IT byznys: Cisco žaluje Apple kvůli ochranné známce na iPhone

Diskuse o budoucím vedení firmy SAP nabývají na intenzitě * eBay bude kupovat firmu StubHub * IBM už počtrnácté vyhrává patentové dostihy, přesto požaduje změnu systému * Skype: trh není zralý na uvedení systému Skype pro mobilní telefony * HP uzavírá smlouvu s výrobcem elektroniky pro letecký průmysl * Sharp spustil výrobu LCD modulů v Polsku

Cisco žaluje Apple kvůli ochranné známce na iPhone

Nedlouho poté, co jsme se dozvěděli o záměru firmy Apple představit přístroj iPhone umožňující telefonovat v sítích GSM, je tu jedna z prvních žalob. Vzešla od firmy Cisco a její podstatou je právě iPhone, přesněji řečeno jeho název.

Cisco také uvedlo, že firma Apple se pokusila získat práva na použití názvu iPhone už několikrát a když se jí to nepodařilo, rozhodla se použít jméno i za cenu právních machinací a nefér praktik.

Jeden z představitelů firmy Cisco, viceprezident Mark Chandler, prohlásil, že obě firmy byly blízko dohodě, na základě které by obě mohly využívat obchodní značku iPhone. Součástí dohody měla být například kompatibilita přístrojů dodávaných pod tímto názvem (Linksys iPhone a Apple iPhone). Přestože podle Chandlera zbývalo dořešit už jen několik maličkostí a dohoda byla podepsána, šéf Applu najednou s velkou pompou představil „svůj“ iPhone. Apple tak použil název iPhone bez povolení jeho majitele.

Zdroj: News.com

Diskuse o budoucím vedení firmy SAP nabývají na intenzitě

Největší světový výrobce business aplikací, firma SAP, se v poslední době čím dál intenzivněji zabývá debatami na téma své budoucí podoby, přesněji řečeno podoby svého nejvyššího vedení. Dosavadnímu CEO, Henningu Kagermannovi, totiž vyprší smlouva na konci tohoto roku.

Rád by však usiloval o její prodloužení a jeho postoj podporuje i spoluzakladatel firmy SAP, Hasso Plattner. Ten tak pravděpodobně nabídne Kagermannovi prodloužení smlouvy až do konce roku 2008.

Uvažuje se dokonce i o tom, že by Kagermann mohl pokračovat ještě déle. Na druhou stranu sílí některé hlasy požadující jeho výměnu. Na výsledky těchto vyjednávání netrpělivě čekají nejen zaměstnanci a partneři společnosti, ale také analytici z Wall Street. Očekává se totiž, že případné změny ve vedení firmy mohou výrazně „otočit“ její strategii a řadu dalších aspektů.

Zdroj: Newsfactor

eBay bude kupovat firmu StubHub

Společnost eBay provozující stejnojmenný aukční portál, oznámila záměr koupit firmu StubHub, která se zabývá prodejem vstupenek na sportovní utkání. eBay zaplatí přibližně 310 milionů dolarů v hotovosti. Obě firmy to potvrdily ve středu a dodaly, že transakce by měla být dokončena už v prvním čtvrtletí letošního roku. Záleží však ještě na tom, jak rychle se podaří získat souhlasná vyjádření od antimonopolního úřadu a také od akcionářů firmy StubHub.

StubHub byl založen v roce 2000 a například v loňském roce dosáhl při prodeji vstupenek obratu ve výši 400 milionů dolarů. Jedním z největších konkurentů firmy je přitom právě server eBay. Ten chce StubHub použít jako „ideální doplněk svého vlastního systému prodeje vstupenek,“ komentuje transakci prezident eBay, Bill Cobb.

Zdroj: News.com

IBM už po čtrnácté vyhrává patentové dostihy, přesto požaduje změnu systému

Aniž by to kohokoliv překvapilo, společnost IBM v roce 2006 opět vyhrála „patentové dostihy“ a získala nejvíce nových patentů ze všech firem vůbec. Stalo se to už čtrnáctý rok v řadě. V roce 2006 bylo firmě „přiklepnuto“ 3 651 patentů. Na druhém místě se umístil Samsung Electronics s 2 453 patenty, třetí je Canon (2 378), čtvrtá Matsushita Electronics (2 273), pátý Hewlett-Packard (2 113), šestý Intel (1 962) a sedmá Sony (1 810).

Patenty přitom neznamenají jen prestiž, ale také významný zdroj příjmů v případě, že někdo chce patentované technologie využívat ve svých výrobcích. Na druhou stranu mohou patenty svým vlastníkům spoustu peněz také „odsát“ – odhaduje se, že například obhajoba ve významnějším „patentovém“ soudním sporu přijde přibližně na 3 miliony dolarů.

Navzdory tomu, že IBM nemá se získáváním nových patentů potíž (a nebo možná právě proto), je hodně slyšet její hlas požadující co nejrychlejší změnu patentových zákonů. Chystá se už několikátá varianta takové změny: Jestli se podaří dosavadní neudržitelný systém změnit, je však otázkou.

Zdroj: News.com

Skype: trh není zralý na uvedení systému Skype pro mobilní telefony

Společnost eBay Skype prohlásila, že podle jejího názoru není trh mobilních telefonů zralý na případné uvedení verze systému Skype, která by umožňovala používání této internetové technologie na každém mobilním telefonu. Hlavním důvodem jsou podle firmy Skype vysoké poplatky, které účtují za nejrůznější služby provozovatelé mobilních sítí a mobilní operátoři.

Ač se to na první pohled nezná, existence Skypu na mobilních telefonech by mohla přinést uživatelům značné úspory. Pokud by uživatel mobilního telefonu měl nepříliš drahé a slušně rychlé mobilní internetové připojení, mohl by ušetřit například na mezinárodních hovorech, často ale i na hovorech místních.

Firma ovšem už představila verzi klienta Skype určeného pro mobilní telefony Nokia a pro mobilní sítě třetí (až čtvrté) generace, které umožňují dostatečně rychlé datové spojení. Obecné zpřístupnění takové služby však nyní není podle představitelů firmy Skype možné: „Nechceme se dostat do situace, kdy řekneme uživatelům ‘Skype je zdarma’ a těm pak na konci měsíce přijde ohromný účet za datové připojení,“ vysvětluje Eric Laiger z firmy Skype.

Zdroj: News.com

HP uzavírá smlouvu s výrobcem elektroniky pro letecký průmysl

Společnost Hewlett-packard oznámila uzavření smlouvy s firmou Rockwell Collins, výrobcem elektronických zařízení pro letecký průmysl. Podle tohoto kontraktu, který poběží sedm let, má HP vylepšit a zefektivnit firemní IT infrastrukturu a její správu.

Smlouva má celkovou hodnotu 175 milionů dolarů a její součástí je i podpora služeb v oblasti help desku nebo server managementu.

Zdroj: News.com

Sharp spustil výrobu LCD modulů v Polsku

Na začátku roku 2007 spustila firma Sharp produkci LCD modulů v nové továrně “Sharp Manufacturing Poland“ (SMPL) v polské Toruni. Počáteční kapacita výroby bude 100 tisíc modulů měsíčně – důvodem je rychle rostoucí poptávka po LCD televizorech na evropském trhu.

V počáteční fázi produkce se počítá s měsíční výrobou 100 tisíc LCD modulů určených pro LCD televizory Sharp s velkými úhlopříčkami. LCD moduly se budou dodávat do plochých LCD TV vyráběných Sharpem ve Španělsku a firmou Loewe Opta v Německu. Kapacita výroby bude postupně navyšována kvůli rychle rostoucí poptávce po LCD televizorech v Evropě.

Dosud investovaná částka do nové továrny činí zhruba 44 milionů eur (6 miliard jenů). Nyní podnik zaměstnává 800 lidí.

Zdroj: Tisková zpráva

Diskuze (2) Další článek: CES 2007: OCZ představila heatpipe chlazení pro paměti

Témata článku: Byznys, Apple, iPhone, Cisco Systems, Chandler, APP, iPhone 6, IT byznys, Použití názvu, Loewe, Sedmá generace, IT, iPhone 4, Významný zdroj, Wins, Rostoucí poptávka, Kapacita výroby, Glory, Mobilní telefony iphone, Sharp, Největší potíž, Time Management, iPhone 7, iPhone 5, Deal


Určitě si přečtěte

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor