ISSS: ve znamení koncepcí

Konference „Internet ve státní správě a samosprávě“ proběhla letos již posedmé, a nesla se ve znamení nových koncepcí: ministr Mlynář představil vládou nedávno schválenou Státní informační a komunikační politiku. Představitelé ODS zase prezentovali svou „alternativu k současnému stavu informatiky a telekomunikací“, a chtějí provést totální audit a následný reinženýring výkonu státní správy.

Konference ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě), která proběhla počátkem minulého týdne v Hradci králové, je zdaleka největším setkáním lidí, kteří se nějakou formou podílí na zavádění a používání informačních a komunikačních technologií v celé oblasti veřejné správy (tedy jak ve státní správě, tak i v samosprávě). Je již tradičně setkáním upovídaných politiků, strohých ministerských úředníků, činorodých představitelů měst a obcí, v poslední době i zástupců krajů. V neposlední řadě je místem setkávání zástupců komerčních firem, všelijakých institucí, médií, veřejnosti atd. Bývá to opravdu různorodá směsice lidí, a každým rokem je větší a větší. Možná i proto, že na původní konferenci ISSS se začaly "nabalovat" konference další, probíhající souběžně ve stejných prostorách. Letos to byla již opakovaně konference LORIS (Local and Regional Information Society Conference), která je jakousi nadnárodní obdobou naší národní konference ISSS. K ní pak letos přibyla ještě další "souběžná" konference, a to V4DIS (Visegradgroup for Developing Information Society), zaměřená už podle svého názvu na země tzv. Višegrádské čtyřky.

Klepněte pro větší obrázek
© ISSS 2004

Letošní statistika ještě není k dispozici, ale loňská hovoří o 1853 účastnících, což opravdu není málo. Pokud by se počet účastníků zvyšoval stejným tempem jako v průběhu předchozích let, mělo jich být letos přes 2000 - a to již konferenční středisko Aldis začíná doslova praskat ve švech. Stejně tak vtěsnání programu tří souběžných konferencí do dvou dnů, či spíše do jednoho a půl dne, je čím dál tím těžší, a vede na stále vyšší míru paralelismu - čím dál tím více programových akcí se pořádá souběžně, ve stejném čase, takže opravdu není možné se zúčastnit všeho. Naštěstí to organizátoři letos trochu kompenzovali tím, že na web dali elektronickou podobu sborníku, některé prezentace účastníků (byť ne zdaleka všechny), a také zvukové záznamy z některých vystoupení a diskusí, občas i ve formě videa.

Co bylo hlavní náplní?

Konference ISSS je již tradičně příležitostí k bilancování toho, co se v oblasti "informatizace veřejné správy" odehrálo za poslední rok, a k prezentaci toho, co je nové, co nastupuje, či se teprve čeká. Nejinak tomu bylo i letos. Bilancoval se konkrétní postup informatizace obcí, měst i krajů, a na nejvyšší úrovni pak zejména zprovoznění portálu veřejné správy, dále využití elektronického podpisu a různých e-agend, fungování e-podatelen, či budování a využívání komunikační infrastruktury informačních systémů veřejné správy. Pokud jde o "pohledy dopředu", pak zde bylo nejvíce pozornosti věnováno novým koncepcím. Naše ministerstvo informatiky zde představilo vládou nedávno schválenou Státní informační a komunikační politiku, a vedle ní byly představeny i obdobné koncepce zemí Višegrádské čtyřky i některých dalších zemí, taktéž nově vstupujících do EU.

Konference ISSS se letos v hojném počtu zúčastnili i nejvyšší představitelé opoziční ODS, a také oni zde představili svou vlastní koncepci, příznačně označenou jako "Alternativa k současnému stavu informatiky a telekomunikací". Podobně tomu bylo i vloni na Invexu, a "alternativní koncepce" ODS v mezidobí přeci jen poněkud uzrála a rozšířila svůj záběr. Přesto ji stále musím hodnotit jako velmi "mělkou", pouze na úrovni kritiky (často i oprávněné), ale bez dostatečné představy o tom, jak dosáhnout nápravy. Letos navíc nabrala i dosti megalomanský rozměr.

Vezměme ale vše popořadě.

Témata článku: Internet, Mezinárodní vesmírná stanice, Dostatečná úroveň, Jednotlivé prvky, Proces digitalizace, Audit, Třesk, Raven, Výrazný nedostatek, Moderní oblast, Určitá doba, Dynamické prostředí, Samostatný portál, Kvalitní projekt, Resort, Počítačový nadšenec, Finanční zdroj, Kritická část, Zásadní význam, Hlavní cíl, Chytrý tah, Daňové přiznání, Nejvyšší úroveň, Kritická situace, Státní hranice


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 9

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači