IT byznys: Jak je na tom český webhosting?

Microsoft vám sám aktualizuje Internet Explorer * Zisk společnosti Symantec poklesl, plán byl ale splněn * Skype uvolňuje betaverzi pro Mac OS X – bez možnosti videohovorů * Zisky firmy Matsushita rostou díky plazmám * SAP je jedničkou na trhu podnikového softwaru * Internetová reklama je na vzestupu, jak potvrzují výsledky firmy eTarget

Microsoft aktualizuje Internet Explorer

Společnost Microsoft dle posledních zpráv plánuje silnou přesvědčovací taktiku, pokud jde o instalaci chystané verze internetového prohlížeče Internet Explorer. Uživatelé Windows XP dostanou IE7 prostřednictvím služby Automatic Update jako „high priority“ update. Řekl to Gary Schare, produkt manažer Internet Exploreru.

IE7 by měl být k dispozici ještě v letošním roce, zřejmě v jeho čtvrtém čtvrtletí. Schare dodal, že všichni uživatelé by si měli novou verzi prohlížeče nainstalovat ihned poté, co bude uvolněna. Hlavní investice do nového prohlížeče směřovala do oblasti vyššího zabezpečení.

Zdroj: News.com

Nižší zisk Symantecu, ale plán splněn

Společnost Symantec, známý výrobce softwaru pro oblast zabezpečení, oznámila ve středu své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí. Zisk byl trochu nižší, než se čekalo – dosáhl 95 milionů dolarů, což je o dost méně jak loni (kdy se jednalo o 199 milionů dolarů). Do výsledků se ale také promítly náklady na akvizici společnosti Veritas Software, k níž došlo vloni v červenci.

Celkové příjmy společnosti nicméně vzrostly (včetně započítání příjmů zakoupené firmy Veritas) z loňských 1,26 miliardy dolarů na 1,28 miliardy.

Zdroj: News.com

Betaverze pro Mac OS X – bez videohovorů

Společnost Skype uvolnila betaverzi svého klienta pro internetovou hlasovou komunikaci. Jedná se o klienta pro platformu Mac OS X. Nová verze 1.5 se vyznačuje přepracovaným, modernějším vzhledem, nicméně zahrnuje především funkcionalitu, kterou uživatelé verzí pro Windows už delší dobu znají.

Co navíc chybí, je možnost videohovorů. Podle marketingového manažera společnosti Skype Jaanuse Kaseho dojde k představení produktu Skype for Mac Video Preview v nejbližší době – bude se údajně jednat prakticky o identický produkt se zmíněnou betaverzí 1.5, ale rozšířenou o možnost videotelefonování. „Upřímně řečeno, videohovory jsme ještě nestihli dokončit, víme ale o silné poptávce po videu ze strany uživatelů Mac OS X,“ dodává Kase.

Zdroj: News.com

Roste poptávka po plazmových televizích

Společnost Matsushita Electric Industrial oznámila velmi dobré finanční výsledky za první čtvrtletí roku 2006. Jedná se totiž o nárůst o 41,5 procenta oproti loňskému roku. Hlavním tahounem vysokých tržeb je přitom poptávka po plazmových televizích, které se dostávají do módy čím dál víc.

Firma zareagovala navýšením svého půlročního plánu o 11 procent. Matsushita je největším světovým výrobcem plazmových televizí, obávanými konkurenty jsou pak Samsung Electronics a LG Electronics.

Pokud jde o přesná čísla, Matsushita dosáhla zisku 556,2 milionu dolarů (srovnejte s 394 miliony loni) a prodeje dosáhly 18,3 miliardy dolarů, což je o 4,3 procenta víc než loni.

Zdroj: News.com

Manažer Microsoftu přechází do společnosti AOL

Společnost AOL oznámila, že rozšířila své manažerské řady o bývalého vysokého představitele Microsoftu. Michael Wehr pracoval v Microsoftu na pozici „director of business and industry development“ a byl zodpovědný především za to, aby se business komunita co nejrychleji přesouvala k produktům firmy Microsoft, včetně nových verzí systému Windows.

V AOL bude Wehr pracovat jako konzultant, mluvčí a zástupce pro kontakt s veřejností v divizi bezdrátových zařízení a embedded produktů.

Zdroj: News.com

SAP – jednička na trhu podnikového softwaru

Podle nejnovější zprávy výzkumné agentury Gartner, Inc. je SAP celosvětovým lídrem na trhu CRM, ERP a SCM. Gartner vydal v červnu letošního roku tři zprávy, které analyzují současný stav podnikových aplikací – enterprise resource planning (ERP), customer relationship management (CRM) a supply chain management (SCM).

Na základě nového způsobu měření celkových softwarových tržeb se společnost SAP dostala na první místo ve všech třech tržních segmentech. SAP má navíc největší tržní podíl v segmentu ERP – Enterprise Asset Management.

Poprvé Gartner vypočítal tržní podíl celosvětového trhu podnikového softwaru na základě celkových softwarových tržeb, které odrážejí změny v odvětví jako například open-source software (OSS), obchodní modely on-demand a nové regulace.

Zdroj: tisková zpráva

Internetová reklama na vzestupu

Oblíbenost internetové reklamy stále stoupá. Svědčí o tom mimo jiné i hospodářské výsledky za první pololetí, které zveřejnila společnost ETARGET. Patrný je vzestup oblíbenosti především u cílené internetové reklamy.

Zatímco dle průzkumu agentury SVIT ve spolupráci s ABC ČR činil tento nárůst v roce 2005 velmi dobrých 32,8 %, v roce letošním se podle dosavadních výsledků odhaduje až 38 % při tržbách cca 1,39 miliardy Kč.

Z hospodářských výsledků firmy ETARGET vyplývá, že meziroční nárůst tržeb (dle předběžných výpočtů) činí 59 %, a to navzdory radikálnímu snížení jednotkové ceny (ceny za jedno kliknutí). Množství zobrazených odkazů v regionech ČR, SR a Maďarsko přesáhlo v měřeném období (leden až červen 2006) celkem 3,4 miliardy (započítány jsou  pouze odkazy, jejichž dodavatelem byl ETARGET).

Zdroj: tisková zpráva

Jak je na tom český webhosting?

Jedničkou na trhu českého webhostingu je firma Active 24, která pronajímá prostor pro 38 tisíc webových prezentací. Dvojka P.E.S. consulting spravuje 35 tisíc prezentací. Obě společnosti jsou již několik let lídry domácího trhu, který od začátku roku vzrostl o 11 procent.

Největšího růstu mezi předními poskytovateli webhostingu dosáhla právě firma P.E.S. consulting. Počet jejích pronajímaných serverů vzrostl z necelých 29 tisíc na více než 35 tisíc, což představuje narůst o 23 procent. To vysoce převyšuje celkový jedenáctiprocentní růst odvětví.

Za vedoucím duem následují v pořadí podle počtu placených pronájmů společnosti Zoner software s 19 tisíci a čtvrtá Ignum s 13 tisíci serverů. Pořadí nejúspěšnějších firem zůstává již delší dobu v podstatě beze změn díky relativní konsolidovanosti českého webhostingového trhu.

Celkově by měl letos trh vzrůst o 20 procent na hodnotu přibližně 450 milionů korun. Letošek tak zřejmě zůstane za loňským rokem, kdy trh vzrostl o 26 procent. Příležitostí k růstu tržeb pronajímatelů webového prostoru může být stále ještě nevyužitý potenciál pronájmu aplikačních služeb (model ASP) nebo nově přicházející trend pronájmu softwaru SaaS (Software as a Service).

Zdroj: tisková zpráva

Intel ohlašuje změny v managementu

Společnost Intel Corporation oznámila řadu změn v nejvyšším vedení společnosti s cílem zaměřit se na zlepšení organizační struktury a dosažení rychlejšího a lepšího procesu rozhodování a řízení. Společnost také oznámila, že dva manažeři na pozicích senior executive odejdou do penze.

„Jako součást důkladné analýzy, která ve společnosti Intel začala již v dubnu, byl prověřen záběr a struktura našich top manažerů,“ řekl Paul Otellini, prezident a výkonný ředitel společnosti Intel. „Dnes oznámené změny nám pomohou urychlit rozhodování a přinesou nové zdroje na podporu hlavních oblastí zájmu, zatímco mně dovolí strávit více času hlavními strategickými záležitostmi.“

Zdroj: tisková zpráva

Diskuze (2) Další článek: Evropské antimonopolní úřady prověřují HD DVD a Blu-ray

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,