firmy – na pozici CFO Oracle by měl nastoupit v červenci. Do Maffeiových zodpovědností budou patřit právní, personální, výrobní a distribuční oddělení. Na celé zprávě jsou zajímavé především dva body: za prvé, Oracle už v současnosti má dva prezidenty (Safru Catzovou a Charlese Phillipse), v tuto chvíli je tedy na pomyslném trůnu doplnil třetí.

Podle vyjádření firmy nepřijde žádný z dosavadních prezidentů o žádnou ze svých zodpovědností, Maffei je doplní a každý se bude starat o různé aspekty běhu firmy. Za druhé, Oracle se teoreticky prostřednictvím Maffeie dostane ke značnému know-how týkajícímu se finančních otázek Microsoftu. Jistě nelze předpokládat, že Maffei prozradí Oraclu vše, co se za více než 3 roky dozvěděl jako CFO Microsoftu, na druhou stranu cenné informace z kuchyně Microsoftu prostě má.

Zdroj: Techworld

PalmOne překoval všechna očekávání

Společnost PalmOne, dodavatel přenosných počítačů a handheldů, zveřejnil své finanční výsledky za poslední fiskální čtvrtletí. Závěr je pro něj jednoznačně optimistický: jeho zisk vyskočil o 33 procent, čímž překročil veškerá očekávání. Důvodem vysokých zisků jsou silné prodeje, především v případě produktu Treo, ale i jiných druhů zboží. Za první tři měsíce tohoto roku vydělal PalmOne více než 17 milionů dolarů, což je o více než 4 miliony více než ve stejném období loni. Co vy, máte už svůj handheld?

Zdroj: CRN

Cisco kupuje bezpečnost za 30 milionů dolarů

Nakonec ještě na skok ke společnosti Cisco. Tento známý výrobce síťového vybavení hodlá spolknout firmu NetSift, menšího dodavatele bezpečnostních řešení. NetSift je malá firma čítající 15 zaměstnanců, která byla založena v roce 2004 a která se specializuje na ochranu proti červům a virům. Co je zajímavé, NetSift reprezentuje už šestou menší firmu, kterou Cisco koupilo v roce 2005. Kromě toho jde o sedmou akvizici z oblasti dodavatele bezpečnosti, kterou Cisco realizovala od roku 2003. Je tedy patrné, že Ciscu stále nechybí elán a chuť expandovat: třeba v případě NetSift snad ani nejde mluvit o likvidování potencionální konkurence, spíš bychom mohli hovořit o jeho snaze zpřehlednit, vyčistit trh okolo sebe a koncentrovat pozornost zákazníků. V neposlední řadě může jít samozřejmě o potenciální vylepšení produktů Cisca.

Zdroj: CRN

Váš názor Další článek: Nový Servant Salamander s podporou nahrávání na FTP

Témata článku: Apple, Byznys, iTunes, Toshiba, Depot, Charles, Kancelářské potřeby online, Vysoký zisk, Nejvyšší zisk, Původní stížnost, Největší výrobce, Třetí firma, Velký skandál, TOS, IT byznys, RUC, Sedmá generace, IT, Americký prezident, Největší dodavatel, Známá akvizice, Třetí strana, Zajímavé místo, Office Depot, ITU


Určitě si přečtěte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak zjistit majitele vozu podle registrační značky (SPZ)
Ondřej Králík
Tipy
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Marek Lutonský
Rodokmen
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10