IT byznys: Borland nakupuje i prodává

Skype dál exkluzivně „peče“ s Intelem * Yahoo sonduje, co zaplatit svým vlastním uživatelům * Intel investuje do společnosti Collax * Lucent kupuje Riverstone Networks * Firma IBM se rozhodla koupit Viacore * Propustí Oracle dva tisíce lidí?

Borland nakupuje i prodává

Související odkazy

Slovník
IDE
online
router

Tuto informaci jsme přinesli už ve středu formou bleskovky. Nicméně pro její důležitost ještě jednou zopakujme, že společnost Borland hledá kupce pro řadu svých slavných produktových řad čítajících kromě jiného Delphi, C++ Builder, C# Builder a JBuilder, ale také InterBase, JDataStorage nebo Kylix.

Důvodem je snaha Borlandu oddělit dvě základní obchodní aktivity: IDE (Integrated Development Environment) a ALM (Application Lifecycle Management). Borland už dříve naznačoval, že se mu nelíbí fakt, že musí pečlivě zvažovat každý dolar, který investuje do oblasti ALM. Právě proto, že obrovská divize zabývající se IDE produkty (a obecně nástupci dříve realizovaných „Turbo řešení“) si také vyžaduje obrovské investice a rychlý krok v procesu inovace.

Teď se tedy Borland pokusil udělat za minulostí silnou čáru. Rozhodl se zbavit náročných (byť úspěšných a oceněními ověnčených) produktových řad a soustředit se pouze na produkty z kategorie ALM, kde zřejmě vidí mnohem větší potenciál.

Ostatně tuto myšlenku podporují i odhady růstu ALM trhu – například analytici z IDC předpovídají, že až do roku 2009 dojde v tomto sektoru ke každoročnímu nárůstu ve výši 9,2 procenta.

Aby se potenciál ALM začal naplňovat, ohlásil Borland prakticky ve stejný den akvizici firmy Segue Software, poskytovatele testovacích a QA (Quality Assurance) řešení. Borland zaplatil zhruba 100 milionů dolarů, a to v hotovosti.

Firma Segue, založená v massachusettském Lexingtonu, dodávala řešení, která se Borlandu hodí do jeho nového „ALM“ plánu. Řešení pomáhají vytvářet, ale především testovat a spravovat online systémy.

Zdroj: Borland, Businessweek

Hola hola: Skype dál „peče“ s Intelem

Také o této informaci jsme se už zmínili v bleskovce. Protože jde z mnoha důvodů mnohem více o obchodní informaci než o technologickou, neměla by v našem pravidelném pátečním souhrnu chybět.

Už před časem ohlásily spolupráci společnosti Skype a Intel. Jedním z prvních reálných plodů, které tento krok přinesl, je volba platformy Core Duo a Pentium D, kterou si Skype zvolil pro masové konferenční hovory. Podle oficiálního ohlášení také Intel své procesory pro účely tohoto telefonování optimalizoval.

Každý uživatel Skype 2.0, který vlastní některý z podporovaných procesorů Intelu, se může zúčastnit konferenčního hovoru až o deseti účastnících. Uživatelé jednojádrových procesorů a všichni zákazníci firmy AMD se naopak mohou s takovými počty telefonistů rozloučit. V jejich případě si budou muset vystačit s polovinou, tedy s pěti účastníky hovoru.

V úvodu zprávy jsem naznačil, že obchod zde vítězí nad technologiemi: skutečnost je, že v řadě srovnání prokazují produkty AMD větší výkonnost než procesory Intel.

Zdroj: News.com

Yahoo sonduje, co zaplatit uživatelům

Společnost Yahoo potvrdila, že rozeslala dotazník náhodnému vzorku uživatelů své e-mailové služby. V něm zjišťuje, jakou odměnu by uživatelé chtěli za to, že budou používat vyhledávací službu Yahoo jako primární. Dotazník byl odeslán přibližně pěti procentům současných uživatelů Yahoo Mail.

„Yahoo zvažuje spuštění programu odměňujícího lidi, kteří učiní Yahoo svou primární vyhledávací službou,“ uvádí se v oficiálním prohlášení. „Primární vyhledávací služba“ je přitom definována tak, že v rámci každého měsíce, v němž chcete mít nárok na odměnu, musíte většinu svých vyhledávání realizovat právě přes Yahoo. Aby se ale vaše vyhledávání započítalo do programu, musíte se před ním přihlásit.

Mezi nabízenými odměnami je například nezasílání reklamních mailů, neomezený prostor pro vaše maily na Yahoo, přístup k poště pomocí MS Outlook nebo MS Outlook Express, pět bezplatných hudebních souborů, slevy na hudebním předplatném, dar pro charitu, míle do programu Frequent Flyer apod.

Zdroj: News.com

Intel investuje do společnosti Collax

Společnost Intel se připojila k investici do mnichovské společnosti Collax. Jde o dodavatele linuxového softwaru nazvaného Collax Business Server. Intel nezveřejnil velikost investice, ale předchozí investoři, Atlas Venture Partners a Wellington Partners, investovali přibližně 6 milionů dolarů.

Získané zdroje povedou k velké evropské expanzi firmy Collax a k jejímu plánovanému vstupu na americký trh, k němuž má dojít ve třetím čtvrtletí.

Zdroj: News.com

Lucent kupuje Riverstone Networks

Podle úterního prohlášení se společnost Lucent Technologies rozhodla zaplatit více než 170 milionů dolarů za některé součásti společnosti Riverstone Networks – dodavatele routerů a dalšího síťového vybavení. Podle dohody také Riverstone, který je již od roku 2003 stále vyšetřován americkým úřadem U.S. Securities and Exchange Commission, požádá o ochranu před věřiteli.

Lucent plánuje použít zařízení a technologie Riverstone pro rozšíření svých širokopásmových datových aktivit a také aktivit v oblasti optických sítí. Obě firmy úzce spolupracují už od roku 2004, i teď se například očekává, že všech 400 zaměstnanců Riverstone bude dále pokračovat právě v Lucentu.

Zdroj: tisková zpráva

IBM koupí Viacore

Další společností, která tento týden ohlásila důležitou akvizici, je IBM. Rozhodla se koupit konzultantskou firmu Viacore. Tímto krokem se pokouší především zesílit své schopnosti poskytovat outsorcing, ale také obecně vylepšit svou pozici a know-how v oblasti poskytování služeb dalším firmám. Finanční podrobnosti kontraktu nebyly zveřejněny.

I v tomto případě platí, že obě firmy spolu již delší dobu spolupracují. Viacore je oficiálním konzultantem IBM v oblasti B2B (business-to-business) aktivit už od roku 2003.

Zdroj: News.com

Propustí Oracle dva tisíce lidí?

Přestože to není ještě potvrzeno, očekává se, že společnost Oracle ohlásí masivní propouštění. Hlavním důvodem však v tomto případě nejsou špatné výsledky firmy. Propouštění se totiž očekává už od září 2005, kdy Oracle ohlásil záměr koupit společnost Siebel.

Kontrakt byl dokončen minulý týden: už před ním zaměstnával Oracle na 51 000 lidí, společně s firmou Siebel získal skoro dalších 5000.

Analytici tedy očekávají, že Oracle některé ze svých nebo nových zaměstnanců propustí. Odhadem by mohlo jít o jeden až dva tisíce lidí.

Zdroj: Marketwatch

Témata článku: Byznys, Odměna, Atlas software, Alma, Plod, Hudební předplatné, IT, Yahoo Mail, Partners, Masové propouštění, Obrovský krok

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 123

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje