IT byznys: Počet prodaných PC roste, ale příjmy zůstávají stejné

Microsoft se pokouší rychle rozšířit Windows Vista * 21 milionů důvodů, proč má Apple rádo prázdniny * Intel oznámil ve čtvrtém čtvrtletí výnosy 9,7 miliardy * Investoři chtějí vidět novou strategii firmy Motorola * Serverová divize Microsoftu posiluje svůj tým * Asseco přebírá PVT

Počet prodaných PC roste, ale příjmy zůstávají stejné

Počet prodaných PC, notebooků i serverů vybavených procesory Intel nebo AMD vzrostl během roku 2006 přibližně o 10 procent oproti předchozímu roku. Za rok 2006 opustilo brány výrobních hal přibližně 239 milionů osobních počítačů.

Nejvyšší tržní podíl si uchovala firma HP, jejíž procento navíc dokonce narostlo: Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2006 byl žebříček výrobců PC podle tržního podílu následující:

1. HP: 17,4 % (nárůst oproti 4. čtvrtletí 2005 o 23,9 %)
2. Dell: 13,9 % (-8,7%)
3. Lenovo: 7,1 % (+9,3 %)
4. Acer: 6,8 % (+33,1 %)
5. Toshiba: 3,8 % (+24,5 %)
6. zbytek trhu: 51 % (+3,8 %)
7. celkem: 100 % (+7,4 %)

Naproti tomuto nárůstu však stojí agresivnější cenová politika a silnější konkurenční boj. Tyto dva faktory společně vedly k relativnímu snižování ceny prodaného kusu, realizované tržby jsou tak zhruba na úrovni roku 2005.

Zdroj: News.com

Intel oznámil ve čtvrtém čtvrtletí výnosy 9,7 miliardy

Společnost Intel zveřejnila finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí – výnosy dosáhly 9,7 mld. USD, provozní zisk 1,5 mld. USD, čistý zisk 1,5 mld. USD a výnos na akcii 26 centů. S vyloučením kompenzací realizovaných v akciích dosáhl provozní zisk celkem 1,8 mld., čistý zisk 1,7 mld. dolarů a výnos na akcii 30 centů.

Provozní výsledky společnosti za čtvrté čtvrtletí zahrnují výnos z prodeje aktiv z oblasti komunikačních a aplikačních procesorů společnosti Marvell Technology Group, snížené o mimořádné odpisy, včetně těch spojených s rozhodnutím prodat závod Fab 23 v Colorado Springs. Celkový dopad těchto operací vedl ke zvýšení výnosu na akcii zhruba o 2,5 centu. Náklady na restrukturalizaci a zvyšování efektivity společnosti dosáhly předpokládané výše a snížily výnos na akcii zhruba o 1,5 centu.

„Čelní pozice produktů a technologií Intel přinesla silné čtvrtletí, kdy se ceny a objemy  prodeje v nejrychleji rostoucích segmentech trhu dostaly na rekordní úroveň,“ uvádí Paul Otellini, president a CEO společnosti Intel.

Zdroj: Tisková zpráva

Microsoft se pokouší rychle rozšířit Windows Vista

Společnost Microsoft plánuje další krok, který bude zaměřen na co nejrychlejší a nejširší rozšíření nové verze operačního systému Windows Vista. V časově omezené nabídce nabídne zákazníkům, kteří si pořídí krabicovou verzi operačního systému, velmi výrazné slevy na nákup dalších licencí.

Konkrétně: pokud si zákazník zakoupí Windows Vista Ultimate Edition, bude si moci pořídit až dvě další licence Home Premium na své další domácí počítače v ceně 50 dolarů za jednu.

Program bude prozatím nabízen pouze zákazníkům v USA a v Kanadě: Začne fungovat při oficiálním uvedení Windows Vista (30. ledna) a jeho platnost bude ukončena 30. června.

Zdroj: News.com

21 milionů důvodů, proč má Apple rádo prázdniny

Podle posledního reportu společnosti Apple dosáhla společnost v 1. kvartálu svého účetního roku čistého zisku za prodej přehrávačů iPod ve výši jedné miliardy dolarů. Jedná se o neuvěřitelný 50% nárůst oproti témuž období o rok dříve.

Příjmy dosáhly výše 7,1 miliardy dolarů, o 25 procent víc než před rokem. Přestože iPod už je na trhu více než 5 let, firmě se stále daří dosahovat v jeho prodeji úchvatných čísel. V průběhu uvedeného čtvrtletí se prodalo 21 milionů kusů přístroje (o rok dříve to bylo 14 milionů). Také tržby realizované obchodem iTunes prudce vzrostly – o 29 procent oproti loňskému období.

Zdroj: News.com

Investoři chtějí vidět novou strategii firmy Motorola

Analytici a investoři firmy Motorola se nechali slyšet, že budou od vedení společnosti velmi brzy chtít vidět novou jasnou strategii. Zajímá je především, jak hodlají představitelé firmu navrátit do vyšší ziskovosti.

4. ledna totiž firma, která je světovým druhým největším výrobcem mobilních telefonů, oznámila, že její zisk ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí nedosáhl očekávání. Analytici vyhodnotili jako hlavní důvod „nešťastné geografické a produktové směřování“. Chybí prostě jasná strategie, čemu se firma chce věnovat a komu to chce primárně prodávat.

Doporučení analytiků se pohybuje v mnoha oblastech – od snižování počtu zaměstnanců přes změny ve výrobních postupech, přes novou cenovou politiku až ke zcela novým produktům, kterým by se firma měla věnovat. 

Zdroj: News.com

Serverová divize Microsoftu posiluje svůj tým

Novým členem týmu serverové divize Microsoftu v České republice se stal od prosince Luděk Kremser. Přichází na pozici Server Product Manager, kde bude mít na starosti rodinu produktů Windows Server 2003 a Small Business Server. Do společnosti Microsoft přišel z Fujitsu Siemens Computers, kde zastával pozici produktového manažera pro enterprise produkty a řešení. V jeho kompetenci byla datová úložiště, unixové servery a velké x86 servery převážně pro segment velkých zákazníků.

Luděk Kremser vystudoval Vysokou školu podnikání v Ostravě, obor ekonomika a management. V současné době si doplňuje manažerské vzdělání na Nottingham Trent University. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.

Zdroj: Tisková zpráva

Asseco přebírá PVT

Začátkem ledna převzala společnost Asseco Poland SA od společnosti Prokom Software SA 100% balík akcií společnosti PVT, a.s. Nabytí akcií PVT, a.s., bylo součástí fúze polských společností Asseco Poland a Softbank SA. Fúze byla dokončena zápisem u obchodního soudu ve Varšavě dne 4. 1. 2007. Tímto právním aktem vstoupila do skupiny Asseco společnost PVT, a.s. – jedna z největších IT firem v České republice.

Společnost PVT změní v nejbližší době obchodní jméno na Asseco Czech Republic a stane se českým pilířem kapitálové skupiny Asseco. Asseco Czech Republic, stejně jako Asseco Poland a Asseco Slovakia bude připravovat vstup na varšavskou Burzu cenných papírů. Prostředky získané z emise cenných papírů budou sloužit k dalšímu rozvoji kapitálové skupiny Asseco ve střední Evropě.

Zdroj: Tisková zpráva

Diskuze (3) Další článek: 37 milionů webových útoků v roce 2006

Témata článku: Apple, Byznys, Počet, IT, Nottingham, Celkový dopad, Rekordní podíl, Colorado, Fab, Grow, Hlavní pilíř, Softbank, Vybavený server, Příjem, Největší úložiště, Nový zdroj, Aplikační procesor, Marvell, Cent, Růst


Určitě si přečtěte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji