IT byznys: iPody letí, Apple oznamuje nejúspěšnější čtvrtletí v historii

Zisky AMD překonaly veškerá očekávání. Ještě lépe si však vede firma Apple, která oznámila nejúspěšnější čtvrtletí ve své historii. Za tímto úspěchem stojí hlavně ohromná poptávka po přístrojích iPod. Firma VeriSign posiluje pozici a kupuje iDefense. HP možná propustí až 15 tisíc lidí a Oracle mění licenční model databázových systémů.

HP: novým CIO dřívější šéf Dellu

Společnost HP, známý výrobce počítačů, minulý týden oznámila jméno nového CIO (Chief Information Officer). Na toto místo byl jmenován dřívější vysoký představitel firmy Dell, Randall D. Mott. Kromě pozice CIO bude zastávat i funkci výkonného viceprezidenta. Než se Mott připojil k HP, pracoval jako viceprezident a CIO (od roku 2000).

Současný viceprezident a CIO, 44letý Gilles Bouchard, zůstane viceprezidentem pro globální operace. Společnost HP říká, že oddělené viceprezidentské role budou lépe reflektovat snahu firmy odloučit od sebe určité aktivity a více se koncentrovat na každou z nich.

Zdroj: CRN

Zisky AMD překonávají očekávání

Firma AMD, výrobce počítačových procesorů, dělá radost sama sobě a překonává očekávání analytiků. Někteří skeptici přitom firmě předpovídali slabší období. Podle zveřejněných finančních výsledků však AMD ve druhém čtvrtletí roku 2005 prodala výrobky za více než jeden a čtvrt miliardy dolarů. Čistý zisk přitom činí více než 11 milionů dolarů, což znamená zhruba tři centy na akcii.

V prvním čtvrtletí tohoto roku dosáhla firma podobných příjmů – 1,23 miliardy dolarů. Oblast zisku však byla v červených číslech – ztráta činila 17 milionů dolarů.

„Náš procesorový byznys přinesl další rekordní čtvrtletí. Úspěch byl založen především na vzrůstající poptávce po našich serverových procesorech a procesorech pro mobilní zařízení,“ řekl Robert J. Rivet, šéf financí AMD.

Zdroj: EETimes

Apple: nejúspěšnější čtvrtletí v historii

Nejen firma AMD je spokojena se svými příjmy a zisky za uplynulé období. Další společnost, která si může mnout ruce, se jmenuje Apple. Její úspěch je založen především na silné poptávce po přístrojích iPod.

Výrobce počítačů Mac oznámil, že v uplynulém čtvrtletí, ukončeném 30. června, utržil více než 3,52 miliardy dolarů a dosáhl čistého zisku 320 milionů dolarů. V přepočtu na akcii se jedná o zisk více než 37 centů na kus. Pro srovnání uveďme čísla Applu z téhož období roku 2004 – tržby činily 61 milionů a zisk 2 miliony dolarů. Jedná se o neuvěřitelný nárůst – třeba v případě zisku jde o nárůst o 16 procent.

Společnost v uplynulém období prodala 1,18 milionu počítačů Macintosh a 6,16 mil. přehrávačů iPod. „Jsme potěšeni oznámením nejúspěšnějšího čtvrtletí v historii Applu,“ říká CEO firmy Apple, Steve Jobs.

Zdroj: ZDNet

Rambus oznamuje příjmy

Poslední významnou společností, na kterou se podíváme v souvislosti s jejími čísly za uplynulé období, je výrobce pamětí Rambus. Jeho tržby činily 40 milionů dolarů, což je o 14 procent více než ve stejném období loňského roku. A je to o jedno procento víc jak v prvním čtvrtletí roku 2005. Čistý zisk je ve druhém letošním čtvrtletí vyčíslen na 5,4 milionu dolarů.

Zdroj: News.com

VeriSign kupuje iDefense

Pojďme na chvíli do oblasti akvizic. Společnost VeriSign, dodavatel bezpečnostních řešení, oznámila záměr koupit firmu iDefense, která se specializuje na poskytování informací o bezpečnostních problémech, dírách a útocích. VeriSign zaplatí 40 milionů dolarů v hotovosti.

„Naši zákazníci hledají aktivnější bezpečnostní ochranu,“ říká Chris Babel, viceprezident a generální ředitel VeriSign. Hodlá tak nabídnout lepší služby více než tisícovce nasmlouvaných zákazníků, kteří pravidelně využívají služeb společnosti.

iDefense je známa svou provázaností s komunitou hackerů, kteří pro firmu znamenají jeden z nejspolehlivějších a nejvíc „high-tech“ zdrojů informací.

Zdroj: News.com

Motorola jmenuje nového CIO

Firma Motorola oznámila, že na pozici nové CIO nastoupí 25. července Patricia B. Morisson. Mezi její kompetence budou patřit strategické, operační a finanční aspekty informační infrastruktury podniku. Předtím, než se Morisson stala zaměstnancem Motoroly, pracovala ve firmě Office Depot, v americkém populárním dodavateli kancelářských potřeb. Zodpovídala za správu firemních informačních systémů.

Zdroj: News.com

HP bude reorganizovat

Firma HP oznámila záměr drasticky reorganizovat svou strukturu. Výsledkem může být zrušení až 15 000 pracovních míst. Jinak řečeno, až 15 tisíc současných zaměstnanců firmy může přijít o svou práci.

Důvodem takového zásahu je především snaha ušetřit. Firma HP momentálně potřebuje vyšší náklady na to, aby dosáhla stejného zisku jako konkurence. Patnáct tisíc zaměstnanců přitom činí téměř 10 procent současného personálního stavu celé firmy.

Zdroj: News.com

Společnost Oracle mění licenční model

Oracle, dodavatel databázových systémů, oznámil změnu své licenční politiky, která nyní lépe podporuje vícejádrové procesory a systémy. Dosud byla politika Oracle taková, že každé jádro bylo z hlediska licencí považováno za samostatný procesor. Toto pravidlo ale bylo v rozporu s politikou jiných velkých výrobců softwaru.

Nyní Oracle přistoupil ke změně. Každé jádro je považováno za tři čtvrtiny čipu, což zřejmě lépe odráží skutečný výkon, náklady a situaci v oblasti vícejádrových systémů. Na druhou stranu další velcí dodavatelé softwaru, včetně Microsoftu, Red Hatu a Novellu, považují vícejádrový procesor jednoduše za jeden procesor.

Zdroj: News.com

Diskuze (19) Další článek: Petice: OS/2 jako Open Source

Témata článku: Byznys, Apple, iPod, Moto 360, Čtvrť, Čtvrt miliardy, VeriSign, APP, Randall, Let, Nejúspěšnější čtvrtletí, Depot, Office Depot, Čtvrtletí, Samostatný procesor, IPO, Zisk, IT byznys, Vysoký představitel, Babel, Současný viceprezident, IT, Uplynulý rok, Moto, Současné období


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 104

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize