ISP chtějí limitovat přenos dat

Nárůst popularity p2p systémů a zvýšení datových přenosů vede ve světě část ISP k úvahám o zavedení limitovaných přenosů u služeb vysokorychlostního internetu. V České republice je zatím trend spíše opačný.
Zahraniční odborníci na vývoj internetu se shodují v tom, že před koncem tohoto roku začne většina internetových providerů omezovat množství dat, která budou moci uživatelé stáhnout v rámci širokopásmových služeb. Rozšíření sdílení multimediálních dat zvýšilo datové přenosy na internetu natolik zásadním způsobem, že poskytovatelé připojení budou muset sáhnout k omezení provozu ve svých sítích, aby zachovali rentabilitu provozu. Tvrdí to analysté společnosti Jupiter Research.

Podle zprávy Jupiter Research tvoří v sítích některých evropských poskytovatelů peer to peer provoz až 50 procent objemu dat. Problém sítí typu Kazaa tak přestává být problémem nahrávacích studií a filmových společností, ale začíná dělat díry i do finančních plánů poskytovatelů širokopásmového internetu. Podle téže zprávy bude koncem roku 2003 limit přenesených dat pravidlem a nikoliv výjimkou, jako je tomu nyní. V případě, že uživatelé překročí stanovený limit, budou jim naúčtovány další poplatky podle množství přenesených dat.

Podobný krok vyvolá u uživatelů velice silnou a nepříznivou odezvu. První vlaštovkou je britský internetový poskytovatel NTL, který oznámil zavedení limitů pro své klienty s kabelovým připojením. Limit je stanoven tak, aby odpovídal 1 GB denně – objemu, který bez intenzivního stahování multimédií těžko každý den využijete.

Přestože zpráva Jupiter Research platí pro Evropu jako takovou, v České republice se zatím podobných kroků nemusíme obávat. Vlna rušení free ISP, která postihla celý vyspělý internetový svět, v Česku ani nezašplouchala a stejné to alespoň prozatím bude i se zaváděním objemů dat u širokopásmového připojení k internetu. TES media poměrně nedávno naopak datové limity zrušila a v rámci konkurenčního boje s UPC Mistral lze spíše čekat zvyšování rychlosti a pokles reálné ceny než omezování uživatelů. Stejně se tváří i Český Telecom v otázce datových limitů u ADSL, kde chtěl původně zavést datové limity téměř u všech produktů z řady ADSL, ale nyní to vypadá maximálně na omezení nejlevnější varianty.

Diskuze (54) Další článek: Microsoft bude informovat o chybách i domácí uživatele

Témata článku: Podobné množství, Zásadní problém, Limit, Omezené množství, Internetový provoz, Filmové studio, Peer, Internetový svět, Nejlevnější varianta, ISP, Klient Kazaa, Podobná odezva, Přenos dat, Kazaa, Podobný krok, Přenos


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 81

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

** 24. srpna 1995 zahájil Microsoft prodej Windows 95 ** Uvedení na trh doprovázela masivní reklamní kampaň ** I 23 let poté je určitě na co vzpomínat!

Karel Kilián | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání