IT byznys: Bill Gates podpoří boj proti AIDS

Finanční výsledky eBay splnily očekávání * Prodeje počítačů Mac stouply o 12 procent * Lépe si vede i firma provozující internetový portál Yahoo * Zisk IBM po prodeji PC divize stále stoupá * Zisky Palmu jsou na vzestupu, polepšila si i Motorola
IT byznys: Bill Gates podpoří boj proti AIDS

Gates věnuje milion dolarů na boj s AIDS

Spoluzakladatel společnosti Microsoft, Bill Gates, věnoval 900 000 dolarů na založení a vybavení školícího střediska pro zdravotnický personál v Africe. Cílem střediska je proškolit a vybavit zdravotníky pro práci s nemocnými chorobou AIDS.

Středisko Center for Training and Operation Research bude sloužit hned pěti africkým státům: Rwandě, Ugandě, Burundi, Tanzánii a Demokratické republice Kongo. Jedná se o země z regionu nejvíce postiženého výskytem AIDS. V Africe je infikováno více než 25 milionů lidí. Například ve státě Rwanda jsou nositelem viru HIV více jak 3 miliony z celkových 8 milionů obyvatel.

Zdroj: News.com

Finanční výsledky eBay splnily očekávání

Dostáváme se ke zprávám významných firem o jejich finančních výsledcích. A začneme společností SAP. Ta ve středu oznámila, že příjmy ve druhém čtvrtletí narostly o 30 procent na výsledných 1,41 miliardy dolarů. Potvrdily se tak sice obavy z klesajícího tempa růstu, nicméně stále se jedná o velmi dobrý výsledek.

Příjmy z platebního systému PayPal narostly o 39 procent na 339 milionů dolarů. Skype utržil 44 milionů (eBay nicméně potvrdila, že v roce 2006 chce ze Skypu dostat celkem 200 milionů).

„Celá oblast e-komerce se trochu zpomaluje,“ říká CEO firmy Meg Whitmanová. „Myslím, že vzhledem ke změnám, které jsme dělali a které dále děláme, bychom mohli dosáhnout i lepších výsledků. Zlepšili jsme příjmy ze služeb PayPal a Skype, daří se Shopping.com, nicméně zhoršil se výsledek z našeho hlavního businessu – z akcí.“

Zdroj: News.com

Celkový zisk firmy Apple lepší o 48 %

Další společností, která oznámila své finanční výsledky, je Apple Computer. Její třetí fiskální čtvrtletí zůstalo mírně za očekáváním, avšak ziskovost byla naopak lepší, než se plánovalo. Prodeje počítačů Mac šly nahoru o 12 procent. Apple prozradil, že 75 % prodaných počítačů Mac bylo osazeno čipem od firmy Intel.

Příjmy firmy činily 4,37 miliardy dolarů, a to je o 24 procent víc než ve stejném období loni. Čistý zisk činil 472 milionů dolarů, což je zlepšení dokonce o 48 procent.

Zdroj: News.com

Motorola – zlepšení skoro o třetinu

Další firmou, jejíž finanční výsledky jsou podstatně lepší než ve stejném období loni, je Motorola. Zlepšení v oblasti tržeb činí 29 procent – z loňských 8,41 miliardy dolarů na výsledných 10,88. Hlavním důvodem je podle zástupců firmy poptávka po mobilních telefonech, k dobrým výsledkům ale také přispěly některé daňové úlevy a vyhrané soudní spory.

Výsledek 10,88 miliardy dolarů překonal i očekávání analytiků, kteří odhadovali tržby 10,12 miliardy.

Zdroj: News.com

Vyšší zisk Yahoo – očekávání splněna

Další společností, která zveřejnila své finanční údaje za druhé čtvrtletí, je provozovatel známého internetového portálu Yahoo. Čistý zisk splnil očekávání analytiků, a ukázal i určitý růst. Údaje jsou trochu zkreslené díky přechodu na nový způsob účtování, nicméně trend je jasně patrný.

Čistý zisk činil v uvedeném období 164 milionů dolarů, což je o 12 % více než ve stejném období loni (loňská čísla jsou však podstatně odlišná právě díky jinému způsobu účtování). Příjmy dosáhly 1,12 miliardy dolarů, což je o 28 procent víc než o rok dříve.

Zdroj: News.com

Zisk IBM po prodeji PC divize stále stoupá

I další čtvrtletí ukázalo, že ze strany společnosti IBM byl prodej její PC divize čínské firmě Lenovo dobrým a promyšleným krokem. Čistý zisk IBM ve druhém čtvrtletí byl 2,02 miliardy dolarů (pro srovnání loňské hodnoty – loni byl zisk 1,83 miliardy).

Příjmy sice poklesly z loňských 22,3 mld. na 21,9 miliardy, díky vyšší ziskovosti ale nelze očekávat, že by to vedení IBM považovalo za neúspěch. Důvodem nižších tržeb je také fakt, že do loňských čísel se promítl půlmiliardový prodej PC divize, k němuž došlo v květnu 2005.

Ziskovost firmy stoupá hlavně díky tomu, že v souvislosti s prodejem neziskové divize osobních počítačů IBM zrušila 16 000 pracovních míst a začala se více soustředit na menší, avšak více ziskové služby a konzultace.

Zdroj: News.com

Zisky Palmu na vzestupu

Výrobce telefonů a handheldů, společnost Palm, také v uplynulém čtvrtletí oznámil vyšší zisk. Důvodem nárůstu je především slušná poptávka po přístrojích Treo.

Palm, který ještě před rokem působil pod názvem PalmOne, se může chlubit čistým ziskem ve výši 27,2 miliardy dolarů, což je skoro o 10 miliard více než částka 17,7 miliardy dosažená loni. Rostly také tržby, a to o 20 procent na 403,1 miliardy dolarů.

Zdroj: News.com

Témata článku: Byznys, Bill Gates, IT Osobnosti, Aids, Fight, Kong, Rise, Rwanda, Dobrý výsledek, IT, Miliarda dolarů, Stejné období, Dobrý způsob, Výsledný nárůst, Slušné číslo, Choroba, Čistý zisk, Zisk, Uganda, Kongo

12 komentářů

Nejnovější komentáře

 • zelena veverka 22. 7. 2006 17:14:13
  JXD je prumerny pisalek, ti toho napisi...
 • wojta 21. 7. 2006 19:04:43
  Ja samozrejme jen uvazuji, ale mohlo by to tím být. Apple i Palm udělali...
 • _V7s_, _V7s_ 21. 7. 2006 17:29:39
  Staryyyyy jak hnedy uhli.

  Akorad ti uslo par dulezitych...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 17

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

Včera | Tomáš Holčík | 28

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?