ISP chtějí limitovat přenos dat

Nárůst popularity p2p systémů a zvýšení datových přenosů vede ve světě část ISP k úvahám o zavedení limitovaných přenosů u služeb vysokorychlostního internetu. V České republice je zatím trend spíše opačný.
Zahraniční odborníci na vývoj internetu se shodují v tom, že před koncem tohoto roku začne většina internetových providerů omezovat množství dat, která budou moci uživatelé stáhnout v rámci širokopásmových služeb. Rozšíření sdílení multimediálních dat zvýšilo datové přenosy na internetu natolik zásadním způsobem, že poskytovatelé připojení budou muset sáhnout k omezení provozu ve svých sítích, aby zachovali rentabilitu provozu. Tvrdí to analysté společnosti Jupiter Research.

Podle zprávy Jupiter Research tvoří v sítích některých evropských poskytovatelů peer to peer provoz až 50 procent objemu dat. Problém sítí typu Kazaa tak přestává být problémem nahrávacích studií a filmových společností, ale začíná dělat díry i do finančních plánů poskytovatelů širokopásmového internetu. Podle téže zprávy bude koncem roku 2003 limit přenesených dat pravidlem a nikoliv výjimkou, jako je tomu nyní. V případě, že uživatelé překročí stanovený limit, budou jim naúčtovány další poplatky podle množství přenesených dat.

Podobný krok vyvolá u uživatelů velice silnou a nepříznivou odezvu. První vlaštovkou je britský internetový poskytovatel NTL, který oznámil zavedení limitů pro své klienty s kabelovým připojením. Limit je stanoven tak, aby odpovídal 1 GB denně – objemu, který bez intenzivního stahování multimédií těžko každý den využijete.

Přestože zpráva Jupiter Research platí pro Evropu jako takovou, v České republice se zatím podobných kroků nemusíme obávat. Vlna rušení free ISP, která postihla celý vyspělý internetový svět, v Česku ani nezašplouchala a stejné to alespoň prozatím bude i se zaváděním objemů dat u širokopásmového připojení k internetu. TES media poměrně nedávno naopak datové limity zrušila a v rámci konkurenčního boje s UPC Mistral lze spíše čekat zvyšování rychlosti a pokles reálné ceny než omezování uživatelů. Stejně se tváří i Český Telecom v otázce datových limitů u ADSL, kde chtěl původně zavést datové limity téměř u všech produktů z řady ADSL, ale nyní to vypadá maximálně na omezení nejlevnější varianty.

Diskuze (54) Další článek: Microsoft bude informovat o chybách i domácí uživatele

Témata článku: ISP, Zásadní problém, Nejlevnější varianta, Internetový svět, Peer, Filmové studio, Podobná odezva, Podobný krok, Internetový provoz, Klient Kazaa, Omezené množství, Limit, Přenos, Kazaa, Přenos dat, Podobné množství

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů