ISP chtějí limitovat přenos dat

Nárůst popularity p2p systémů a zvýšení datových přenosů vede ve světě část ISP k úvahám o zavedení limitovaných přenosů u služeb vysokorychlostního internetu. V České republice je zatím trend spíše opačný.
Zahraniční odborníci na vývoj internetu se shodují v tom, že před koncem tohoto roku začne většina internetových providerů omezovat množství dat, která budou moci uživatelé stáhnout v rámci širokopásmových služeb. Rozšíření sdílení multimediálních dat zvýšilo datové přenosy na internetu natolik zásadním způsobem, že poskytovatelé připojení budou muset sáhnout k omezení provozu ve svých sítích, aby zachovali rentabilitu provozu. Tvrdí to analysté společnosti Jupiter Research.

Podle zprávy Jupiter Research tvoří v sítích některých evropských poskytovatelů peer to peer provoz až 50 procent objemu dat. Problém sítí typu Kazaa tak přestává být problémem nahrávacích studií a filmových společností, ale začíná dělat díry i do finančních plánů poskytovatelů širokopásmového internetu. Podle téže zprávy bude koncem roku 2003 limit přenesených dat pravidlem a nikoliv výjimkou, jako je tomu nyní. V případě, že uživatelé překročí stanovený limit, budou jim naúčtovány další poplatky podle množství přenesených dat.

Podobný krok vyvolá u uživatelů velice silnou a nepříznivou odezvu. První vlaštovkou je britský internetový poskytovatel NTL, který oznámil zavedení limitů pro své klienty s kabelovým připojením. Limit je stanoven tak, aby odpovídal 1 GB denně – objemu, který bez intenzivního stahování multimédií těžko každý den využijete.

Přestože zpráva Jupiter Research platí pro Evropu jako takovou, v České republice se zatím podobných kroků nemusíme obávat. Vlna rušení free ISP, která postihla celý vyspělý internetový svět, v Česku ani nezašplouchala a stejné to alespoň prozatím bude i se zaváděním objemů dat u širokopásmového připojení k internetu. TES media poměrně nedávno naopak datové limity zrušila a v rámci konkurenčního boje s UPC Mistral lze spíše čekat zvyšování rychlosti a pokles reálné ceny než omezování uživatelů. Stejně se tváří i Český Telecom v otázce datových limitů u ADSL, kde chtěl původně zavést datové limity téměř u všech produktů z řady ADSL, ale nyní to vypadá maximálně na omezení nejlevnější varianty.

Diskuze (54) Další článek: Microsoft bude informovat o chybách i domácí uživatele

Témata článku: Limit, Přenos, Přenos dat, Podobná odezva, Zásadní problém, Internetový provoz, Klient Kazaa, Podobné množství, Podobný krok, Omezené množství, Nejlevnější varianta, Filmové studio, Peer, Kazaa, Internetový svět, ISP


Určitě si přečtěte

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji